Evin bir ferdi olan köpeklerin özel bir alana ihtiyacı vardır ve bu alanların başında yatakları gelmektedir. Huzurlu olacakları bir yatağa sahip olan köpekler daha mutlu olurken uyku düzenleri de gayet iyi durumdadır. Bu nedenle köpek yatağı alırken bazı detaylara önem vermek gerekir.

Köpeklerle aynı yatağı paylaşmak istemiyor ve ona özel bir alan tasarlamak istiyorsanız onun için harika bir köpek yatağı yapabilirsiniz. Pet shoplardan da alabileceğiniz köpek yataklarını evinizdeki pek çok ürünü değerlendirerek kendinizde yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; makas, dikiş makinesi, ip, fermuar, sünger, kumaş, eski kazak ya da tişört ve yatak pedidir. Köpeğinizin büyüklüğünü belirleyin ve sünger ile kumaşı bu büyüklüğe göre kesin. Ardından kumaşı dikin ve ağız kısmına fermuar koymayı unutmayın. Ardından eski kazaklarınızı kırpın ve sünger ile birlikte kumaşın içine güzelce yerleştirin. En son aşamada yatak pedini de kumaşın üzerine yerleştirin ve köpek yatağınızı kullanmaya başlayın. Kumaş seçiminde bulunurken köpeğinizin sevdiği renk ve desenleri düşünerek tercih yapın.

Köpek Yatağı Kumaşı Nasıl Olmalı?

Köpek yatağı seçmek büyük özen gerektiren bir durumdur. Seçtiğiniz yatağın yazın köpeği terletmemesine dikkat ederken köpeğinizin rahat edebileceği kumaşları tercih etmelisiniz. Kumaşın ağırlığını köpeğinizin ırkının ağırlığına ve uzunluğuna göre seçmelisiniz. Yıkanabilir kumaşlar oldukça kullanışlı ve hijyeniktirler bu nedenle kumaşın çamaşır makinesinde yıkanabilme özelliğini iyi bilmelisiniz. Ayrıca tüy toplamayan kumaş türleri seçmek de köpeğinizin yatağını temizlerken işinizi kolaylaştıracaktır.

Köpek Yatağı Nasıl Temizlenir?

Köpeğinizi yıkamak tek başına yeterli değildir ve bu nedenle yatağını da sıklıkla temizlemelisiniz. Yatağı temizlemek için öncelikle yatağı oluşturan malzemeleri ayırmanız gerekir. Yani yatağın kumaş kılıfını, kılıfın içinde bulunan süngeri ve dolguyu ayırmanız gerekir. Köpeğinizin yatağını tek parça halinde makineye atmanız doğru değildir. Çamaşır makinesine atmak için de öncelikle yatağı elektrik süpürgesi ile süpürmeniz en doğru davranıştır. Özellikle tüyü çok olan ve dökülen bir köpeğiniz varsa kesinlikle yatağı süpürmelisiniz. Oluşan lekeler için leke çıkarıcı kullanmanız gerekebilir. Sert deterjanlar ve kumaş yumuşatıcı kullanmamalısınız çünkü köpeğinizi alerjisini tetikleyebilirsiniz.

Köpek Yatağa Nasıl Alıştırılır?

Köpeğinizi yatağa alıştırmak için onun ilgisi çekecek yataklar kullanabilirsiniz. Örneğin kemik şeklinde olan köpek yatakları oldukça merak uyandırıcı ve hoş durduğu için köpeğinizin dikkatini çekecektir. Köpeğinizin uyku alanını güvenilir yapmalısınız ve yatağın onun için rahat olduğunu karar vermelisiniz. Köpeğinizi yatağına başlarda sizin götürmeniz gerekecektir ve bir bebek uyutur gibi onun başında beklemeniz oldukça yararlı olacaktır. Köpeğinizin uyku saati geldiğinde onunla birlikte yatağına gidin ve ona alanın güvenli olduğunu hissettirin.