Balyoz davası, Türkiye’nin hala konuşulan konuları arasında yer buluyor. Balyoz 2003 tarihinde düzenlenen seminer ile Türkiye hükümetini devirmek amacıyla yapılan plan olarak tanımlanıyor. Balyoz davası ne olduğu ve bilinmeyen detayları araştırılıyor.

Balyoz davası olayı; 5 – 7 Mart 2003 tarihleri arasında 1. Ordu Karargâhında düzenlenen plan seminerinde Türkiye hükümetini devirmek amacı ile yapılmış Çetin Doğan liderliğinde hazırlanmış olduğu iddia edilen askeri darbe planıdır. Olayın ardından uzun bir süre boyunca devam eden yargılamalar sonucunda darbe planının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştır. Plan hakkında 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinin ilgili haberine göre İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış ve soruşturma sonucu açılan davaya 19 Haziran 2010 tarihinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Mahkeme 21 Eylül 2012’de Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325’ini hapis cezasına mahkûm etmişti. Ancak 2014 yılında 4. Ağır Ceza Mahkemesi oy birliği karar ile 234 subayın tahliye edilerek yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkeme savcılıkta yer alan tüm yakalama kararlarının da kaldırılmasına hükmetti.

Balyoz Davası Kaç Yılında Başladı?

Balyoz olayı 5 – 7 Mart 2003 tarihinde başladığı söyleniyor. Ancak darbe planı hakkında dava süreci 20 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma 19 Haziran 2010’da İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Balyoz Davası Avukatları Kimlerdir?

Balyoz davası ile ilgili merak edilen ve araştırma konusu olmuş pek çok konu bulunuyor. Balyoz davası avukatları kimler olduğu hala merak edilen ve araştırılan sorular arasında yer buluyor. Balyoz davası avukatları arasında Hüseyin Ersöz, Şule Nazlıoğlu, Kürşat Veli Eren, Salim Şen, Ziya Kara gibi isimlerin yer aldığı iddia ediliyor. Ancak Balyoz davası avukatlarının isimleri kesin ve tam liste halinde medya ile hiçbir zaman paylaşılmadı.

Balyoz Davası Nasıl Ortaya Çıktı?

Balyoz olayı 5 Mart ile 7 Mart 2003 tarihleri arasında Türkiye hükümetini devirmek amacıyla planlar yapıldığı iddiası ile tarihe geçti. Balyoz davasının etkileri ve dava süreci uzun yıllar boyunca mahkeme sürecinin de etkisi ile yankılanarak büyüdü. Balyoz davası olayı için başlatılan mahkeme süreci 20 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan yargılama süreci sonrasında sanıkları yargılamak amacıyla 19 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Yapılan yargılamalar ve ardından yeniden yargılama süreci sonrasında darbe planlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Balyoz Davası Hâkimleri Kimlerdir?

Balyoz davası uzun süren bir yargılama sürecine dönüşmüş, alınan kararlar yeniden yargılama ile sonuçlanmıştı. Aradan yıllar geçmiş olsa da Balyoz davası ile ilgili merak edilen ve araştırma olmuş pek çok konu ve haber başlığı bulunuyor. Balyoz davası hâkimlerinin kimler olduğu da bu sorular arasında yer bulmuştur. Dava sürecinin yakın takipçileri kararları almış hâkimlerin kimler olduğu sorgulamaya ve araştırmaya başlamıştır. Balyoz davası hâkimleri kimler olduğuna dair tam liste medya ile paylaşılmadı. Balyoz davası eski hâkimleri için geçtiğimiz yıllarda farklı bir dava açıldığı iddia edilmişti.