Mahidevran Sultan, Osmanlı Devleti’nin çok önemli padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve onun en büyük oğlu olan Şehzade Mustafa’nın annesidir. Gülbahar Sultan adı ile de bilinen Mahidevran Sultan, aslen nereli ve saraya nasıl geldi? Neden sürgün edildi? Nasıl öldü?

Mahidevran Sultan’ın ömrü sıkıntılar içerisinde geçmiştir. Ölümü de 3 Şubat 1581 tarihinde, 82 yaşındayken yalnız başına olmuştur. Mahidevran Sultan, hayatını kaybettikten sonra oğlunun yanına gömülmüştür.

Mahidevran Sultan Mezarı Nerede?

Mahidevran Sultan ile oğlu Şehzade Mustafa mezarı ile birlikte Bursa’dadır. Mahidevran Sultan’ın naaşı, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde yer alan Muradiye Külliyesi’nde yatmaktadır.

Mahidevran Sultan Aslen Nerelidir?

Mahidevran Sultan’ın Kırım topraklarında yer alan Çerkes kökenli olduğu rivayet edilmektedir.

Mahidevran Sultan Kaç Çocuğu Vardı?

Mahidevran Sultan, Şehzade Mustafa’nın, Şehzade Ahmed’in ve Raziye Sultan’ın annesidir.

Mahidevran Sultan Neden Sürgün Edildi?

Tüm hayatını oğlu Şehzade Mustafa’ya adayan Mahidevran Sultan, o nereye giderse onunla birlikte giderek hiç yalnız bırakmadı. Amasya, Konya ve Karaman’da vali olan oğlunun peşinden nereye giderse gittiği için saraydan gittikçe uzaklaşan Mahidevran Sultan, gözden iyice düştü. Daha sonra, Sultan Süleyman’ın kendi oğlu Mustafa’yı tahtında gözü olduğu gerekçesi ile boğdurtması üzerine Mahidevran Sultan da Bursa’ya sürgün edildi.

Mahidevran Sultan Haseki Miydi?

Osmanlı Devleti’nin onuncu padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Mahidevran Sultan, bir dönem boyunca haseki sultanlık yapmıştır.

Mahidevran Sultan Köle Miydi?

Mahidevran’ın türbesinde baba ismi Abdullah olarak geçmektedir. Aynı şekilde saray kayıtlarında da baba adı Abdülmennan, Abdurrahman olarak geçmektedir. O dönemde “Allah’ın kulu” anlamına gelen isimler Müslüman olmayanlara verildiği için onun da köle olduğu bilgisi çıkartılabilmektedir.

Mahidevran Sultan Nikahlı Mıydı?

Mahidevran Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1514 senesinde nikahlı eşi olmuştur.

Mahidevran Sultan Ne Zaman Öldü?

Mahidevran Sultan, 3 Şubat 1581 senesinde hayatını kaybetmiştir.

Mahidevran Sultan Saraya Nasıl Geldi?

Kanuni Sultan Süleyman ile daha şehzade iken, Manisa Sarayı’nda tanışan Mahidevran Sultan, ilk çocuğu Mustafa’yı da o zaman kucağına almıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın ani tahta geçiş dönemi ile Mahidevran Sultan ve çocukları Şehzade Mustafa da İstanbul’daki saraya yerleşmişlerdir.

Mahidevran Sultanın Yaptığı Hayırlar Nelerdir?

Mahidevran Sultan, oğlunun ölümünden sonra sürgün edilmiş ve bu derin üzüntü ile bazı şeyler yapmak istemiştir. Oğlu için açtırdığı vakıflar halkın desteği ile ayakta kalmıştır. Mahidevran Sultan, II. Selim’den her ay maaş almıştır. Bu maaşı ile oğlu adına vakıf açtırmak istemiş, II. Selim buna müsaade etmiştir. Hatta vakfın temellerinin karşılanması için yüklü miktarda yardım da yapmıştır. Mahidevran Sultan’ın vesile olduğu bu vakıf sayesinde fakirlere yemek, evsizlere ev yardımı yapılmıştır. Bu vakfın etkisi uzun sürmüş, uzun süre halka destek olmuştur.