Köpek sahiplerinin sorduğu en sık sorulardan biri köpeğe nasıl banyo yaptırılması gerektiğidir. Köpek yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ve köpeklerin hangi sıklıkla yıkanması gerektiği he zaman merak konusu olmuştur. Sabır gerektiren bir iş olan köpek yıkamak zaman içinde zevkli bir hal almaktadır. Köpekler banyo yapmayı sever mi, neden banyo sevmez? Köpekler banyodan sonra neden titrer, koşar, kokar? Köpeklere banyo yaptırmak hakkında merak edilen sorulara sizler için cevap verdik.

Köpek bakımı için banyo sürecine alıştırmak ve köpeklere banyo yaptırmak büyük sabır gerektiren bir durumdur. Köpeğinize banyo alışkanlığı kazandırmak için ona sakin ve güven verici bir davranış sergilemelisiniz. Köpeğinizi yıkamaya tüylerini tarama işleminden başlamalısınız ve köpek şampuanını ılık su ile tüylerine yedirmelisiniz. Ilık su köpekleri yıkamak için ideal bir değerdir. Yıkama aşamasında köpeğinizin kulağına su kaçmamasına özen göstermelisiniz. 10-15 dakika boyunca şampuanla köpeğinize masaj uygulayarak onu yıkayın. Ardından köpeğinizi durulayın ve bir havluya sarın. Köpeğinizi yıkarken köpekler için özel üretilmiş ürünler kullanmanız oldukça faydalı bir davranıştır.

Köpekler Neden Banyo Sevmez?

Köpeklerin banyoyu sevmeme nedeni duygusal deneyimdir. Köpekler kendilerini banyo, küvet gibi kaygan ya da ıslak zeminlerde güvensiz hisseder. Bu nedenle de banyo onlar için endişe verici bir olaya dönüşür. Ancak köpeğinize korkulacak bir şeyin olmadığı ona göstererek ve onunla bu anı eğlenceli hale dönüştürerek banyo fobisini atlatabilirsiniz.

Köpekler Banyodan Sonra Neden Titrer?

Sudan çıkan köpeklerin titremesi normal bir durumdur ve köpeklerin de fizyolojik yapısı bize çok benzediği gibi üşüme durumu olabilir. Sudan çıkan köpeklerde su buharlaştıkça vücudu soğutur ve bu nedenle köpekler bir süre üşürler. Ancak soğuk suya maruz kalan köpekler de bu durum daha ileriye gidebilir ve hipotermiye yol açarak köpeğin ölmesine neden olabilir. Köpek tüylerinde kalan fazla sudan kurtulmak ve eski vücut sıcaklığına erişmek için silkelenir.

Köpekler Banyodan Sonra Neden Koşar?

Köpeklerin bastırılmış sinir enerjileri vardır ve bu durum banyo zamanında tetiklenerek güçlü bir şekilde ortaya çıkar. Banyo bitip serbest kalan köpekler çılgın aktivite içine girer ve koşmaya başlar. Rahatlama ile de gelen sevinç dolayısıyla köpekler bir süre çılgınlar gibi çevrede koşmaya başlar.

Köpekler Banyodan Sonra Neden Kokar?

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve çevreyi kirletmemesi için aralıklarla yıkanması gerekir. Ancak özellikle kokuyor diye yıkanan köpekler daha fazla kokmaya başlar. Bunun nedeni ise köpeğin derisindeki yağ tabakası yıkanınca yeniden salgılanır. Bu yeni oluşan yağ tabakası eskisinden daha derin bir kokuya sahip olur. Bu nedenle yıkanan köpekler de koku sorunu meydana gelir. Köpeklerin yıkandıktan sonra kokmasını önlemek için parfüm gibi ürünler kullanılabilir. Ancak alerji durumu sezdiğiniz köpeğinize bu ürünleri kullanmamanızda yarar vardır.

Köpekler Banyo Yapmayı Sever Mi?

Köpeklerin birçoğu banyo sürecine alışana kadar banyoyu sevmez ancak alıştıktan sonra da banyonun keyfini sonuna kadar çıkarırlar. Bir köpeğe banyoyu sevdirmek için biraz sabırlı olmanız gerekebilir ve ona bu anı güzel hatırlatacak eylemler içinde bulunmanız gerekir. Banyo için onu ödüllendirmelisiniz ve köpeğinizin huzurlu olmasını sağlamalısınız. Birkaç banyo denemesinden sonra köpeğinizin banyoyu sevdiğin göreceksiniz ayrıca köpeğinize banyo alışkanlığını yavru dönemlerinde vermelisiniz.