Bebeklerde balgam nasıl geçer, belirtileri nelerdir? Bebeklerde balgam ile ilgili merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda cevap verdik.

Bebeklerin nefes alırken hırıltılı ses çıkarması ve öksürük krizine girmesi anne babaları tedirgin eder. Bunun nedeni balgam olmasıdır. Balgam akciğerlerin enfeksiyon oluşmaması için ürettiği bir mukus ya da salgıdır. Bu mukus vücuda solunum yolu ile giren bakteri ve enfeksiyonların, akciğerlere ulaşmaması için koruyucu görevdedir. Her insanda bir miktar balgam olması normaldir. Ancak bazı durumlarda çok fazla balgam birikir ve öksürüğe neden olur. Bunun nedeni de vücutta enfeksiyon olmasıdır. Vücutta solunum yolu ile giren enfeksiyon olduğu zaman balgam miktarı çok artar ve öksürük ile atılmaya çalışılır. Balgam çok rahatsız edici bir durumdur. Her insanda balgam olabilir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde de balgam olması çok normaldir. Bebeklerde solunum yolları, yetişkin insanların solunum yollarına göre daha dardır. Bu nedenle balgam miktarı çok olmaktadır. Aslında bebeklerde hırıltı solunum olması ve balgam olması normal bir durumdur. Çünkü hırıltılı solunum ve balgam bebeğin akciğerlerinin iyi gelişiyor olduğu anlamına gelir. Ancak bazı durumlarda ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Bebeklerde balgam olmasının nedenleri:
· Bebeğin diş çıkarma sürecinde olması
· Bebeğin çok fazla kuru havaya maruz kalması
· Bebeğin çok nemli havaya maruz kalması
· Bebeğin toza maruz kalması
· Bebeğin alerjen maddeye maruz kalmasıdır.

Bebeklerde Balgam Nasıl Geçer?

Balgam akciğerlerde üretilen ve vücudu enfeksiyonlardan koruyan bir salgıdır. Bu salgı ya da mukus her insanda olmaktadır. Vücuda enfeksiyon girmesi önlenir ve hastalıklardan korur. Ancak toz, kir, kuru hava, nem, alerjen maddeler ya da enfeksiyonlar akciğerlerde birikir ve balgamın artmasına neden olur. Balgam arttığı zaman öksürük ile atılmaya çalışılır. Balgam bebeklerde de görülebilmektedir. Bebeklerde zaman zaman hırıltılı solunum, öksürük ve balgam olduğu görülür. Bunun nedeni balgamdır. Aslında bebeklerde balgam olması normal bir durumdur. Çünkü bebeğin akciğerlerin iyi gelişiyor olduğuna işaret eder. Bebeklerde balgamın geçmesi için ılık su, limon suyu ve bal karıştırılarak içirilebilir. Ancak bebeğin en az 18 aylık olması gerekir.

Bebeklerde Balgam Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde zaman zaman balgam olabilmektedir. Bu aslında bebeğin akciğer sağlığının iyi yönde olduğunun bir işareti olsa da bazı zamanlar bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Bebeklerde balgamın olduğunu anlama yolları şunlardır;
· Bebeğin öksürmesi
· Bebeğin nefes alırken hırıltılı nefes alması
· Bebeğin boğazında tahriş olmasıdır.
Eğer bebeğinizde bu belirtileri görüyor iseniz bebeğinizin balgamı olduğunu anlayabilirsiniz. Balgam aslında korkulacak bir şey değildir. Ancak bebeğinizde balgam bir türlü geçmiyorsa, her ihtimale karşı onu doktora götürebilirsiniz.

Bebeklerde Balgam Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Balgam akciğerlerin kendi kendine ürettiği bir mukustur ve her insanda doğal olarak bulunmaktadır. Ancak vücuda bakteri ve enfeksiyon girdiği zaman akciğerlerde balgam iyice birikir. Bu da öksürüğe ve boğazda tahrişe neden olur. Çok ciddi bir sorun olmasa da rahatsız edicidir. Bu nedenle çözülmesi gerekmektedir. Eğer bebeğinizde balgam sorunu varsa ona ılık suyuna limon suyu karıştırıp, çay kaşığının ucuyla bal ekleyip içirebilirsiniz. Bunun dışında ona çörek otu suyu ya da ıhlamur içirebilirsiniz. Fakat bebeğinize bunları verebilmeniz için mutlaka 18 aylıktan daha büyük olmalıdır.