Anne- babalar bebeklerinin emzik bırakmasını nasıl sağlayacaklarını merak ederler. Öyle ki bebeklerde emzik bağımlılığı vardır ve bazı bebekler kesinlikle emzik emmeyi bırakmak istemezler. Emzik emmek bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştırırken, aynı zamanda emme duygusunu giderir. Bebeklerde emzik ağız kokusu yapar mı? Bebeklerde emzik bırakma yaşı kaç olmalıdır? Bebeklerde emzik emme ile ilgili merak edilen sorulara sizler için cevap verdik.

Bebekler 2. ve 6. ay arasında emme dönemi yaşarlar ve bu dönemde ellerini yumruk gibi yapıp ağızlarına sokarlar. Bu aslında bebeğin gelişimsel süreci için gayet normal bir durumdur. Bebek çevresindeki nesneleri de ağızına alarak ve emerek öğrenmeye başlar. Bu dönemde çoğu anne- baba bebeklerini emzik emmeye alıştırırlar.
Fakat emzik emmek aslında pek de sağlıklı bir şey değildir. Çünkü bebekler bir süre sonra emziğe bağımlı hale gelirler ve kesinlikle bırakmaktan yana olmazlar. Yapılan araştırmalara göre uzun süre emzik emen bebeklerde diş ve diş eti problemleri ile karşılaşılmaktadır. Özellikle üst kesici dişlerin ön kısma gelmesine neden olabilir ve çenede darlık problemine yol açar. Ayrıca dişler birbirine temas etmez ve ayrık olabilirler. Bunun için bebeği emziğe hiç alıştırmamakta fayda vardır. Fakat bebek emziğe alıştıysa emziğin bir an önce bıraktırılması gerekmektedir. Ancak bu anne- babalar için pek de kolay olmaz. Bebekler bu dönemde çok fazla ağlar ve huzursuzlanabilir. Emzik emmeye alışan bebeğin emziği bırakmasını sağlamak için yavaş yavaş unutturulması gerekir. Önceleri sadece uykuya dalmadan önce emzik verebilir ve gün içinde emzik verilmemelidir. Emzik emmeyi bırakma süreci boyunca sakin ve sabırlı olunmalıdır.

Bebeklerde Emzik Ağız Kokusu Yapar Mı?

Bebeklerin neredeyse pek çoğu emzik emerler. Bunun nedeni de bebeklerde emme duygusunun giderilmesidir. Bebekler bazı dönemler de sürekli emmek isterler. Bu dönem oral dönem olarak da adlandırılır. Bebekler çevresini tanımak için her gördüğü nesneyi ağzına sokar ya da ellerini yumruk yapıp ağzına sokar. Bu dönemde anne- babanın en yapmaması gereken şey bebeğe emzik vermektir. Ancak çoğu anne- baba bebeğin özellikle uykuya dalması sırasında rahatlaması için emzik verirler. Bebekler de bir süre sonra emzik emmeye bağımlı hale gelirler. Bebeklerin emzik emmesi sağlıklı bir durum değildir. Emzik emmek diş ve diş eti yapısına zarar verir. Ayrıca temiz olmayan emzik bebeklerin ağzında iltihaba neden olur ve ağız kokusu yapar.

Bebeklerde Emzik Bırakma Yaşı Kaç Olmalıdır?

Bebekler özellikle 2. ve 6. aylar arasında emme dönemi yaşarlar. Bu dönemde bebekler her şeyi emmek ve bu şekilde öğrenmek isterler. Bu nedenle anne-babalar bebekleri emzik emmeye alıştırırlar. Emzik emmek ilk başlarda bebeği rahatlattığı ve uykuya dalmasını kolaylaştırdığı için iyi bir şey olarak sanılabilir. Ancak emzik emmek uzun vadede bebeklerin dişlerine ve diş eti yapılarına büyük zararlar verir. Ayrıca emzikler çok çabuk kirlenir ve bebeklerin ağzında bakteriye yol açabilir. Bu nedenle bebeğin emzik bırakmasını sağlamak gereklidir. Bebeklerin 2 ya da 2.5 yaşına geldiklerinde muhakkak emzik emmeyi bırakmış olmaları gerekmektedir.