Hurafe İslam dininde olmayan yani Kur’an’ da yazmayan, fakat bir şekilde sonradan Müslümanların hayatında yer edinen, söz, düşünce ve davranışlardır. Hurafe çeşitleri nelerdir, günah mıdır? Muska, istihare, kandil hurafe midir? Hurafe oldu ne demek, Hurafelere göre bebek cinsiyeti önceden bilinebilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bu söz, düşünce ve davranışlar sanki dini bir inançmış gibi kabul edilir. Hurafe kelimesi Arapça’ da huruf kelimesinden türetilmiştir. Büyük ihtimalle Hurufilik yöntemleri ile yapılan anlam çıkarmaları olarak tahmin edilmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda anlam ve kapsam değişikliğine uğramıştır. Hurafeler farklı farklı konularda olabilse de çoğunluğu din ile alakalıdır. Farkına varılamadan insan hayatını etkiler. Genelde hurafelerin birçoğu anlamsız ve çocuksu inanışlardır.
Hurafeler örnek verecek olursak dünyanın düz olduğuna inanmak, bazı kültürlerde töre anlayışı ile yapılan davranışlar, gelenek ve görenekler için yapılan davranışlar, davranışları etkilemek, geleceğe yön vermek, doğal düzeni değiştirmek için yapılan büyüler, üfürükler, muskalar takmak, yatırlarda dua etmek gibi davranışlar da hurafe olarak adlandırılır.

Hurafe Çeşitleri Nelerdir?

Hurafeler ya da diğer adıyla batıl inançların pek çok çeşidi vardır. Özellikle bizim ülkemizde çok fazla hurafe olduğu bilinmektedir. Bu hurafeler genellikle aile, cenaze, ölüm, türbe, sihir, fal, misafir, evlilik gibi konular ile alakalıdır. En yaygın olarak inanılan inançlardan birisi 13 sayısıyla ilgilidir. 13 numaralı ev, nesne, ya da 13. Yaşın uğursuzluk getireceğine inanılır. Bunun dışında özellikle günümüzde şifalı taşların olduğu ve bunların sağlık, mutluluk, başarı ve huzur getireceğine inanılmaktadır.

Hurafelere Göre Bebek Cinsiyeti Önceden Bilinebilir Mi?

Günümüzde anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmek çok kolaydır. Ancak eskiden bebeğin cinsiyeti önceden öğrenilmiyordu. Bu nedenle bebeğin cinsiyetini bazı yöntemlerle tahmin ediyorlardı. Bebeğin cinsiyetini tahmin ederken de hurafelerden yararlanıyorlardı. Annenin tatlı ve ekşi mi yediğini gözlemlemek, annenin elini uzatması söylendiğinde hangi elini uzattığını gözlemlemek gibi hurafeler vardır. Bunun dışında yüzük testi ve anahtar testi ile de bebeğin cinsiyeti tahmin edilir.

Muska Hurafe Mi?

Hurafelerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Her konu ile ilgili hurafe vardır. Ancak hurafelerin büyük çoğunluğu din ile alakalıdır. Muska da din ile ilgili hurafelerden birisidir. Muska dört köşeli veya kalp şeklinde bez parçasına koyulan bir kağıttır. Bu kağıtta dua, sure, hadis ve ayet yazılır. Bu muska evin içinde herhangi bir yere konur veya kolye olarak takılır. Bulunduğu yeri koruyacağı ve bereket getireceğine inanılır.

Hurafe Günah Mıdır?

Hurafeler ya da diğer adıyla batıl inançlar, insanların uydurduğu saçma inanışlardır. İslam dininde yer almaz, Kur-an’ da yazmaz ve Müslümanların hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. İslam dininde okumamak, dinle ilgili Kur-an’ da olmayan saçma inanışlar uydurmak ve onlara sorgusuzca inanmak günahtır.

Kandil Hurafe Mi?

Kandil kutsanmış gece, kutsanmış mekan anlamında kullanılan ve Kur-an’ da yer alan bir kavramdır. Kur-an’ da yer aldığı için islam dinine aykırı değildir. Bazı kişiler kandilin anlamsız ve hurafe olduğuna inanırlar. Ancak kandil islam dininde yer alan mübarek bir gecedir. Bu nedenle kandil hurafe değildir.

İstihare Hurafe Midir?

İnsanlar yapmak istedikleri bir şeyin ya da alacakları bir kararın ilerde kendisi için iyi mi yoksa kötü mü olacağını kestiremezler. Bu nedenle istihare yaparlar. İstihare hayırlı olmasını dilemek, hayırlı şeyler olmasını istemek amacıyla yapılan dua ve namazlardır. İstihare yapmak İslam'da var olan ve hatta Peygamber Efendimiz (sav.) sünneti olan bir davranış olduğu için hurafe değildir.

Hurafe Oldu Ne Demek?

Hurafe hiçbir şekilde dinle ilgili olmayan, Kur-an’ da yer almayan, Peygamber Efendimizin ( sav) sünneti olmayan söz, davranış ya da düşüncelerdir. Yaygın ve yaygın olmayan olmak üzere 2 çeşit hurafe vardır. Bu hurafelere örnek olarak kara kediden korkmak, 13 sayısının uğursuzluk getireceğine inanmak yaygın hurafelerdir. Gece sakız çiğnemenin ölü eti çiğnemek gibi olduğunu düşünmek, terlik ters dönerse kötü bir şey olacağını düşünmek de yaygın olmayan hurafelerdir.