Günümüzde birçok hayvan türü evde beslenmektedir. Evcil hayvan türlerinden biri de muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşları ile ilgili merak edilen birçok soru vardır. Muhabbet kuşlarının neden bağırarak öttüğü, muhabbet kuşuna yaklaşınca bağırmasının sebebi, muhabbet kuşlarının kızınca ne yaptığı, muhabbet kuşlarının geceleri niye öttüğü, muhabbet kuşlarının sabahları niye öttüğü, muhabbet kuşları bağırınca nasıl susturulacağı gibi bilgilere yazımızda yer verdik.

Günümüzde beslenen evcil hayvanlardan en yaygın olanı, muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşları farklı renklerde olabildikleri gibi, sizi yalnızlıktan kurtarma konusunda oldukça etkililerdir. Siz de evinizde sevimli bir arkadaş istiyorsanız, muhabbet kuşu sahiplenebilirsiniz.
Muhabbet kuşları ile ilgili, oldukça merak edilen konular vardır. Muhabbet kuşları ile en çok merak edilen konulardan biri ise; muhabbet kuşlarının neden bağırarak öttüğüdür. Muhabbet kuşlarının bağırarak ötmesinin sebebi; aşırı heyecan durumlarından kaynaklıdır. Yaşadıkları korku, sevinç ve benzeri duygu durumları sonrası, muhabbet kuşları bağırarak öterler.

Muhabbet Kuşuna Yaklaşınca Bağırması

Muhabbet kuşlarının yaklaştığınızda bağırmasının bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden ilki sizi gördüğünde heyecanlanıp mutlu olmasıdır bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Ancak diğer sebepler arasında hasta olması, size kızması, ilgi istemesi, kıskanması, çiftleşmek istemesi, korkması ve acıkmış olması gibi çözüm bulmanız gereken sebeplerdir.

Muhabbet Kuşu Kızarsa Ne Yapar?

Muhabbet kuşlarının kızma nedenleri; kıskançlık, kuşa vurmanız, bağırmanız, cezalandırmak, ilgi göstermemek, evin içinde karmaşa yaşanması, yabancı birini görmesi gibi sebeplerden oluşmaktadır.
Muhabbet kuşlarının kızınca verdiği tepkiler muhabbet kuşu besleyenler ve beslemek isteyenler tarafından merak edilen bir konudur. Bu konuda şunu belirtmek isteriz ki muhabbet kuşları kızdıklarında saldırganlaşıp ısırmaya çalışabilir ve bağırabilirler. Muhabbet kuşlarının kızgınlığı uzun sürebilen bir dönemdir. Bu dönemde ısırmayı alışkanlık haline getirebilirler. Bu sebeplerden dolayı muhabbet kuşunuz kızdığınızda onunla ilgilenip sakinleştirmeniz gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Geceleri Neden Öter?

Muhabbet kuşları sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biri kuşlarının geceleri neden öttüğüdür. Bu sorunun bazı cevapları ve çözümleri mevcuttur. Muhabbet kuşlarının geceleri ötmelerinin en büyük sebeplerinden biri kendilerine gelen ışıktan veya sesten rahatsız olmalıdır. Bu konuyu çözmek için kuşu sessiz bir ortama alıp kafesini bir örtebilirsiniz. Bir diğer sebeplerden biri ise muhabbet kuşunun çiftleşme isteğidir.

Muhabbet Kuşu Sabahları Neden Öter?

Muhabbet kuşlarının sabahları ötmesi oldukça ilginç bulunan bir durumdur. Muhabbet kuşlarının sabahları ötmesinin sebepleri; güneşin doğuşuna tepki göstermeleri, yemlerinin ve sularının bitmiş olması, hasta olmaları gibi sebeplerdir. Eğer kuşunuz sabahları ötüyorsa, ilk olarak kuş yemi ve suyu olup olmadığını kontrol ediniz.

Muhabbet Kuşu Bağırması Nasıl Susturulur?

Muhabbet kuşları bağırdığı zaman ilk olarak, neden bağırdığını bulmalı, sebebi bulduktan sonra çözüm yolu üretilmelidir. Örneğin açsa, yem vermelisiniz. Bu onu sakinleştirmede oldukça yardımcı olacaktır. Bu çözüm yolları arasında en çok başvurulan sakinleşmesi için hava alan bir kumaşla kafesin üstünün örtülmesidir.