Dünya tarihinde ilk defa nükleer saldırıya uğrayan şehir olma özelliği ile bilinen Hiroşima, Japonya’da yer alan geniş bir adadır. Hiroşima bombasını kim attı? Hiroşima'ya neden bomba atıldı, sonuçları nelerdir? Hiroşima soykırımı nedir, ne zaman oldu, kaç kişi öldü? Hiroşima ve çernobil olayı nedir? Hiroşima ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

1 Nisan 1889’da şehir statüsüne kavuşan Hiroşima, Hiroşima Körfezi kıyısında yer alan bir şehir olarak da bilinmektedir. Gemicilik, kimya ve makine gibi alanlarda gelişmiş bir sanayisi bulunan Hiroşima, 2. Dünya Savaşı sırasında atom bombası atıldıktan hemen sonra darmadağın olmuştur. 1945 yılında atılan atom bombasının etkisi günümüzde bile hala sürecek kadar keskin ve felaket sonuçları doğuracak kadar acımasız sonuçlara neden olmuştur. Japonya’nın Amerika ile olan savaşının ardından 26 Temmuz 1945 tarihinde ABD, Japonya’nın tamamen teslim olması için bir deklarasyon yayınlamıştır. Japonya ise bu deklarasyonu reddettiğinde B-29 simli bombardıman uçağı ile küçük boy atom bombası Japonya’ya atılarak 220 bin kişinin ölmesine neden olmuştur. Hiroşima olayı ile ilgi tüm merak edilenler ise şu şekildedir;

Hiroşima Bombasını Kim Attı?

Japonya’nın Hiroşima kentine atılarak 70 bin kişinin katledilmesine neden olan atom bombasını kimlerin attığı merak edilen sorular arasında yer alır. Japonya’nın 2. Dünya Savaşı sırasında koşulsuz bir şekilde teslim olması için ültimatom yayınlayan Amerika tarafından bombalanmıştır.

Hiroşima’ya Neden Bomba Atıldı?

Hiroşima’ya neden bomba atıldığı sıklıkla merak edilir. İkinci Dünya Savaşı zamanında yaşanan bu nükleer silahla bombalanma olayı Amerika’nın direttiği ültimatom ve deklarasyonların kesinlikle Japonya tarafından kabul edilmemesi ve imzalanmaması nedeni iledir. Daha sonra taraflar kendilerini farklı farklı gerekçelerle savunmuş olsalar da temel neden, Japonya’nın Amerika ültimatomlarına boyun eğmemesinden kaynaklanır.

Hiroşima Olayı Sonuçları Nedir?

Dünyanın ilk nükleer saldırısı olarak kayıtlara geçen Hiroşima olayının sonuçları oldukça yıkıcı olmuştur. Atılan bomba ile birlikte hem Hiroşima hem de Nagasaki bölgesi derinden etkilenmiştir. Hiroşima’da yaşanan olayların sonuçları büyük bir felaketi de beraberinde getirmiştir. Can kayıplarına bakıldığında ise Hiroşima’da 140 Bin, Nagasaki’de ise 80 Bin kişi olmak üzere toplamda 220 Bin kişidir. Bahsi geçen rakamlarda ise olayın sonuçlarına bakıldığında ise pek çok kişi yanarak can vermiştir.

Hiroşima Ve Çernobil Olayı Nedir?

Hiroşima ve Çerbobil olayları birbirinden farklıdır. Farklı zaman dilimlerinde gerçekleşmiş olmasına rağmen her ikisi de nükleer olaylardır. Bakıldığında siyasi olaylar ve diretmeler 1945 yılında iken Hiroşima’ya katılı olarak Amerika’nın attığı bir bombadır. Çernobil olayları ise 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşmiş bir kazadır. Kimileri bu olayın kaza olmadığını savunsa da ispat niteliğinde olan herhangi bir olay bulunmamaktadır. Buna ek olarak Çernobil olayları ise Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde gerçekleşmiştir.

Hiroşima Soykırımı Nedir?

Hiroşima olayları aynı zamanda Hiroşima Soykırımı olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise Japonya’nın önemli sayıda nüfusunun yanarak can vermesinden kaynaklanır. Burada atılan nükleer bomba, kimyasallardan oluştuğu için insanların sağlığına doğrudan kast etmiş ve yüzbinlerce masumun asitten yanarak ölmesine sebebiyet vermiştir. Bu nedenle bir soykırım olarak görülür. Fakat bazı kesimler tarafından ise bu durum hala bir soykırım olarak görülmemektedir.

Hiroşima Kaç Kişi Öldü?

Hiroşima’ya atılan atom bombasının ardından pek çok insan yanarak can vermiştir. Hiroşima’nın ilk etkilerine bakıldığında toplamda 66 bin kişinin can verdiğine yönelik tespitte bulunulmuştur. Akabinde ise 39 Bin kişi daha hayatını kaybetmiştir. Toplam bilançoya bakıldığında ise bu nükleer saldırı sonrasında 220 bin kişi can vermiştir.

Hiroşima Soykırımı Ne Zaman Oldu?

Hiroşima’ya atom bombası atılarak gerçekleşen saldırının net tarihi merak konusu olmuştur. Hiroşima’da gerçekleşen saldırının zamanı ise 6 Ağustos- 9 Ağustos 1945 olarak bilinmektedir. Bu tarih ise İkinci Dünya Savaşı ile özdeşleşen bir tarih olmuştur.