Besteler müziklerin sözlü kısmının altına işlenen ve müziğin ruhunu oluşturan temeller olarak kabul edilir bu yüzden çok önemlidir. Bizler de beste yapma teknikleri, beste yapmak ve satmak, beste yapmak için gerekenler, beste yapmak zor mu?, beste ne kadar sürede yapılır?, beste yapmak için akorlar sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Besteler müziklerin sözlü kısmının altına işlenen ve müziğin ruhunu oluşturan temeller olarak kabul edilir bu yüzden çok önemlidir. Beste yapmak bir sanat olarak kabul edilir ve güzel beste yapan kişiler oldukça ilgi görür. Bir şarkının sözlerine uygun şekilde beste yapılır ve sözlerle birleştirilerek ortaya amaca uygun bir eser çıkartılır. Beste yapmanın birçok yolu vardır. Çoğu profesyonel müzisyen veya müzik şirketleri stüdyolarda ve bilgisayarlarda besteler üretir fakat bir masaya vurup ritim tutarak bile beste yapılabilir. Şarkının türüne ve anlamına göre farklı besteler yapılır ve bu besteleri oluşturmak için farklı müzik aletleri kullanılır. Birçok farklı enstrüman ve ses beste yapmak için eşleştirilir ve karıştırılır.

Beste Yapma Teknikleri Nelerdir?

Beste yaparken şarkının amacı ve türü dikkate alınmalıdır. En önemli teknik kural, bestenin sözlerle uyumlu olması gerektiğidir. Şarkının sıradan ve sıkıcı bir döngüye girmemesi için farklı eklentiler uygulanmalı, şarkının melodisine uyacak müzik aletleri seçilmeli, şarkıya uygun düzenlemeler yapılması, şarkının sözlerinin geleceği kısımlara göre melodiler eklenmesi beste yapmanın teknikleridir.

Beste Yapmak Ve Satmak Nasıl Olur?

Beste yapmak oldukça zordur çünkü bir hayal gücü, vizyon ve yetenek ister. Bu yüzden beste yapan sanatçılar oldukça ilgi görür şarkı söyleyen herkes aynı zamanda beste üretip söz yazamazlar bu yüzden beste ve söz satışları oldukça fazla gerçekleşir. Besteler sözlerin arkasına eklenir ve gerekli düzenlemeler yapılır ardından kayıt edilir ve satımı gerçekleşebilir. Beste satmak için önce yapılan bestenin tarzına uygun olabilecek en iyi sanatçı seçilmelidir. Yapılan besteyi hakkıyla okuyabilecek kişiler bu besteyle birlikte oldukça ilgi görecek işlere imza atabilir. Beste satmak istediğiniz kişiye ulaşarak yaptığınız işleri dinletmeniz gerekecektir. Şarkıcıların genellikle menajerleri aracığı ile iletişim kurulurken bazı müzik şirketleri de beste almaktadır. Karşılığında, sanatçının konumuna veya popülaritesine göre farklı kazançlar kazanmak mümkündür.

Beste Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Bir beste yapmak için önce şarkı sözlerine uygun bir ritim bulunmalıdır. Çoğu zaman besteler sözlerden sonra yapılır fakat bunun tam tersi de gerçekleştirilebilir. Önce bestenin yapıldığı ve üzerine söz yazıldığı işler de oldukça fazladır. Bu bir teknik değil aslında bir seçimdir. Beste yapmak için özgüven, müzik bilgisi, yetenek, vizyon, müzik kulağına ihtiyaç duyulur. İyi düşünebilen ve bu becerilere sahip olan kişiler son derece başarılı işler üretebilir. Bilgisayar ve müzik aletleri yardımıyla besteler oluşturulur. Şarkının türü karar verildikten sonra bu türe en uygun müzik aletlerinden kayıtlar alınır. Farklı ritimler ve sesler eklenebilir bu sesler her türlü materyal aracılığı ile çıkartılabilir. Daha sonra da düzenlemeler yapılır. Stüdyo ve bilgisayar ortamı şartlarında daha profesyonel işler üretmek mümkündür.

Beste Yapmak Zor Mu?

Bir beste üretmek kolay olarak nitelendirilemez. Çünkü kişi çok alanlı ve eklektik bir çalışma ürünü ortaya koyar bu nedenle aslında bir hayli zordur. Bir beste uzun uğraşlar sonucunda oluşabilir. Günümüz şartlarında teknik ekipman ve hazır sesler ile oldukça az uğraşlar harcanarak da beste üretimi mümkündür fakat yine de bir besteyi tümüyle hazır hale getirmek oldukça emek isteyen bir şeydir.

Beste Ne Kadar Sürede Yapılır?

Bir beste üretimi tamamen kişinin nasıl çalıştığı ve verimliliğe bağlıdır. Çok detaylı ve kusursuz iş üretme amacı ile çalışan kişilerin bir besteyi tamamlaması günler veya aylar alabilir. Söz yazmak bir kişinin 10 dakikasını alabilir fakat beste yapmak daha zordur ve uzun uğraşlar isteyen bir süreçtir. Farklı kişiler bir beste üzerinde çalışabilir bir ekip çalışması olarak ortaya çıkarılabilmesi mümkündür.

Beste Yapmak İçin Akorlar Nedir?

Beste yapmanın herhangi bir kuralı yoktur. Bu kural konusu akor konusunda da geçerlidir. Kişi karının ritmine, türüne göre farklı akorlar kullanabilir. Çoğu kişiye göre akor bilgisi olmayan kişiler bile yaratıcılıklarını kullanarak beste yapabilmektedir. Her şarkının akor dizilimi farklıdır.