Doğum sonrası giyilen, gelenekselleşmiş bir giysi olan lohusalık pijamasıyla ilgili merak edilen sorular bulunmaktadır. Lohusa pijaması nasıl olmalı, nereden alınır, kaç beden alınır? Lohusa pijaması ne zaman giyilir, ne renk olmalı? Merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz.
Yeni doğum yapan annelerin, en önemli en hassas süreçlerinden biri de lohusalık. Bu süreç de yediklerine içtiklerine ve giydiklerine önem veren lohusalar için pijama seçimi de oldukça önemli. Öncelikle lohusalar giyecekleri pijamanın rahat ve sağlıklı bir kumaştan üretilmiş olmasına dikkat etmeliler.
Çok dar veya çok kısa modeller tercih etmeniz hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmasına ve bir süre sonra sizi sıkmaya başlayacaktır.
Hava alacak bir kumaş ve çok parçalı bir pijama takımı tercih etmeliler. Alt üst bir takımın üzerine, sabahlık, başınıza bir taç ve ayaklarınız için ise terlik kombini yaparak lohusa pijamanızı oluşturabilirsiniz.

Lohusa Pijaması Nereden Alınır?​

Doğum öncesinde hastanede veya evde giymek için hazır bulundurulmak istenilen ürünlerden biri de lohusa pijamalarıdır. Lohusa pijamalarını çeyizlik ürün satan mağazalardan, iç giyim mağazalarından ve e- ticaret sitelerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Geniş fiyat yelpazesinde kesenize göre modeller bulmanız da mümkün.

Lohusa Pijaması Takımı Kaç Beden Alınır?​

Sezaryen veya normal doğum olsun bir lohusanın pijamasının özellikle alt bedeni karnını sıkmayacak şekilde biraz geniş olmalıdır. Doğum yaptığınız zamanki bedeninizden 1 ya da 2 beden büyük alabilirsiniz. Rahat hareket edebilmeniz ve sizi rahatsız etmeyecek sağlıklı bir kumaştan üretilmiş pijama takımlarını tercih etmelisiniz.
Fakat doğumda kilo almamışsanız ve kendi bedeninizdeki kıyafetlerinize hala rahatlıkla sığabiliyorsanız, aynı bedendeki bir lohusalık pijamasını da tercih edebilirsiniz.

Lohusa Pijaması Ne Zaman Giyilir?​

Karnın büyümesi ve hormonların değişmesiyle birlikte, lohusa dönemi bir anneyi belki de en fazla zorlayan dönemdir. Bu süreci daha rahat atlatabilmek için sizi rahatsız etmeyecek, sağlıklı ürünler tercih etmelisiniz.
Doğum ile birlikte alınan kilolar, eski kıyafetlerin olmaması gibi annelere rahatsızlık verebilecek olumsuz durumlar olabilir. Öncelikle bu sürecin geçici olduğunu hatırlatalım. Önemli olan bebeğin ve annenin sağlığıdır
Aldığınız pijamanın öncelikle vücudunuzda kaşıntı ya da batma gibi bir takım rahatsızlıklara neden olmaması gerekmektedir. Zaten hassas olan bu sürecin sizler için daha da zor hale gelmemesi açısından kumaşlarını dikkatli seçmelisiniz.
Doğumdan yaklaşık olarak 3-4 ay sonra vücut değişeceği için lohusa pijamasının bu aylardan sonra tercih edilmesi önerilmektedir.

Lohusa Pijaması Ne Renk Olmalı?​

Yeni doğum yapan anneleri tebrik etmek isteyen birçok seveni olacaktır. Anne bu hassas dönemde hareket zorluğu yaşayabileceği için, tüm gün giyebileceği şık bir pijama takımına ihtiyacı olacaktır. Hem modeli hem de rengiyle göz alıcı ve şık görünebilirsiniz.
Lohusa pijamasını bebeğinizin cinsiyetine göre de seçebilirsiniz. Erkek bebek anneleri mavi, kız bebek anneleri pembe tonlarında lohusa pijaması tercih edebilirler.
Bunun dışında beyaz, mor, bordo, çiçekli desenler gibi, renklerde tercih edilebilir.