Bülent Ecevit’e yazar kasa atma olayı, 2001 krizinin en çarpıcı olayı olurken, olayı gerçekleştiren Ahmet Çakmak günlerce konuşulmuştur. O gün yazar kasa attığı için kendini yüzde yüz haklı bulan Çakmak, bugün bir esnaf olsaydım yine o yazar kasayı atacağını belirtmiştir. Ecevit'e yazar kasa atıldığında dolar ne kadardı? Ecevit'e yazar kasa atan adam kimdir, ne zaman atıldı? merak edilenleri sizler için araştırdık.

Siyasetimizin önemli figürlerinden olan rahmetli Bülent Ecevit döneminde, birçok olay yaşanmakla beraber, bazıları çarpıcı olmuştur. 2001 yılında Bülent Ecevit Başbakanlık görevinde iken, bir kriz dönemi yaşanmıştır. Bu dönemde vatandaşlar tarafından birçok protesto olurken, başbakanlık merdivenlerinde yaşanan ve Ecevit’e yazar kasa fırlatılan olay, siyasi tarihimizde bir sembol olmuştur. 2001 krizini protesto etmek için Başbakanlık binasının önüne gelip, elinde ki yazar kasayı Bülent Ecevit’in önüne atan Ahmet Çakmak, “ Sayın Başbakanım, al ben bir esnafım” sözleri ile yakın siyasi tarihimize geçmiştir. Bu olaydan sonra günlerce konuşulan Ahmet Çakmak, TL’nin ciddi değer kaybetmesi ile zaman zaman gündeme gelmektedir. Son röportajında, bu eylemi neden tekrar etmemesi sorulunca,” O zaman esnaf şimdi ise emekliyim eğer bugün esnaf olup aynı sıkıntıları yaşasam yine yaparım” demiştir. Gerçekleşen olaydan sonra, günlerce konuşulmuş ve gündemdeki yerini korumuştur. Halen bile zaman zaman bu olay, birçok mecrada gündem olabilmektedir.

Ecevit'e Yazar Kasa Atıldığında Dolar Ne Kadardı?

Günümüzde Dolar kuru ve Euro rekor üstüne rekor kırarken, akıllara Ecevit’e yazar kasa atılması olayı gelmiştir. 2001 krizi zamanı Dolar, 1.20 TL iken, birçok kişi tarafından bu araştırılmıştır. 2001 yılından itibaren sürekli yükselişe geçen Dolar, yıllar içinde ki en yüksek seviyesine çıkmıştır. Ecevit’e yazar kasa fırlatan Ahmet Çakmak ise ekonomiyi görünce çok üzüldüğünü belirtmiştir. Ülkede kimsenin sesi çıkmamasına çok üzüldüğünü de belirten Çakmak, esnaf olsaydı yine aynısını yapacağını da eklemiştir.

Ecevit'e Yazar Kasa Atan Adam Kimdir?

Birçok kişinin aklına yazar kasa atan adam diye kazınan Ahmet Çakmak, bir dönemin siyasi hayatında sembol olmuştur. Zaman zaman gündeme gelen Çakmak, dövizdeki yükseliş ile son günlerde sosyal medyada gündem olmaktadır. 2001 yılında esnaflık yapıldığı bilinen Çakmak, çiçekçilik ve kahvehane işlettiği biliniyordu. Evli ve 2 çocuk babası olan Çakmak, olayı yaptığı zaman 35 yaşındaydı. Şimdilerde ise 55 yaşında olan Çakmak, emekli olduğu ve emekli haklarını savunup, mücadele edilmesi ile biliniyor. Emekli olmadan önce çöpçülük işine girerek, kendi deyimi ile hayatının en helal parasını kazandı. O zamanlar işinden çok memnun olan Ahmet Çakmak, yakın zamanda emekli olmuştur.

Ecevit'e Yazar Kasa Ne Zaman Atıldı?

Ülkemizin siyaset hayatında birçok ilginç olay yaşanmışken, bazıları hala hafızalardaki yerine korumaktadır. Döviz kurunun yükselişte olduğu şu günlerde, akla gelen ilk olay ise Ecevit’e yazar kasa fırlatma olayı olarak karşımıza çıkmaktadır. 2001 yılının Nisan ayında gerçekleşen olay, dalgalı döviz piyasası yüzünden gerçekleşmiştir. Başbakanlık binası önüne gide esnaf Ahmet Çakmak, elinde ki yazar kasayı, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in önüne atmıştır. Olay günlerce gündemde ki yerini korurken, yıllar içinde döviz kurunda ki her yükselmede akıllara bu olay gelmiştir. Son günlerde yükselen döviz piyasası yüzünden, yine bu olay akıllara gelmiştir.