İnsanlarda yaygın olarak görülen anemi köpekler için de geçerli bir hastalık türüdür. Köpeklerde ciddi hastalıklara neden olan anemi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak anemi belirtileri pek çok rahatsızlıkla aynı özelliklere sahip olduğu için köpek sahipleri tarafından teşhis edilmesi zor olabilir. Köpeklerde anemi tedavisi nedir, belirtileri nelerdir? Köpeklerde anemi neden olur, sebepleri nelerdir? Köpeklerde anemi hakkında merak edilen soruları sizler için derleyip cevapladık.

Anemi bir hastalık olarak görülse de aslına bakılacak olursa köpeklerde oluşan anemi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Köpeklerin kırmızı kan dolaşımındaki kan hücrelerinin ya da hemoglobin seviyesinin azalması anemi belirtisidir. Aneminin nedeni ve türü tam olarak teşhis edildiğinde doğru bir tedavi uygulamak mümkündür. Köpeğinin anemi olduğunu düşünen kişiler vakit kaybetmeden bir veterinere danışmalıdır aksi halde ilerleyen zaman içinde köpeklerde geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar oluşabilir. Köpeklerde yaşanan kansızlık dikkate alınmalıdır ve anemi rahatsızlığının kaynağı tespit edilmelidir.

Köpeklerde Anemi Tedavisi Nedir?

Köpeklere uygulanan anemi tedavisi aneminin türüne ve neden kaynaklandığına göre değişim göstermektedir. Tedaviye başlamak için aneminin kaynağı bulunmalıdır. Anemi tedavisinde başlangıçtaki amaç kan kaybına neden olan faktörün bulunup bunun önüne geçmektir. Kan hacmine yerine getirmek için köpeklere kan transferi yapılmaktadır. Destekleyici bakımlara yapılarak köpeğin eski sağlığına kavuşması hedeflenir. Bazı durumlarda köpeklerin tedavi amacıyla veteriner kliniklerinde kalması gerekebilir.

Köpeklerde Anemi Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde meydana gelen anemi altta yatan başka bir sorunun belirtisidir. Köpeğinizde oluşan anemiyi anlamak için bazı belirtileri gözlemlemeniz gerekmektedir. Aneminin en net belirtisi halsizliktir. Köpeğiniz sevdiği bir oyunu oynarken bir anda enerjisi tükeniyorsa büyük bir ihtimal anemi sorunu yaşamaktadır. İştah kaybına bağlı kilo kaybı, hızlı nefes alıp verme, dışkıda ya da kusmukta kan oluşumu, dışkının koyu renkle birlikte katranlı bir dokuya sahip olması , köpeğin diş etinde yaşanan renk değişimleri, diş etinin beyaza dönük bir hal alması ve deride yaşanan morarmalar anemi belirtisidir. Köpeklerin renginde yaşanan solgunluklar kırmızı kan hücrelerinin azaldığını gösterir.

Köpeklerde Anemi Neden Olur?

Köpeklerde oluşan aneminin farklı sebepleri olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin ömrünün kısalması anemiye neden olmaktadır. Bu anemi türüne hemolitik anemi adı verilmektedir. Yetersiz kırmızı kan hücresi olduğu zamanlarda da aplastik anemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca methemoglobin seviyesinin artması da anemiye yol açmaktadır. Köpeklerin düşmanı olarak ifade edilen parazitler başlıca anemi kaynağıdır. Çünkü parazitler köpeklerin iç organlarını ısırır ve köpeklerin kanlarıyla beslenir.

Köpeklerde Anemi Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde oluşan aneminin temel nedenleri genetik bozukluklar, tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar ya da kimyasala maruz kalmadır. Anemi altta yatan başka hastalıkların belirtisi olan bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebilmektedir. Ayrıca yetersiz beslenen köpeklerde de anemi sorunu ortaya çıkabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar, parazitlere bağlı gelişen hastalıklar ya da toksinlere maruz kalma durumları da köpeklerde oluşan aneminin nedenleri arasındadır.