Nurbanu Sultan tarihin en bilinen sultanları arasında yer alıyor. Nurbanu Sultan’ın hayatı ile ilgili bilinmeyenler tarih kaynaklarına konu olmayı başarıyor. Nurbanu Sultan’ın gerçek adı, kaç yaşında öldüğü gibi detaylı bilgiler tarih meraklıları tarafından araştırma konusu olmuştur.

Nurbanu Sultan; Osmanlı Padişahı II. Selim’in Hasekisi ve Sultan III. Murad’ın annesidir. Haseki Hürrem Sultan’ın gelini olarak da bilinen Nurbanu Sultan’ın asıl adı Afife Nurbanu Sultan’dır. Nurbanu Sultan’ın kökeni hakkında çeşitli rivayetler bulunur. Buna göre Nurbanu Sultan’ın gerçek adının, Kali ya da Cecilia olduğu kaydedilmiştir. Bu rivayetlere göre Afife Nurbanu Sultan’ın gerçek adının ne olduğu hakkında kesin bilgilere ulaşılamamıştır.

Nurbanu Sultan Kaç Yaşında Öldü?

Nurbanu Sultan’ın 1525 ya da 1530 tarihlerinde doğduğu söylenmektedir. Hürrem Sultan’ın gelini Nurbanu Sultan, kendisi tarafından saraya alınarak eğitime yollanmıştır. Daha sonraki zamanlar dâhilinde kendisine yine Hürrem Sultan tarafından ışık saçan kraliçe anlamına gelen Nurbanu ismi verilmiştir. Nurbanu Sultan 7 Aralık 1583 tarihinde 53 yaşında iken öldüğü söyleniyor.

Nurbanu Sultan Doğum Tarihi Nedir?

Tarihi kaynaklara baktığımızda Nurbanu Sultan’ın doğum tarihi ile ilgili iki farklı bilgiye ulaşıyoruz. Buradan yola çıkarak Nurbanu Sultan’ın doğum tarihinin 1525 yılı ya da 1530 yılı olduğu söyleniyor.

Nurbanu Sultan Ölüm Tarihi Nedir?

Osmanlı Padişahı II. Selim’in Hasekisi ve Sultan III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan aynı zamanda Haseki Hürrem Sultan’ın da geliniydi. Nurbanu Sultan’ın ölüm tarihi, tarih kaynaklarda 7 Aralık 1583 tarihi olarak kaydedilmiştir.

Nurbanu Sultan Gerçekte Nasıl Öldü?

Nurbanu Sultan’ın ölümü ile ilgili de araştırılan ve merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Buna göre Nurbanu Sultan gerçekte 7 Aralık 1583 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. Ölümü ile ilgili tarih kaynaklarında farklı bir bilgi yer almasa da kimi yorumcular kendisinin zehirlenerek öldüğünü iddia etmiştir.

Nurbanu Sultan Mezarı Nerede?

Nurbanu Sultan oğlunun saltanatı sırasında 7 Aralık 1583 tarihinde öldü. Nurbanu Sultan’ın cenazesi padişahın, sadrazamın, şeyhülislamın da yaya olarak katılmış oldukları bir tören ile kaldırılarak Fatih Camii ’sinde kılındı. Nurbanu Sultan’ın mezarı Ayasofya bahçesindeki II. Selim türbesine gömüldü.

Nurbanu Sultan Aslen Nereli?

Nurbanu Sultan’ın aslen nereli olduğuna dair farklı yorumlar bulunuyor. Bir rivayete göre Nurbanu Sultan aslen, Venedikli iken, bazı rivayetlere göre kendisi aslen Rum’dur. Nurbanu Sultan’ın aslen nereli olduğuna dair kesin bilgiler tarih kaynaklarında bulunmamaktadır.

Nurbanu Sultan Kimin Eşi?

Nurbanu Sultan henüz küçük yaşlarda saraya girmiş ve burada eğitim almaya başlamıştır. Daha ilk andan Hürrem Sultan’ın dikkatini çeken Nurbanu Sultan, şehzadelerden birine eş olarak düşünülmüştür. Nurbanu Sultan tarihte II. Selim’in eşi olarak tanımlanmıştır.

Nurbanu Sultan’ın Gelini Kim?

Hürrem Sultan’ın gelini Nurbanu Sultan, II. Selim ile evlendirilmiştir. II. Selim’in eşi III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan’ın gelini Safiye Valide Sultan’dır. III. Murad’ın daha sonra farklı eşleri olsa da Nurbanu Sultan’ın gelinin Safiye Valide Sultan olduğu söylenmektedir.

Nurbanu Sultan’ın Kaç Çocuğu Var?

Nurbanu Sultan’ın II. Selim ile olan evliliğinden kaç çocuğu olduğu tarih meraklıları tarafından araştırılan sorular arasında yer bulmuştur. Buna göre Nurbanu Sultan’ın III. Murad, Esmehan Sultan ve Şah Sultan adında 3 çocuğu vardır.