Ayrılık, bağlılık duyulan biri veya bir şeyden kopma noktasına gelinen ve nihayetinde kopulan duruma verilen addır. Bizler de ayrılık olmasın diye okunacak dua, ayrılık kararı almak doğru mudur?, burçlara göre ayrılık acısı, ayrılık için yapılan büyü nasıl bozulur?, ayrılık ne kadar sürer?, ayrılık kararından sonra boşanma davası, ayrılık yok mesafe var ne anlama geliyor?, ayrılmak üzere olan eşler ne yapmalı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Ayrılık, bağlılık duyulan biri veya bir şeyden kopma noktasına gelinen ve nihayetinde kopulan duruma verilen addır. Genel anlamda kişiler birlikte olduğu kişilerle birlikteliklerine son verdiklerinde ayrılık tanımlaması yapılır. Bu anlamda yaygın bir kullanım haline gelmiştir. Bunların yanında, iş yeri ayrılıkları, evden ayrılmalar, ülkeden ayrılmalar gibi durumlar içinde ayrılık tanımlaması kullanılabilir.

Ayrılık Olmasın Diye Okunacak Dua Nedir?

Kişiler arasında ayrılmalar yaşanmasın ve güzel sohbet olsun düşüncesiyle Müslümanlık inancında okunacak dua şöyledir;
“Rabbenâ lâ tuziğ kulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledunke rahmeh(rahmeten),inneke entel vehhâb(vehhâbu)”

Ayrılık Kararı Almak Doğru Mudur?

Bir kişiden ayrılırken alınacak karar oldukça önemlidir. Hissedilen bağlılık hissinin kopması kişinin hayatına farklı yönlerden etki edebilir. Kişinin böyle bir karar vermeden önce kesinlikle kendisine neyin iyi geleceğini düşünmesi ve ona göre bir yol izlemesi gerekmektedir. Nasıl bir olay veya durum karşısında ayrılık kararı aldığınızın bu kararı vermenizdeki etkisi oldukça büyüktür. Ayrılık kararı almak kişinin bazı şeylere karşı inancını kaybetmesi demek olabilir. Eğer kişi eskisi gibi özveri ve vakit harcamayı değer bulmadığı bir kişi veya durum ile karşı karşıya ise bu kararı alması o kişi için doğru olacaktır. Fakat ufak problemleri bir bahaneye dönüştürerek bu kararı almak daha sonraki dönem için pişmanlıklara ve kişinin kendini suçlamasına sebep olabilir.

Burçlara Göre Ayrılık Acısı Oranı Nedir?

Ayrılık acısı aslında karakter ile ilgili bir durumdur. Kişinin bu acıyı nasıl atlatacağı karakterlerine göre farklılık gösterse de, çoğu kişi tarafından bu durumun burçlara göre de değişim gösterdiğine inanılır. Araştırmalara göre aşk acısını en ağır ve üzücü yaşayan burçlar; Boğa, Koç, Yengeç, Balık, Oğlak burçları olarak yorumlanır. Ayrılık acısını en kısa sürede atlatan burçlar ise; Kova, Terazi, Akrep, Yay, Başak ve Aslan burçlarıdır.

Ayrılık İçin Yapılan Büyü Nasıl Bozulur?

Büyü, dini inanışlara göre varlığı kabul edilir bir kavramdır. Bazı kişiler tarafından kötü niyetli şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olan bu durumdan kurtulmak için farklı görüşler ortaya atılır. Büyüye inanmayıp hayatında böyle bir negatifliğe yer olmadığını düşünen kişiler bu tür eylemlerden etkilenmemektir. Fakat inancı güçlü ve korkmaya meyilli kişiler için yapılacak bazı şeyler ve okunacak dualar olabilir. Ayrılık için yapılan büyüleri Kuran okunarak bozmak mümkündür. Kişi abdest aldıktan sonra Kuran’ın içindeki belli duaları okuyarak üzerindeki büyülerden arınabilir. Rad suresi, Bakara suresi, Rahman suresi, Nas suresi, Felak suresi bilinen en etkili surelerdendir.

Ayrılık Ne Kadar Sürer?

Ayrılığın süresi yaşanan ayrılığın boyutuna ve amacına göre değişiklik gösterir. Bir ilişkide partnerden ayrılmak o kişiye karşı neler hissedildiğine göre farklılık kazanır ve bu ayrılığın sonsuza dek mi yoksa belirli bir dönem için mi gerçekleştiğini anlamayı sağlar. Ayrılık konusunda ayrı geçirilecek sürenin ne kadar uzun olacağı konusunda bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ayrılığın süresi kişilerle ve bunu gerektiren nedenlerle ilgilidir.

Ayrılık Kararından Sonra Boşanma Davası

Evli bireylerde ayrılık kararı, boşanma aşamasından önce verilen bir karardır. Bu karar evliliğin gidişatını temelli değiştirecek ve oldukça önemli bir karardır. Alınan bu karar beraberinde eyleme dökmeyi getirir ve bir evliliğin bitmesi için boşanma davası gerçekleşir. Bunu yapmanın en doğru yolu ise tarafların bir noktada buluşarak anlaşması ve avukatlar aracılığı ile bu işlemi faaliyete geçirmesi olacaktır.

Ayrılık Yok Mesafe Var Ne Anlama Geliyor?

Bazı ilişkilerde mesafe bir sorun olsa da aralarındaki bağın gücüne güvenen ve birbirini seven partnerler için mesafe aşkta bir engel değildir. İşleri veya hayatları gereği birbirinden uzak mesafelerde hayatlarına devam etme zorunluluğunda kalan kişiler yine de birbirlerinden vazgeçemez ve aradaki mesafeye rağmen ilişkilerine devam ederler. Bu söz ise bu tür ilişkilerin varlığından meydana gelmiştir.

Ayrılmak Üzere Olan Eşler Ne Yapmalı?

Evlilik hayatında alınan ayrılık kararı her iki taraf içinde oldukça zorlu bir karardır. Her ne yaşanırsa yaşansın ayrılmak üzere olan eşler birbirine olan saygısını kaybetmemektedir. Medeni şekilde konuşarak her konuda bir ortak nokta bulunabilecek seviyede bir iletişim şekli kurulmalıdır. Eğer çocuk sahibi olarak bu kararı aldılarsa çocukların bundan en az şekilde etkilenmesi için çaba göstermeleri gerekir. Çocukların hayatında Anne ve Babanın ayrılığı bir travma nedeni olabilir bu yüzden çocuklarının gelişimi etkileyecek kötü bir şey yaşanmaması için iki tarafta oldukça dikkatli olmalıdır. Ayrılmak üzere olan iki kişi kendilerine zaman vermeli ve ilişkilerini gözden geçirerek düşünmelidirler, sağlıklı düşünmenin ardından alınan kararlara saygı duyarak iletişimlerinde nasıl bir yol izleyeceklerine karar vermelidirler.