Zara markası özellikle son yıllarda hazır giyim markasında dikkat çeken markalar arasında yer buluyor. Zara sahibi kimdir, ne zaman kurulmuştur, hangi ülkenindir? Zara anlamı ve tarihçesi başta olmak üzere bilinmesi gereken tüm detayları inceledik.
İspanyol hazır giyim markası olan Zara hakkında merak edilenler özellikle son yıllarda yakın mercek altına alınıyor. Zara; 1975 senesinde Arteixo Galiçya üzerinde Amancio Ortega ve Rosalia Mera tarafından kurulmuştur. Zara günümüz itibariyle dünya üzerinde en büyük 3 hazır giyim markasında biri olma konumunda yer almaktadır. Zara markasının 2017 yılı itibariyle dünya geneli üzerinde 93 ülkede 2.200’ün üzerinde mağazası bulunuyor. Zara markasının sadece Türkiye’de bulunan mağaza sayısı ise 42. Inditex grubu bünyesinde yer alan Zara bu grubun en büyük şirketidir. Zara marka olarak hazır giyim ve giyilebilir moda konusunda öncü olarak yer alıyor. Tasarımları ve ürünlerinin kalitesi ile dikkat çeken Zara, büyük bir kitleye hitap ediyor. Özellikle son yıllarda modaya karşı yaşanan yönelim sayesinde Zara ürünleri de tasarım anlamında büyük bir sükse yarattı. Her ürünü bir olay olmayı başaran Zara sektörün dev firmaları arasında yer buluyor.

Zara Markasının Sahibi Kimdir?​

Zara markası ile ilgili bilinmeyen pek çok detaya rastlamak mümkün. Zara markasının sahibinin kim olduğu da marka ile ilgili merak edilen ve araştırılan konular arasında yer buldu. Zara markasının sahibinin Inditex grubu olduğu söyleniyor. Inditex grubu bünyesinde yer alan Zara’nın kurucuları Amancio Ortega ve Rosalia Mera’dır.

Zara Ne Zaman Kurulmuştur?​

Zara günümüzün en popüler hazır giyim markalarından biri olma konumunda yer alıyor. Zara markası ürünlerinin kalitesi ve tasarımlarının dikkat çekici özellikleri ile sadece kadınlara değil erkeklere de aynı ölçüde hitap ediyor. Zara 1975 senesinde Amancio Ortega ve Rosalia Mera tarafından kurulmuştur.

Zara Markası Hangi Ülkenindir?​

Zara markasının hangi ülkeye ait olduğu markanın ürünlerini yakından takip edenler tarafından ilgi görüyor. Zara markasının İspanyol merkezli olduğunu söylemek mümkün. Bugün Inditex grubunun en büyük markalarından biri olan Zara markasının İspanya ülkesine ait olduğunu söyleyebiliyoruz.

Zara Markasının Tarihçesi Nedir?​

Zara markasının tarihçesi kuruluş yılı olan 1975 senesi Arteixo Galiçya’ya dayanıyor. İspanyol merkezli hazır giyim markası olan Zara markası kuruluş yılından oldukça kısa bir süre olan giyilebilir moda ürünleri ile büyük bir kitleye hitap etmeye başladı. Bugünün moda anlayışı çerçevesinde popüler giyim ürünleri üretip satışa sunan Zara markası sadece giyim değil, aksesuar ve kozmetik üzerine de tasarımlar ortaya koyuyor. Her ürünü bir şekilde popüler olan Zara markasının dünya genelde 93 ülkede 2.200’ün üzerinde mağazası bulunmaktadır. Zara markası Türkiye üzerinde 42 mağazası ile hizmet vermekte ve ülke çapında hayli popüler bir konumda yer almaktadır.

Zara Markasının Anlamı Nedir?​

Zara markasının anlamının; İspanya’nın Zaragoza şehrinden geldiği söyleniyor. Batı’da kadın ismi olarak da kullanılan Zara; eski İngilizcede çiçek, Farsçada parlak ve şafak anlamlarına geliyor. Zara markası için farklı ve spesifik bir anlam gösterilmiyor.