Sadık dostlarımız muhabbet kuşları zaman zaman çeşitli sağlık problemleri yaşayabiliyorlar. Bu problemler arasında nitelendirilen tüy dökme dönemleri evcil hayvan sahipleri tarafından sorgulanıyor. Muhabbet kuşu tüy dökme belirtileri evcil hayvan sahipleri tarafından araştırılıyor.

Muhabbet kuşları hakkında merak edilen birçok bilgi bulunuyor. Zaman zaman çeşitli problemler yaşayabilen muhabbet kuşlarının tüy dökme belirtileri evcil hayvan sahipleri tarafından araştırılıyor. Muhabbet kuşu tüy dökme belirtileri şu şekilde;
Mevsim geçişlerinde ya da yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine geçişte tüy dökme gözlenir.
Tüy dökme belirtileri içerisinde çevreye karşı ilgiyi kaybetme durumu yer alır.
Muhabbet kuşunuz devamlı olarak bir uyku halinde ise ve olağan dışı sakinlik gösteriyorsa muhtemelen tüy dökme dönemine girmiştir.
Kafeste başka bir kuşun varlığında kendisine olan ilginin azalması sonucunda tüy dökme gerçekleşebilir.
Kafeste bulunan kalın tüy sayısının artış göstermesi durumunda tüy dökme dönemine girildiğinden şüphe edilebilir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökmesi Normal Mi?

Tüy dökme her muhabbet kuşunda görülen normal bir süreçtir. Bu süreç muhabbet kuşları ile birlikte tüm kuşların normal bir yaşamsal döngüsüdür. Tüy dökme döneminde muhabbet kuşları eskimiş ve yıpranmış tüylerinden arınarak yeni tüylerine kavuşurlar. Üstelik bu yeni tüyler eski tüylere göre daha canlı ve daha parlak çıkarlar.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Zamanları Ne Zamandır?

Muhabbet kuşlarının tüy dökmeleri için belirli bir zaman algısı yoktur. Yavru muhabbet kuşları ilk tüy dökmelerini 3-4 aylık iken yaşarlar. Yetişkin muhabbet kuşları ise genelde 6 ayda bir tüy dökebilirler. Ancak her kuş için bu dönem farklıdır. Dolayısıyla muhabbet kuşları için spesifik bir tüy dökme zamanından bahsedemiyoruz.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Döneminde Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşunun tüy dökme döneminde yapılması gerekenler araştırılıyor. Muhabbet kuşu tüy dökme döneminde; kuşun beslenmesine, sıcak tutulmasına, muhabbet kuşu banyo sürecine ve kafesinin temiz tutulmasına dikkat etmek gerekiyor.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Vitamini

Muhabbet kuşunun tüy dökme döneminde ihtiyacı olan vitaminler bulunur. Muhabbet kuşunun tüy döneminde alması gereken vitaminlerden en önemlisi B vitaminidir. B vitamini muhabbet kuşlarının tüylerinin sağlıklı bir şekilde çıkması için gerekli olan bir vitamin türüdür.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Döneminde Çiftleşir Mi?

Muhabbet kuşları tüy dökme dönemlerinde genel olarak huysuz bir tavır sergilerler. Tüy dökme döneminde kafesin temizliği ve sıcaklığı büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan muhabbet kuşları tüy dökme döneminde genelde çiftleşme eğilimi göstermemektedir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Döneminde Kaşınır Mı?

Muhabbet kuşunun tüy dökme dönemlerinde diğer dönemlerden farklı olarak birçok farklı belirti görülür. Tüy dökümü genel olarak 3 ya da 4 hafta kadar devam eder. Bu süreç içerisinde muhabbet kuşunuzda daha önce görmediğiniz farklı davranışlar görebilirsiniz. Bu davranışlara ek olarak muhabbet kuşu tüy dökme döneminde kaşınabilir. Kaşıntı süreci tüy dökme dönemi bitene kadar devam edebileceği gibi, tüy dökme döneminin başında görülüp sonlarında geçebilir. Tüy dökme sürecinde muhabbet kuşunuzun kaşınarak kendi derisine zarar vermemesi için banyo sürecine dikkat etmenizde fayda var.