Bebeklerde inek sütü takviyesi yapılmaya başladığı anda görülebilen şikayetler sonucu inek sütü alerjisinin varlığından şüphe edilebilir. Çünkü aslında bebeklerde en çok rastlanan alerji türlerinden biri olan inek sütü alerjisi, inek sütünün içerisindeki bazı proteinlerin vücutta anormal tepkilere sebep olabilmesinden oluşabilmektedir. Bebeklerde inek sütü alerjisinin geçtiği nasıl anlaşılır? Bebeklerde inek sütü alerjisi ne zaman geçer? Bebeklerinize inek sütü vermeyi düşünüyorsanız makalemizi okumalısınız.

Yeni doğan bebeklerin en temel besin kaynağı anne sütü olmaktadır. Özellikle anne sütünün içerisindeki besin maddeleri bebeklerin gelişimi için oldukça büyük bir önem taşıdığından anne sütünün bebek için yeri çok ayrıdır. Fakat bazı durumlarda anne sütünün azlığından veya çeşitli sorunlardan dolayı anneler inek sütü tercihine yönetebilmektedirler. Her ne kadar anne sütünün yerini doldurmasa da bebek için faydalı bir gıda takviyesi olarak anne sütünden sonra en çok tercih edilen gıda maddesidir. Fakat çocuklarda oluşan bazı problemler inek sütüne karşı alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
İnek sütü içeriğindeki proteinler ile birlikte, proteinlere karşı reaksiyon gösterebilen deri döküntüleri, kusma, ishal gibi belirtilerle oluşan alerji türüne sebep olabilmektedir. Bu alerji de vücudun inek sütünün içerisindeki proteinleri yabancı madde olarak algılamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden zorunlu bir durum olmadıkça 2 yaşına kadar inek sütü gibi gıdaların çocuklar için tüketilmemesi önerilmektedir.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisinin Geçtiği Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde inek sütü takviyesi yapılmaya başladığı anda görülebilen şikayetler sonucu inek sütü alerjisinin varlığından şüphe edilebilir. Çünkü aslında bebeklerde en çok rastlanan alerji türlerinden biri olan inek sütü alerjisi, inek sütünün içerisindeki bazı proteinlerin vücutta anormal tepkilere sebep olabilmesinden oluşabilmektedir. Bu durumlarda genelde bebeklerde en sık görülen belirtiler bebeklerin ortada hiçbir neden yokken sürekli çığlıklar atarak ağlaması, bebeğinizin sık bir şekilde ishal olması ve dışkıda kanlanma görülmesi gibi semptomlar süt alerjisinin en yaygın belirtileridir.
Bunun yanı sıra kusma, ciltte döküntü, bebeklerde gaz sancısı gibi sorunlar süt alerjisine belirti gösteren semptomlardır. Eğer bu gibi şikayetler çocuğunuzda oluşmaya başladıysa, bunun için tam olarak bu belirtilere sebep olan neden ile ilgili tanı koyabilmek amacıyla çocuğunuzu doktora götürmek gerekebilir. Veya en basitinden bebeğinize bir süre inek sütü ve süt ürünleri verilmediği süreç içerisinde bu semptomların hala devam etmediği görünürse oluşan sebeplerin çocuklarda süte olan alerji yüzünden ileri geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Ne Zaman Geçer?

İnek sütü alerjisi genel olarak 2 yaşına kadar bebeklerde bazı semptomlara sebep olsa da bebeğin yaş alması ile birlikte bu durum düzelmeleri beraberinde getirecektir. Yapılan araştırmalara göre genellikle ilk 3 yıl içerisinde bu sorunun düzelmeye başladığı ve artık çocuğun 5 yaşına girmesi ile birlikte %50-60 oranında bu semptomların azaldığını gözlemlemişlerdir. İnek sütü alerjisi genel olarak bebeklerin 1 yaşında ortaya çıkabilen bir alerji türü olarak genelde düzelmeye meyilli bir alerjidir.
Bu alerjinin ömür boyu sürme olasılığı çok düşük olduğundan genel olarak birkaç yıl içerisinde semptomların azalmasıyla yavaş yavaş bu belirtiler sona ermektedir. Fakat çoklu besin alerjisi problemi yaşayan çocuklarda inek sütü alerjisi durumu çok daha geç bir sürede iyileşebilmektedir. Bu da pek çok besin maddesine duyulan alerji durumunu ortaya koyduğundan dolayı inek sütü alerjisinin de çoklu besin alerjisi yaşayan çocuklara göre çok daha hızlı iyileştiği araştırmalarda gözlemlenmiştir. Yani genel olarak endişelenecek bir durum olmadığından eğer alerjik bir durum varsa inek sütü tüketimi azaltılabilir ve bunun sonucunda birkaç yıl içerisinde yavaş yavaş inek sütü takviyesi çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkilemeyen bir hale gelecektir.