Köpeklerde pire olması çok yaygın görülen durumlardan birisidir. Köpek bakan kişiler bu pirelerden nasıl kurtulacaklarını merak etmektedirler. Biz de yazımızda köpekteki pirelerin evde nasıl temizleneceğinden, pirelerin nasıl öleceğinden ve daha birçok konudan bahsettik.

Köpeğinizi pirelerden kurtarmak için ihtiyacınız olan şeyler 100 ml doğal köpek şampuanı, okaliptüs yağı, damlalık ve havludur. İşlemin başlangıç noktasında 100 ml. köpek şampuanına 56 damla okaliptüs yağını damlalık ile ölçerek ekliyoruz. Yağın içine karışması için şampuanı iyice çalkalıyoruz. Banyo suyu istenilen sıcaklığa ulaştığında köpeğinizi iyice ıslatın ve yıkayın. Sabunun kulaklarına girmesini engellemek için kulaklarına pamuk topları sokmayı ihmal etmeyin. Daha sonrasında normal banyoda olduğu gibi köpeğinizi hazırladığınız okaliptüs şampuanı ile iyice yıkayın. Gözüne kaçmamasına özen gösterin. Şampuanı köpeğinizin üzerinde beş dakika kadar beklettikten sonra şampuanı ikinci kez tekrarlayın ve köpeğinizi durulayıp kurutun. Ekstra bir korumaya ihtiyacınız varsa 23 damla okaliptüs yağını 50 mllik bir sprey şişesinde su ile karıştırıp köpeğinize sıkabilirsiniz.

Köpeklerde Pire İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Köpeklerde pire için pek çok markanın damlaları bulunmaktadır. Herba Max Bitkisel Köpek Bit Pire Ense Damlası, Zonaks 1 - 10 kg Köpek Bit Pire Ense Damlası, Allday Heyprex Dış Parazit Bit ve Kene 1 - 10 kg Köpek Ense Damlası, Bioline Dış Parazit Uzaklaştırıcı Şampuan 200 ML, Bio Petactive Nature Magela 1 - 10 kg Köpek Pire Damlası, Mydog Nova Büyük Irk 35 - 55 kg Köpek Ense Damlası, Köpek İçin Bit Pire Uyuz Önleyen Saf Doğal Diatom, Dr. Sed Maxi Derma Drop Doğal Köpek Ense Damlası köpeklerde pire için kullanılan ilaçlardan bazılarıdır.

Köpeklerde Pire Nerede Yaşar?

Köpeklerde pire olması, hem köpeğe hem de çevresindekilere zarar ve huzursuzluk veren bir durumdur. Köpeklerde pireler çoğunlukla köpeğin baş, kuyruk, göbek, kıç, kol çukurları ve boyun bölgelerinde yaşamaktadırlar.

Köpeklerde Pire Nasıl Ölür?

Köpeğinde pire olan insanlar bu pireleri nasıl öldüreceklerini merak edip araştırmaktadırlar. Köpeklerdeki pireleri öldürmenin en kesin ve hızlı yolu pire karşıtı ürünler kullanılmasıdır. Bunlar ense arkası damlaları, anti pire sabunları, şampuanları ve haplarıdır. Bu ilaçlar köpeklerdeki pirelerin yaklaşık yüzde doksanını yok etmektedirler.

Köpeklerde Pire Yumurtası Nasıl Yok Edilir?

Köpeklerde pire yumurtalarının nasıl yok edileceği köpek sahipleri tarafından merak konusu olmuştur. Köpeklerdeki pire yumurtalarını yok etmek için okaliptüslü şampuan ile yıkadığınız köpeğinizi banyo sonrasında pire tarağı olarak bilinen ince, sık dişli tarak ile taramanız gerekmektedir. Köpeğinizin tüylerini tararken yanınızda bir kap su bulundurup tarağa takılan yumurtaları suya daldırarak daha verimli bir sonuca ulaşabilirsiniz. Çünkü böyle yaptığınızda suya giren yumurtalar boğulacaktır ve pireler artık çıkamayacaktır.