Safiye Sultan neden öldü, Safiye Sultan doğum tarihi, Safiye Sultan saraya nasıl geldi gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Çok zengin bir ailenin tek çocuğu olarak Sofia Bellicui Baffo ismiyle 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Sofia, o günün şartlarına göre oldukça iyi şartlarda bir eğitim gördü. Ancak on iki yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir tatil esnasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı. Bir yıl sonra kendini bir pazarda satılırken buldu. Uzun boyu, güzel gözleri ve sarı saçlarıyla namı Nurbanu Sultan’a kadar geldi. Nurbanu Sultan onu sarayına alıp 2 yıl boyunca eğitimler verdir. Güzelliğiyle III. Murad’ın gözdelerinden olan Safiye Sultan’ın III. Murad’dan olan beraberliğinden Fatma Sultan, Mihrimah Sultan, Hümşah Sultan ve tek oğulları olan III. Mehmet dünyaya gelmiş ve babasından sonra III. Mehmet tahta geçip ölene kadar tahta durmuştur.

Safiye Sultan Neden Öldü?

Safiye Sultan, Valide Sultan'lık sürecinde etkin bir görev üstelendi. 1595 senesinde III. Murad’ın vefatı ve oğlu III. Mehmed’in tahta gelmesiyle beraber valide sultan olup devlet içerisindeki yerini daha da sağlamlaştırdı. Kocasına ve onun ölümünden sonra etrafındaki diğer tehlikelere karşı oğluna kalkan olmaya çalıştı. Nitekim III. Mehmed’in büyük oğlu Mahmud’un annesinin desteğiyle tahta geçme planları yapması sebebiyle onu eski saraya sürgün ettirmiş ve eski sarayda yalnız başına hayatını kaybetmiştir.

Safiye Sultan Doğum Tarihi Nedir?

Safiye Sultan 1550 yılında dünyaya geldi

Safiye Sultan Ölüm Tarihi Nedir?

10 Kasım 1619’da yaşamını yitirdi

Safiye Sultan Saraya Nasıl Geldi?

İki yıl boyunca haremde eğitim alan Sofia'nın adı, Safiye, olarak yani arı, duru, saf güzellik şeklinde değiştirildi. On beş yaşında III. Murad'a gösterilen Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, uzun boyu, iri gözleri, beyaz teni ve yürümesiyle Murad'ı mest ederek kendisine aşık etti.

Safiye Sultan Kaç Yaşında Öldü?

Safiye Sultan, 10 Kasım 1619 tarihinde 69 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Safiye Sultan Gerçekte Nasıl Öldü?

Torunu I. Ahmed’in tahta gelmesi sayesinde Büyük Valide Sultan olan Safiye Sultan, bir dönem daha sarayın en güçlü ismi olmayı başarmkıştır. Ancak sonunda karşısına ona dişini geçirebilen biri çıkmış. O da televizyon dizilerinden bir tanesine konu olan Kösem Sultan’dır Haseki sultanlık döneminde Kösem Sultan’ın da dolduruşlarıyla torunu I. Ahmed aracılığıyla Eski Saray’a sürgün edilmiştir. Safiye Sultan, burada tek başına tek başına yaşamını kaybetmiş. 10 Kasım 1619’da vefat eden Safiye Sultan, kocası III. Murad’ın türbesinin yanına Ayasofya Cami’ye gömülmüştür.

Safiye Sultan Hangi Padişahın Eşidir?

II. Selim ve Nurbanu Sultan’ın oğulları III. Murad’ın eşidir.

Safiye Sultan’ın Kaç Çocuğu Var?

Safiye Sultan ve III. Murad’ın tek oğlu III. Mehmet’tir . 3 tanede kızı vardır, bunlar Fatma Sultan, Hümşah Sultan ve Mihrimah Sultandır

Safiye Sultan Nurbanu Sultan’ın Neyidir?

Nurbanu Sultan, Safiye Sultan’ın kayınvalidesidir.