Fitre ya da diğer adıyla fıtır sadakası, islamda her Müslümanın vermesi vacip olan bir sadakadır. Fitre nasıl verilir, 1. derece akrabaya verilir mi, fitre namazı diye bir şey var mı, fitre neye göre hesaplanır, fitre ile fidye arasındaki fark nedir? Fitre için vekalet nasıl verilir? Fitre sadece ramazan ayında mı verilir, fitre bayramdan sonra verilirse olur mu? Fitre farz olan tek sadaka mıdır, fitre ramazandan önce verilebilir mi?

Fitre ya da diğer adıyla fıtır sadakası, islamda her Müslümanın vermesi vacip olan bir sadakadır. Temel ihtiyaçlarının dışında, ayrıyeten mal sahibi olan kişilerin vermesi gerekir. Diyanetin tanımına göre fitre akli dengesi yerinde olan insanın ramazan orucunu tuttuktan sonra bayrama ulaştığı için şükür olarak ihtiyacı olan kişilere verdiği bir sadakadır. Kişi kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının fitresini vermekle sorumludur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed hür, köle, kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin fitre vermekle yükümlü olduğunu buyurmuştur. Fitre ya da diğer adıyla fıtır sadakası Ramazan ayı bitmeden birkaç gün önce, Ramazan Bayramında veya daha sonra da verilebilir. En faziletli olanı ise Ramazan bayramından bir gün önce vermektir. Hele ki bayram namazından hemen önce vermek dinen müstehap kabul edilmektedir. Şafi mezhebine göre fitreyi ramazan ayının ilk günlerinde vermek caizdir. Ramazanın son günlerinde ve bayramın ilk gününde de verilmesi doğrudur. Ancak ciddi bir neden olmadığı sürece bayramın birinci günü akşamından sonraya bırakmak haramdır. Fitre vermenin amacı fakir bir kimsenin bir günlük yeme- içme masrafının karşılanmasıdır. Fitre miktarının ne kadar olduğu ve kimlere fitre verilmesi gerektiği gibi soruların cevapları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Fitre Nasıl Verilir?

Fitre Müslümanların ramazan ayında, maddi durumu olmayan kişilere, bir günlük yeme- içme masrafını karşılamak için vermesi gereken bir sadakadır. Temel ihtiyaçları dışında mal sahibi olan Müslümanların ramazan ayında şükür olarak bir fakirin bir günlük gıda ihtiyacını karşılayarak onun da bayram sevincini yaşamasına olanak sağlaması gerekir. Kişi kendi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklar için ramazan bayramının ilk günü veya birkaç gün önce diyanetin belirlediği miktarda fıtır sadakası verilir.

Fitre 1. Derece Akrabaya Verilir Mi?

Fitre ya da diğer adıyla fıtır sadakası 1. Dereceden akrabaya verilmez. Kişi Ramazan ayında vermesi gereken fitreyi anne, baba, eş, babaanne, anneanne, dede, evlat ve toruna veremez. Ancak kardeş, teyze, dayı, hala, amca, damat, kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader ve üvey evlada verebilir. Bunun için bu akrabaların maddi durumunun düşük olması gerekmektedir.

Fitre Namazı Diye Bir Şey Var Mı?

Müslümanların ramazan ayında oruç tuttuktan ve bayrama eriştikten sonra buna şükür etmek için durumu olmayan kişilere gıda yardımı yapması fitre ya da fıtır sadakası olarak adlandırılır. Temel ihtiyaçlarının dışında mal sahibi olan kişilerin mutlaka her ramazan ayında kendi ve çocukları için fitre vermesi gerekir. Ancak maddi durumu olmayan ve oruç tutmak için de sağlığı el vermeyen kişilerin bunun yerine fitre namazı kılması gerekir. Fitre namazı bayramdan bir gün önce yani arife gününde öğle ve ikindi namazları arasında niyet edilerek iki rekat kılınır. Namazdan sonra tevbe ve istiğfar edilir.

Fitre Neye Göre Hesaplanır?

Fitre bir fakirin yaşadığı toplumun standartlarına göre iki öğünde yiyebileceği gıda miktarının karşılanacağı ölçüde verilmelidir. Diyanet işleri 2021 yılı için bu miktarın 28 TL olduğunu belirlemişlerdir. Müslüman bir kişi ramazan bayramında durumu olmayan birine kendi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukların her biri için 28’ er lira vermesi gerekir. Bu miktar en asgari olandır. Daha fazla verilebilir.

Fitre İle Fidye Arasındaki Fark Nedir?

Fitre ve fidye birbiri ile karıştırılan kavramlardır. Fitre Ramazan ayında Müslüman bir kişinin kendi ve çocukları için bir fakirin bir günlük gıda ihtiyacını karşılayacak kadar para vermesidir. Bunun amacı Müslüman kişinin oruç tutup, bayrama ulaştığı için rabbine şükür etmesidir. Fidye ise Müslüman bir kişinin oruç tutmasına sağlığının el vermemesi nedeniyle tutamadığı oruçlara karşılık olarak bir fakire para yardımı yapmasıdır.

Fitre İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Müslüman bir kişinin her ramazan bayramında bir fakire vermesi gereken fıtır sadakası ya da fitreyi eğer kendi eliyle götürüp verecek durumda değilse güvendiği bir kişiden ona ulaştırmasını rica edebilir. Bu vekalet vermek demektir. Bunun için herhangi bir resmi belge gibi bir şeye ihtiyaç yoktur. Vekalet verilen kişide fitreyi sahibine ulaştırmalıdır.

Fitre Sadece Ramazan Ayında Mı Verilir?

Fitre yani fıtır sadakası ramazan ayında verilen bir sadakadır. Fitre kişinin kendi ve çocukları için asgari 28’er liradır. Ramazan ayının son günlerinde, hatta Ramazan bayramından bir gün önce fitre vermek en faziletli olandır. Ancak herhangi geçerli bir nedenden dolayı fitre bayrama kadar verilememişse diğer aylarda da verilebilir.

Fitre Bayramdan Sonra Verilse Olur Mu?

Fitrenin amacı Müslüman kişinin oruç tutup bayrama ulaşabildiği için şükretmesi ve fakir birine gıda yardımı yaparak onun da bayram sevinci yaşamasına olanak tanımasıdır. Bu nedenle fitrenin Ramazan bayramından bir gün önce veya ramazan bayramının ilk gününde verilmesi daha faziletlidir. Böylece fitre verilen fakir kişi de o parayla bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacaktır.

Fitre Farz Olan Tek Sadaka Mıdır?

Fitre ramazan ayına ulaşmanın, oruç tutabilmenin ve bayrama erişebilmenin bir şükrü olarak verilen sadakadır. Maddi durumu iyi ve mal sahibi olan kimselerin Ramazan ayında fakir birine bir miktar para yardımı yapması gerekir. Fitre farz değil vaciptir. Yani yapılması gereken bir iştir. Ramazan bayramından birkaç gün önce veya Ramazan bayramının birinci günü verilmesi daha faziletlidir.

Fitre Ramazandan Önce Verilebilir Mi?

Müslüman bir insanın Ramazan ayında şükür etmek amacıyla kendi ve çocukları için fakir birine gıda yardımında bulunması gerekir. Bunun için Ramazan ayının son günlerinde fakir birine asgari miktarda para vermesi gerekir. Fitrenin Ramazan bayramından bir gün önce verilmesi daha iyidir. Ancak eğer kişi maddi durumu iyiyse ve fakir bir aileye para yardımında bulunmak istiyorsa ramazandan önce de verebilir.