Köpek dostlarıyla birlikte yaşayanlar sosyal yaşamda pek çok sıkıntı ile karşılaşmaktadır ve bu sıkıntıların da başında yolculuk süreci gelmektedir. Can dostlarımızdan iş seyahatlerimizde ya da tatil zamanlarımızda ayrı kalmak istemeyebiliriz. Bu durumda köpeklerimizi de yanımızda götürmek isteriz ancak bu durum da karşımıza bazı sorunlar çıkabilir. Köpeklerin yolculukta uyutulması nasıl olur? Köpekle şehirler arası yolculuk, tren yolculuğu, uçak yolculuğu nasıl olur? Köpeğinizle beraber yolculuğa çıkacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Köpek dostlarımızla sosyal yaşamda karşılaştığımız sorunların başında yolculuklar gelmektedir. Sevimli dostlarımızla şehir içi seyahatler de bile sıkıntı çekerken uzun yolculuklarda karşımıza çıkabilecek sorunları düşünmek bile istemeyebiliriz. Özellikle şahsi aracınızla seyahat etmiyorsanız köpeğinize konforlu bir yolculuk sunamazsınız. Köpeğinizle bir yolculuğa çıkmadan önce onun tüm tuvalet ihtiyaçlarını gidermeniz gereklidir ve köpeğinizi bir taşıma kabına koymanız şarttır.

Köpeklerin Yolculukta Uyutulması Nasıl Olur?

Özellikle otobüs ile seyahatler de köpeklere uyutucu ilaçlar verilir ve bu ilaç verme işlemi iğne yolu ile yapılır. Köpeklerin yatışması için verilen bu ilaçlar aslına bakılacak olursa pek doğru değildir. Çünkü kullanılan ilaçlar köpeklerin solunum sistemleri üzerinde baskı oluşturur ve köpeklerin hayatını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle köpeklere verilen bu ilaçlar veteriner kontrolünde olmalıdır.

Köpekle Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olur?

Köpeğinizle şehirler arası bir yolculuk için en ideal tercih şahsi aracınızdır. Ancak şahsi aracınız yoksa ya da gideceğiniz yol çok uzun olduğu için uçak gibi bir ulaşım yolunu tercih etmek zorundaysanız başka yolları denemeniz gereklidir. Uçak, otobüs gibi ulaşım yollarından birini tercih etmeniz dahilinde köpeğinize uyutucu ilaçlar verilecektir ve köpeğiniz bagaj bölümünde taşınacaktır. Ancak trende köpeklere ilaç verilmez ayrıca vagon içinde sahiplerinin yanında yolculuk yapabilir. Köpeğinizin kafesli bir taşıma kulübesinde olması da aranan şartlardandır.

Köpekle Tren Yolculuğu Nasıl Olur?

Şahsi aracınızla seyahat edemediğiniz durumlarda kullandığınız trenlerde köpeğinizi de yanınızda götürme imkanınız vardır. Köpeklerin trenlerde vagon içlerinde insanlarla beraber seyahat etmelerine yasal olarak izin verilmektedir. Ancak bazı belgelerin bulunması gerekir ve bu belgeleri olmayan köpekler vagonlara alınmaz. Öncelikle köpeğinizin aşılarını tam yaptırdığınıza dair bir belge sunmanız gerekir. Köpeğinize ait sağlık raporu ve kimlik kartı da aranan belgeler arasındadır. Ayrıca trenle yolculuk yapmak için köpeğinizin adına bilet almanız gereklidir.

Köpeklerle Uçak Yolculuğu Nasıl Olur?

Can dostlarımız ile vakit geçirmek gittiğimiz tatillere onları da götürmek isteyebiliriz. Uzun yolculuklarımızda seçtiğimiz uçak yolu ile seyahatlerimizde ise köpeklerimizle nasıl yolculuk yapmamız gerektiğini bilemeyiz. Uçakta köpek taşımak için bazı presödürlere uymanız gerekir. Öncelikle bazı ırkların uçakta taşınmasının yasak olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Amerikan pitbull, Amerikan Staffordshire terrier, bullterrier, Amerikan bulldog, dogo argentino, fla brasiliero, kangal, Kafkas çoban köpeği, mastiff, mastino napoleta, pitbull terrier, staffordshire bullterrier cinsi köpeklerin uçakla taşınmasına izin verilmemektedir. Ayrıca hamile ve emziren köpeklerin de uçak yolu ile seyahat etmeleri yasaktır. Uçakta köpek taşımanın ise başlıca kuraları arasında köpeğin boyutu ile çanta boyutunun orantılı olmasıdır. Taşıma çantası ile köpeğin toplam ağırlığının 8 kg'ı geçmemesi de aranan şartlar arasındadır. Kabinde ya da kargoda taşınacak olan köpekler için ayrı bir ücret istenirken köpeklere ait bir bilet türü yoktur. Uçakta seyahat edecek köpeklerin sahiplerinin yanında bulunması gereklidir.