Muhabbet kuşlarında kuruluk hastalığı sıklıkla görülmektedir. Kuruluk hastalığı belirtileri, tedavisi, ilacı ve kuruluk hastalığının nedenleri ile ilgili bilmeniz gerekenler. Muhabbet kuşu kuruluk hastalığı ilacı nedir, tedavisi nedir, belirtileri nelerdir, kuruluk hastalığı neden olur konularını sizler için derledik.

Muhabbet kuşu kuruluk hastalığının ne olduğu oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu belirtmemiz gerekir ki; kuruluk hastalığı AGY kısaltması ile de bilinmektedir. Kuruluk hastalığına, bakterilerin sebep olduğu düşünülürken güncel araştırmalar sonucu mayalardan kaynaklı olan bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır.
Muhabbet kuşunda kuruluk hastalığı, midesinde ve daha sonrasında bağırsaklarına ulaşan maya yüzünden beslenme sorunları yaşayan kuşlar, bu tehlikeli hastalığa oldukça kolay yakalanabilmektedir. Dolayısıyla sizde eğer kuşunuzun herhangi bir hastalığa sahip olduğuna dair bir belirti taşıdığını düşünüyorsanız, derhal uzman bir veterinere danışmanız gerekmektedir. Çünkü hastalıklar hızlı ilerleyebildiği gibi oldukça ölümcül ve ağrılı süreçleri de beraberinde getirebilmektedir. Muhabbet kuşunda kuruluk hastalığı belirtileri arasında; kuş yeminden yememe sorunun ortaya çıkması, kilo kaybı, ishal ve kanama sıralanabilir.

Muhabbet Kuşu Kuruluk Hastalığı İlacı Nedir?

Muhabbet kuşu kuruluk hastalığı ilacının ne olduğu oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki bu konuda birçok ilaç üretilmiştir. Farklı markalarda ve farklı dozajlarda olan ilaçların, kuşların bakımı sahiplenen kişiler tarafından belirlenmesi kesinlikle yanlıştır. Bu noktada yapılması gereken şey uzman bir veterinerden yardım almaktır. Veteriner önerisi olmadan kesinlikle ve kesinlikle ilaç kullanımına başlanılmaması gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Kuruluk Tedavisi Nedir?

Muhabbet kuşlarında kuruluk hastalığı tedavisinin nasıl olduğu oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki kuşlarda oluşan kuruma hastalığı ilaçlarla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Sonuç itibarıyla kuşunuz bu hastalığa yakalanmış olsa bile tedavisi oldukça mümkündür. Yaklaşık 2 ay civarında süren tedavi sonrası düzenli kullanılan ilaçlar ile birlikte hastalıktan kurtulması oldukça mümkündür. Sizde eğer kuşunuzun hızlı kilo kaybı, ishal, kanama, iştahsızlık gibi sorunlardan muzdarip olduğunu düşünüyorsanız derhal uzman bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Kuruluk Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde muhabbet kuşlarının kuruluk hastalığına yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğunu belirtmek isteriz. Muhabbet kuşu kuruluk hastalığı belirtilerinin neler olduğu oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu söylemek isteriz ki eğer kuşunuzun hızlı kilo kaybı, ishal, kanama, iştahsızlık gibi sorunlardan muzdarip olduğunu düşünüyorsanız derhal uzman bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Kuruluk Hastalığı Neden Olur?

Muhabbet kuşlarında kuruluk hastalığının neden olduğu oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki muhabbet kuşlarında oluşan kuruma hastalığının sebebi mideye ve daha sonrasında bağırsaklara yerleşen mayadan kaynaklanmaktadır. İlk olarak mide sistemini daha sonrasında ise bağırsak sistemini sindirim sistemini tahrip eden maya oluşumu sonrası kuruma hastalığına yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.