Rotaryen nedir, rotary kulübü nedir, rotary kulübü ne iş yapar tarzı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Rotaryenler; piyasada imkânı olan her yerde ve her şekilde hizmet veren kişilerdir. Rotaeryen ise İşini sadece bir geçim kapısı olarak düşünmeyen insandır. Rotaryen için işi ve mesleği hayatını devam ettirmesi ve diğer insanlara hizmet vermesine olanak sağlayan bir araçtır. Bunun yanı sıra her Rotaryen'den ülkesine ve de inançlarına bağlı olması beklenir.

Rotaryen Nasıl Olunur?

Bir adayın kulübe üye olup rotaryen olabilmesi için kulübün aradığı şartlara sahip olması ve kulüp üyeleri tarafından kabul edilmesi gerekir. Rotaryen seçimi için kulüp genelde aşağıdaki şartları adayda aramaktadır;
· Üye olmak isteyen aday “yeni üye formunu” eksiksiz bir biçimde doldurup ardından bu formu kulübün sekreteri aracılığıyla kulüp yönetim kuruluna göndermesi gerekmektedir.
· Yönetim kurulu üyeleri gelen formu değerlendirdikten sonra adayın kendileri için uygun birisi olduğuna karar verirlerse toplu bir şekilde yönetim kurulu kararı alıp aday adına gerekli incelemeleri yapıp sınıfını belirlemek adına konuyu sınıf komitesi ve üye komitesine ayrı ayrı biçimde olacak şekilde incelemeleri için gönderir. Bu olayların takibini yapmak kulüp sekreterinin görevidir.
· Üyelik kurulu komitesi ve sınıflandırma komitesi raporları değerlendirmek adına bir yönetim kurulu toplantısı yapar eğer rapor sonuçları olumsuzsa durum yönetim kurulu tarafından tespit edilir ve durum üye olmak isteyen kişiye bildirilip dosya böylelikle kapatılır. Şayet yönetim kurulunun kararı olumlu olduysa durum yine yönetim kurulu üyeleri tarafından tespit edilir ve aday görevlileri ziyaret edip başvuru formunu doldurur. İsmini ve bölgesini de sınıfta anons etmesine bu ziyarette izin verilir.
· Başvuru formu ve adayın adının açıklanması için verilen karara uyulması bir yönetim kurulu üyesi tarafından onaylanarak 10 gün içerisinde konuyla ilgili yanıt verilmesi beklenir. Eğer on içinde hiçbir üyeden itiraz gelmezse yeni üye kulübe ödemesini yapmışsa yönetim kurulunun aldığı kararla yeni üye olarak kabul edilir
· Eğer 10 gün içerisinde yeni üyenin kulübe dahil olmasıyla ilgili bir itiraz gelmişse yönetim kurulu bir sonraki toplantı da bu konuyla ilgili oylama yapar eğer itirazlara rağmen aday ödemeyi yaptıysa ve yönetim kurulu üyenin üyeliğini kabul ettiyse kişi gruba dahil edilir.

Rotary Kulübü Nedir?

Rotary, evrendeki barış ve hoş niyetin oluşmasına yardımcı olmak ve tüm mesleklerde büyük ahlak standartlarını teşvik edebilmek ve dünya genelinde örgütlendiği bir hizmet kuruluşuna verilen isimdir. Rotary kulübünün 4 büyük amacı vardır ve onlar aşağıdaki gibidir;
· Gruptaki kişiler arasında güzel bir dostluk kurmak
· Hizmet etme şanslarını yakından incelemek
· Karşılıklı anlayışı benimseyerek uluslararası bir insan ilişkisi geliştirmek
· Hizmetti kişisel hayatın bir parçası haline getirmek

Rotary Kulübü Ne İş Yapar?

Rotary kulübünün genel amacı evrende iyiliği ve barışı sağlamak, tüm meslek dallarında yüksek ahlak değerlerine uyulmasını sağlamak gibi amaçları vardır. Kulüp kendini, “kendinden önce hizmet etmek” olarak tanımlar.

Rotaryen Olmak İçin Gereken Şartlar

Rotaryen kulübüne üye olmak için kulüpten birini tanımanız ve onun sizi önermesi gerekiyor eğer kulüpten biri sizi önerirse kulübe daha kolay dahil olabilirsiniz. Eğer bir tanıdığınız yoksa kulüple bireysel görüşme yaparak başvurmanız gerekir.