Köpekler bizlerin en yakın dostlarıdır ve bizlerle fazla vakit geçirmektedirler. Onların sağlıklı ve temiz olması bizler için de oldukça önemlidir. Çünkü evimizi paylaştığımı bu dostlarımızda yaşanan bir sorun bizleri ve çevredeki diğer canlıları da riske atmaktadır.

Köpek temizliği onların ve çevredekilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Köpeklerin temizlenmesi ise sanıldığından daha kolaydır. Köpeğinizin temizliğini günlük, haftalık ya da aylık olarak değerlendirmelisiniz. Günlük temizlik kapsamında köpeğinizi dışarı dolaşmaya çıkarıp eve döndüğünüzde pati temizliğine dikkat etmelisiniz. Köpeğinizin patilerini ve tırnak aralarını detaylı bir şekilde temizlemeli hatta yıkamalısınız. Köpeğinizin ağzının kokması ve ağzında bakteri oluşmaması için dişlerini fırçalamalısınız. Köpeklerin dişinin düzenli ve her gün fırçalanması diş etlerini de koruyan bir davranıştır. Aylık olarak köpeğinizi yıkamalısınız ancak kışın bu yıkama süresini daha kısıtlı hale getirmelisiniz. Dostunuzun anal temizliğini 3 ayda bir yapmanız gerekmektedir ve bu temizlik sayesinde köpeğinizin daha temiz kokmasını sağlayacaksınız. Kıvrık tüylere sahip olan köpeğiniz varsa tüylerin en diplerine kadar taramaya ve fırçalamaya çalışın. Tüylerini dönemsel olarak kırpın ve bit ya da kene oluşumuna karşı sevimli dostunuzu ilaçlayın. Bunun için veterinerinizden uygun bir ilaç isteyebilirsiniz. Köpeğinizin temizliğini yapmazsanız ve buna önem vermezseniz evinizin de kokmasına neden olacaksınız.

Köpek Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpekler için kulakları en önemli organlarıdır. Çünkü köpekler kulakları sayesinde çevresini algılar, tepki verir ve avını bulur. Bu nedenle köpeklerin kulaklarının temiz ve sağlıklı olması gerekir. Köpeklerin kulak temizliği ise oldukça basit bir işlemdir. Bir veteriner kliniğinden elde edeceğiniz kulak solüsyonu ya da kulak damlası sayesinde köpeğinizin kulaklarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aşırı uzayan tüylerin kulak içine girmesini engellemek için köpeğinizin bu bölümde yer alan tüylerini kısaltabilirsiniz. Ancak köpeğinizin kulağını temizlemek adına kulağına sert cisimler sokmayı denemeyin ve bu gibi durumlardan uzak durun.

Köpek Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerinin ağzının temizlenmesi çevre halkının sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü köpekler ağızları ile sürekli bir şeyleri ısırma ve yalama eğilimi içindedirler. Köpeklerin ağzında oluşan sorunlar da elbette çevre için risk faktörü oluşturmaktadır. Ayrıca ağzı temizlenmeyen köpek bir süre kötü bir nefese sahip olur ve kokmaya başlar. Bu sorunların önüne geçmek için köpeklerin ağzı gündelik olarak temizlenmelidir. Bu temizlik için köpeklerin dişini fırçalamalısınız ve diş fırçalama alışkanlığını köpeğe küçük yaşlarda kazandırmanız gerekir. Aksi halde ilerleyen yaşlarda köpekler bu sürece tepki gösterecektir. Köpeğin dişini fırçalamak için köpek diş macunu ve uygun bir diş fırçası kullanmanız gerekir. Ayrıca köpeğinizin oynadığı oyuncakları da temizlemeye önem vermelisiniz. Tüm bunlara ek olarak su ve mama kaplarını da düzenli olarak temizleyerek köpeğinizin ağız sağlığını desteklemelisiniz.