Bebekler hıçkırdıkça sindirim sistemleri gelişir ve bu durum endişeye mahal olmayan tam aksine onlar için faydalı bir durumdur. Karın ve göğüs boşluğunun gelişmesi dışında bebekler beslenme sırasında hava yutarlar ve yuttukları bu hava gaz oluşmasına sebep olur. Hıçkırık yoluyla bu gazı dışarı atarlar. Bebeklerde hıçkırık doyduğunu mu gösterir? Bebeklerde hıçkırık tehlikeli midir? Bebeğinizin hıçkırma sorunu varsa makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren ebeveynleri için dünyanın merkezi haline gelirler. Yaptıkları hareket büyük bir dikkat ve özenle takip edilir. Özellikle en ufak farklı bir hareketin ya da tekrarlayan durumların ebeveynlerin dikkatini çekerek endişelenmelerine sebep olur ve soluğu doktorlarının yanında alırlar. Yetişkinler için geçerli olmayan birçok durum bebekler için normal hatta olması gereken durumlardır. Bunlardan biri de hıçkırıktır. Yetişkin bir insanın sıklıkla hıçkırdığına nadir olarak rastlanırken bebekler için bu durum sıklıkla görülür. Bebekler hıçkırdıklarında karın ve göğüs boşluğu diyaframı kasılır.
Bu kasılma sindirim sistemini gelişmesi için olumlu bir etkidir. Bebekler hıçkırdıkça sindirim sistemleri gelişir ve bu durum endişeye mahal olmayan tam aksine onlar için faydalı bir durumdur. Karın ve göğüs boşluğunun gelişmesi dışında bebekler beslenme sırasında hava yutarlar ve yuttukları bu hava gaz oluşmasına sebep olur. Hıçkırık yoluyla bu gazı dışarı atarlar. Vücudumuzun verdiği bazı tepkiler kontrolümüz dışında gerçekleşir. Bu durum hıçkırık için de geçerlidir. Hıçkırığın bir refleks hareketinden ibaret olması onu durdurmak için bir tedavinin de ortaya konulmadığını göstermektedir. Hıçkırığı geçiren bazı yöntemler olmakla birlikte bu yöntemlerin bilimsel olarak bir açıklaması yoktur. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır.
· Hıçkırık tutan bebek emzirilir. Emzirme sonrası sırt bölgesine masaj terapisi yapılır.
· Bebek tek seferde doyurulmaz sık ve az beslenmesi sağlanır.
· Su içirmek de bebeğin rahatlamasını sağlayabilir.

Bebeklerde Hıçkırık Doyduğunu Mu Gösterir?

Bebeklerde hıçkırık bir doyma belirtisi değil besin alma sırasında hava yutması sebebi ile oluşabilir. Bebeklere hıçkırık tutması şu ya da bu sebepten şeklinde kesin bir bilgi vererek tanı konulmaz. Bunu sebebi gelişmelerine ya da hava yutmalarına bağlı olarak değişebilir. Durum ne olursa olsun anne ve babaları konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarında endişelenmeye sebebiyet verecek bir sürece götürebilir.

Bebeklerde Hıçkırık Tehlikeli Midir?

Bebeklerde hıçkırık çok sık rastlanan bir durum olmakla birlikte bu durum tehlikeye mahal veren bir durum değildir. Bebekleri inanılmaz sevimli gösteren hatta bazı bebekler için bebeğin kendisine de komik gelen bir durumdur. Hıçkırma ya da hapşırma sonrası bir gülümsemeye şahit olabilirsiniz. Bebeğinizi büyütürken tabii ki gözünüzden sakındığınız yavrunuzla ilgili her konunun önemli olması normal karşılanırken aynı zamanda size farklı gelen durumlar için panikleyerek yanlış bir tedavi uygulamaktan çekinmelisiniz.
Bu panik anlarında etraftan da yanlış bilgiler yağmaya başlar ve herhangi bir tanesi belki de bebeğinizin sağlık durumunu tehlikeye atacak bir durumla sonuçlanabilir. Bebeğiniz hıçkırmaya başladığında bebeği dik bir şekilde tutarak sırt kısmına yumuşak hareketlerle masaj yapmanız yeterli olacaktır. Bu durum hem bebeğin daha rahat dışkılamasına hem de bebeklerde gaz sancısının gitmesine destek olacak bebeğinizi huzurlu bir şekilde rahat gece uykuları ile büyüteceksiniz.