Makinede yıkanan ürünler arasında çoğu kıyafet ve nesneler bulunsa da bazı ürünler de makinede yıkanmaya uygun olmamaktadır. Penye şal, trençkot, tüylü halı makinede yıkanır mı? Vatkalı ceket, yolluk makinede yıkanır mı? Yoga matı makinede yıkanır mı? Tüm merak edilen soruları yazımızda yanıtladık...
Birçok şal modeli vardır ve genellikle yapıldığı malzemeye göre isimlendirilmektedirler. Bunlardan birisi de penye şaldır ve bu modellerini makinede yıkanması tavsiye edilmemektedir. Ancak bulunmuş olduğunuz şartlar uygun değil ise ve yıkamanız çok aciliyet gerektiriyor ise makinede hassas programda yıkanabilir. Bu yıkama şartlarında ise sıkma işlemi sırasında program iptal edilmesi gerekmektedir çünkü sıkma işlemi ürünün kumaşını bozabilir. Su sıcaklığı ise 20-30 derece arasında olması gerekmektedir.

Trençkot Makinede Yıkanır Mı?​

Trençkotların kumaşının yıpranmaması adına ve zarar görmemesi için 30 derecede yıkamanız uygun olacaktır. Trençkotlarınızı yıkarken kesinlikle ön yıkama yapmamanız gerekir ve aynı zamanda hassas programlara atmanız trençkot kumaşının zarar görmemesi adına oldukça yıkama işleminde önemli bir adım olarak bilinmektedir. Trençkotlar tül, perde yıkama ayarında yıkanması da uygun olacaktır.
Trençkotları ütülemek zor değildir çünkü kumaşları ütülemeye karşı elverişli olarak tasarlanmıştır. Özel tasarımlar için aynı şartlar geçerli olmayabilir. Ütü yaparken buhar kullanımı önemli bir yer taşıyacaktır.

Tüylü Halı Makinede Yıkanır Mı?​

Tüylü olan halınızı 30 °de çamaşır makinesinde hassas yıkama programında sıktırma yapmadan yıkayabilmeniz mümkün olacaktır. Fakat dikkat edilecek noktalardan birisi halınızı yıkama sırasında kesinlikle çamaşır suyu ve benzeri kimyasal ağırlatıcılar kullanmamanız olacaktır.
Ayrıca halılar çamaşır makinesinde yıkanacağı zaman halı için özel üretilen deterjanlar bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanmak halınızın temizliği için doğru bir seçenek olabilir.

Ütü Masası Kılıfı Makinede Yıkanır Mı?​

Ütü masası kılıfları düşük sıcaklıkta (30 derece) yıkanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Birçok farklı renk ve desende üretilen ütü masası kılıfları kanserojen madde içermez.
Ayrıca ütü masasının kumaş kısmını tek başına çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz gibi benzer renklerle de yıkamanız bir seçenek olabilir.

Vatkalı Ceket Makinede Yıkanır Mı?​

Vatkalı ceketler normal ceketlerden farklı olarak omuzlarında bir destekleri mevcuttur. Vatkalı ceketinizi kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız ve evde yıkamak istiyorsanız makineye atmak doğru bir seçenek olmayabilir. Çünkü makineye atıldığında ceketinizde bozulmalar meydana gelebilir. Fakat şartlar uygun değilse ve makinede yine de yıkamak istiyorsanız soğuk su ile en düşük devirde hassas programda yıkanabilir. Ayrıca bu yıkama işlemi yapılırken toz deterjan yerine rendelenmiş sabun kullanmak ceketinizin zarar görmeden temizlenmesi için doğru bir tercih olacaktır.

Yolluk Makinede Yıkanır Mı?​

Çokça tercih edilen ürünlerden birisi olan kaymaz tabanlı halı ya da yolluklar çamaşır makinesine tıkıştırmadan atılması gerekmektedir. Bu yapılan büyük yanlışlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli bir noktaya değinecek olur isek, sırf sığıyor diye iki halınızı aynı anda makineye atmamanız gerekir. Bu işlemi yapmak yeterli seviyede temizlenmemesine ya da halınızın zarar görmesine neden olabilir.
Yolluk yıkanma özellikleri genellikle yolluktan yolluğa değişiklik gösterse de çoğu yolluk aynı halılar gibi 30 derecede sıkma yapılmadan yıkanması gerekmektedir. Ama yıkanabilir yolluğunuz hiç pamuk içermiyor ise, yıkanabilir ince halılar için yumuşatıcı da kullanılmaması gerekecektir.

Yoga Matı Makinede Yıkanır Mı?​

Yoga matı yapısı gereği halılar ve yolluklara göre daha plastiğe benzer yumuşak bir yapıdan oluşmaktadır. Bu ürün asla çamaşır makinesi ve kurutma makinesine atılmamalıdır. Matın temizliği için nemli sabunlu bir bez ürünü temizlemeye yetecektir. Ayrıca bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de matı elinizde çevirerek sıkmamanız olacaktır. Çünkü bu yapacağınız eylem matın bozulmasına sebep olacaktır.