Kumaş çeşitleri arasında en çok ismi duyulan kumaş çeşidi krep kumaşlardır. Krep kumaşlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için öğrenmeniz gereken bazı konular vardır. Krep kumaş nedir, özellikleri nelerdir, nasıldır, sağlıklı mı?
Krep kumaş; ipek, yün ve viskon kumaşların karışımından elde edilen karışık bir yapıya sahiptir. Kumaştaki doğal malzemelerin yüzdesi ne kadar yüksek olursa, nefes alabilirlik o kadar iyi ve yazın kullanma imkanı o kadar fazla olur. Krep kumaş kullanımı; abiye, elbise, pantolon ve ceket tarzında ürünler dikmek de mümkündür.

Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?​

Yaygın olarak kullanılan krep kumaşın birçok benzersiz özelliği vardır. Bu özelliklerden ilki krep kumaşın likralı yapısıdır. Esnek yapısı ile bu kumaş özellikle büyük bedenler için uygundur. Kolay terletmeyen, hafif ve giyilmesi çok rahat bir yapıya sahiptir. Pamuk içeriğine bağlı olmakla birlikte genel olarak kırışmaya karşı dayanıklıdır ve ütü gerektirmez. Krep kumaşın birçok çeşidi vardır. Bu ırklar şunlardır: Taş, yazlık, pamuklu, baskılı ve ipek krep kumaşlar. Bu kumaştan yapılmış ürünleri elde yıkayın veya kuru temizleme yapın.

Krep Kumaş Nasıldır?​

Hem uygun fiyatlı hem de şık ve kırışmayan bir krep kumaş istiyorsanız, Mira krep kumaş veya polyester Hürrem krep kumaş tercih edebilirsiniz. Vücudunuzu sarmayacak ve terletmeyecek şık ve zarif bir kumaş arıyorsanız, %100 ipek krep kumaş tam size göre. Ayrıca yazın nemi emen krep kumaş tercih ederseniz pamuklu krep kumaş tavsiye edilir. Bu kumaşın iyi mi kötü mü olduğunun en önemli belirleyicisi, üretiminde yer alan ürünlerdir.

Örme Krep Kumaş Nasıldır?​

Krep örme kumaş genel olarak pamukla uyum sağlayan bir kumaştır. Krep örme kumaş çok bükümlü bir görünüme sahiptir. Bez örgü, krep benzeri bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Çözgü ve atkı iplikleri zıt yönlerde bükülerek çekilir. İplikler kıvrılır ve yüzey düzensiz görünür.

Krep Kumaş Fiyatı Nedir?​

Eski püskü bir rahatlığa ve göze çarpan baloncuklara sahip krep kumaş, tüm vücut tiplerine uygun ve görsel olarak ruh halinizi yükseltiyor. Elbise, pantolon, abiye, ceket ve etek gibi her türlü giysi krep kumaştan dikilir. Ancak krep kumaş fiyatları söz konusu olduğunda kumaşın cinsine göre fiyatın değişiklik gösterdiği söylenebilir. Krep kumaş metre fiyatı 100-125 TL arasında değişiyor.

Krep Kumaş Sağlıklı Mı?​

Kıyafetler her gün giydiğiniz bir şey, bu yüzden sağlıklı olmak çok önemli. Burada yıkama da önemlidir. Krep keten, ürünü hazır olarak satın aldığınızda etiketinde gördüğünüz şeydir ve buna göre davranılmalıdır. Bu, daha uzun süre kullanılabileceği anlamına gelir. Ayrıca kullanım sırasında gerekli hijyen kurallarına uyulmalıdır.