İslam dini içeriğinde birçok günü ve geceyi kutsal saymaktadır. Kandil geceleri ibadetleri nelerdir, kaça kadar sürer? Kandil gecesi ilişki olur mu, tek gün oruç tutulur mu? Sorularını sizler için cevapladık.

Müslüman halk, yılın belirtilen günleri yapılan duaları kabul olacağı ve o gün yapılan ibadetlerin daha yüce olduğu görüşü içindedir. Bu, gün ve gecelerden biri de kandil geceleridir. Kandil, Müslümanlar için ruhani bir özellik taşımaktadır. Bu yüzden ibadet alanlarını kandille aydınlatmayı tercih ediyorlardı. Bu ruhani değer İslam dini için kutsal sayılan beş geceye de adını vermiştir. Müslüman halk tarafından mevlit, berat, miraç, regaip ve kadir gecesi olmak üzere beş ayrı kandil kutlanmaktadır. Bu geceler diğer gecelerden daha ayrı geçirilmektedir. Bolca ibadet yapmak kandil gecelerinin vazgeçilmezidir. Din ve aile büyüklerinizin kabirlerini ziyaret etmek bu zamanlarda hoş karşılanan bir davranıştır. Bu gece ve güne özel güzel koku sürmek, temizliğe daha fazla dikkat etmek yapabileceğiniz bir diğer öneridir. Kandil günlerinde oruç tutmakta gelenekselleşen bir ibadet türüdür.

Kandil Geceleri İbadetleri Nelerdir?

Büyük bir sevinçle karşılanan kandil geceleri ibadet dolu geçirmek en doğru olanıdır. Bu gece ve günler de dine uygun istediğiniz ibadeti tek başınıza kolayca yerine getirebilirsiniz. Kuran okunmalı, Hz. Muhammed (sav)'e salat-ü selam getirilmeli, nafile namazlar kılınmalı, Allah (CC) bolca zikredilmeli, kaza namazlar eda edilmeli, dini sohbetler yapılmalı, sadakalar verilmeli, mümkünse camiye gidilmelidir. Ayrıca bolca dua edip bağışlanma dilenmelidir. İmkan dahilinde o günleri oruçlu geçirmekte büyük sevaplar içermektedir.

Kandil Gecesi Kaça Kadar Sürer?

Kandil gecelerinde yapılan her duanın yüce yaratıcı tarafından kabul edileceği görüşü ve bu zamanlar da yapılan ibadetlerin daha makul olduğu inancı nedeniyle hiçbir Müslüman kandil gecelerini kaçırmak istemez. Fakat birçok kişi için kandil gecesinin ne zaman başlayıp bittiği bir soru işaretidir. Din alimleri bu duruma bir açıklama getirmiştir. Mübarek gece olarak nitelendirdiğimiz kandil geceleri, akşam ezanıyla başlayıp imsak vaktine kadar devam etmektedir. Ayrıca bu gecelerin gündüzleri de dinen oldukça önem arz ettiğini bilmelisiniz.

Kandil Gecesi İlişki Olur Mu?

İslam dinince eşler arasında yaşanan ilişkiler, bazı zamanlar da günah sayılmış ve yasaklanmıştır. Örneğin oruçlu ike eşler arası münasebet dinen uygun değildir. Bu yüzden kutsal bir gece olan kandil gecelerinde de eşler arasında ki ilişkiyi birçok kişi merak etmektedir. Diyanetin de yapmış olduğu açıklamaya göre kandil geceleri eşler arasında yaşanan ilişki dinen yasaklanmamıştır. Hiçbir şekilde günah olarak görülmemiştir.

Kandil Gecesi Tek Gün Oruç Tutulur Mu?

Oruç tutmak Müslümanlar tarafından farz olarak görülen, dinin gereklerinden biri olan ibadet türüdür. Hicri Takvime göre Ramazan Ayı olarak nitelendirilen zaman boyunca oruç tutmak dinen zorunludur. Oruç bu ay içinde zorunlu olduğu gibi diğer zamanlar içinde nafile ibadet çerçevesinde tutulabilir. Ayrıca kandil gecelerine ait günler de oruç tutmak oldukça sevaptır. Kandil gecelerinde oruç tutmak isteyen kişilerin aklına tek gün oruç tutulup tutulamayacağı sorusu gelebilir. Din yetkilileri kandil gecelerinde tek gün oruç tutmanın hiçbir sakıncası olmadığını bizlere söylemektedir.