Rölyef, kabartma sanatı olarak da bilinen bir sanat türüdür. Rölyefin ve rölyef etkisinin ne olduğu, rölyef tekniği ve rölyef çalışması için gerekli malzemeler ile ilgili tüm bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Rölyef, tasarımların veya heykellerin doğrudan arka plana oyularak düz bir yüzeyden dışarı çıkmalarını sağlayan bir sanat biçimidir. Yüzyıllardır varlığını sürdüren rölyef sanatı, Antik Roma İmparatorluğu, Mısırlılar ve Yunanlılara kadar farklı birçok sanatçı ve kültürlerde kullanılmaktadır. Günümüzdeki sanatçıların da sıklıkla kullandığı rölyef; binaları süslemek, önemli parçaları veya yerleri işaretlemek, tabela ve sadece sanattan zevk almak için yapılabilmektedir. Madeni paralar rölyef sanatının en bilinen örneğidir. Rölyef heykel ise çok fazla boyutu olan veya derinlik boyutunun yarısından fazlasının görülebildiği bir heykel parçasını ifade etmektedir.

Rölyef Etkisi Nedir?

Rölyef etkisi, kabartma etkisi olarak yorumlanır. Rölyef, bir arka plan yüzeyine bağlıdır ve görünür olması için kompozisyonunun bir düzlemde uzatılması gerekir. Aynı zamanda bir rölyef, heykel gibi gerçek bir üç boyutluluk derecesine sahiptir. Rölyefler, çeşitli nedenlerle bağımsız heykellerden daha yaygın olma eğilimindedir. Bir kabartma heykel, bir heykelden çok daha geniş bir konu yelpazesi içermektedir. Buna ek olarak, ağırlık ve dengenin kritik olabileceği heykellerin aksine, ağırlık ve fiziksel denge sorunları ortaya çıkmamaktadır. Kabartmalar doğrudan duvarlara, zeminlere ve tavanlara oyulduğu için, hem dekoratif hem de anlatı işlevleri sağlayabilecekleri mimari projelere oldukça uygundur.

Rölyef Tekniği Nedir?

Rölyef tekniğinin farklı türleri vardır. Rölyef sanatının en yaygın biçimleri, düz arka plandan çıkıntı yapan oyulmuş figürlerin sayısı için adlandırılır. Rölyef çeşitleri arasında; alçak kabartma, yüksek kabartma ve batık kabartma yer alır. Bunun yanı sıra daha az yaygın olan kabartma sanatı biçimleri ise orta kabartma, stiacciato kabartması ve karşı kabartma türleridir. Genel olarak, bir sanatçı rölyef terimini kullandığında, düşük veya yüksek rölyef sanat eserine atıfta bulunmaktadır.

Rölyef İle Heykel Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rölyef ve heykel arasındaki fark, rölyef; şekillerin veya şekillerin düz bir arka plandan çıktığı bir tür heykel veya başka bir sanat eseri olabilirken, heykel; figürleri veya tasarımları yuvarlak veya kabartma olarak şekillendirme sanatıdır. Buna ek olarak heykel, profesyonel bir heykeltıraş tarafından yapılır. Rölyef, bir tasarımın, mutlaka düz olmasa da, bir lastik damga gibi, yontulmuş malzemenin yüzeyinden yansıdığı bir heykel türüdür. Rölyef yalnızca tek bir noktadan görülebilir ancak heykel bağımsızdır ve her taraftan tamamlanmıştır. İzleyici yuvarlak bir heykelin etrafında hareket edebilir ve esere birden fazla noktadan bakabilir.

Rölyef Çalışması İçin Gereken Malzemeler Nedir?

Rölyef çalışması için gerekli olan malzemeler, kullanılan malzeme taş veya ahşap ne olursa olsun, tüm kabartma heykel ve oyma işleri, sanat eserini oluşturmak için keskin aletler gerekmektedir. Bu malzemeler; keskiler, ahşap tokmaklar, oyuklar, törpüler ve köşe keskilerdir. Bu aletlerin her biri, rölyef çalışmaları için özel bir kullanıma sahiptir. Oyuklar, fazla malzeme alanlarını çıkarmak için kullanılan kavisli bıçağa sahip aletlerdir. Bir rölyef sanatçısının kullandığı ilk alet ise kalemdir. İlk adım, seçilen malzemenin tasarımını çizmektir. Daha sonra oyma ve heykel çalışmaları başlamaktadır.