Şehzade Bayezid nasıl biriydi, Şehzade Bayezid eşi kimdir, Şehzade Bayezid isyanının sonuçları nelerdir tarzı sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

1525 ya da 1526 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Babası Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman, annesi ise Hürrem Sultan’dır. 11 Kasım 1539’da erkek kardeşi Şehzade Cihangir ile beraber sünnet olmuştur. 1543’teki Macaristan seferine dahil edildi. 1546’da Karaman Sancak Beyliği olarak görevlendirildi. 1548’de İkinci İran seferine çıkan babasını abisi Şehzade Mustafa'yla beraber Akşehir’de karşıladı. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinde onun sorumlu olduğu iddiası yüzünden babasının ona olan güvenini kaybetti. Ancak bir süre sonra babasının onu affetmesiyle Kütahya’ya gönderildi. Bu nedenle kendini babasının tahtının varisi olarak görmeye başladı. Ancak kardeşi Şehzade Selimle girdiği taht savaşlarını kaybetti. Bunun üstüne babası henüz hayattayken sığındı İran Şah’ın sarayında Fatma Haseki Sultan’la olan birlikteliğinden dünyaya gelen oğullarıyla birlikte boğularak öldürüldü.

Şehzade Bayezid Eşi Kimdir?

Fatma Haseki Sultan, Şehzade Bayezid’ın eşidir

Şehzade Bayezid Mezarı Nerede?

Melik-i Acem Türbesi içinde I. Süleyman'ın oğlu Şehzade Bayezid ve oğullarının naaşları yer almaktadır. Ayrıca Abdulvehab Gazi'nin de türbesi burada bulunmaktadır. Bu türbe Sivas'ta sınırları dışında bulunmaktadır.

Şehzade Bayezid Neden İsyan Etti?

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinin ardından ortaya atılan Düzmece Mustafa olayında Şehzade Bayezid’in, isyancı kuvvetleri durdurmada ağır davrandığı ve bu isyanı onun düzenlediği iddiası ortaya sürüldü. Kanuni’nin ona olan güveni bu nedenle sarsıldı, fakat yine de şehzadeyi affedip Kütahya’ya gönderdi. Şehzade Bayezid bunun üstüne babasına yazdığı mektupta “ben kulunuzu muradına irgürdünüz” diyerek teşekkür etmiş ve kendisini tahtın varisi olarak göstermişti.

Şehzade Bayezid İsyanının Sonuçları Nelerdir?

Şehzade Mustafa’nın ölümünün ardından ortaya atılan Düzmece Mustafa olayında Şehzade Bayezid’in isyancıları durdurmayıp üstüne onlarla birlikte isyan çıkarıldığı iddia edilince babası Sultan Süleyman’ın ona karşı güveni sarsılmıştır ancak bir süre sonra babası onu affedip Kütahya’ya göndermiştir. Babasının onu Kütahya’ya göndermesi ardından Şehzade bir mektup yazarak babasına teşekkür etmiştir.

Şehzade Bayezid Doğum Tarihi Nedir?

1525 veya 1526 senesinde Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Şehzade Bayezid Ölüm Tarihi Nedir?

Babası henüz hayatayken kardeşi Şehzade Selim ile başlattığı taht mücadelesinde yenik düşmüş; sığındığı Safevi Şahı’nın sarayında babasının adamları tarafından oğulları ile beraber 25 1561 senesinde boğularak öldürülmüştür. Kendinin ve oğullarının naaşları Sivas'ta yer alan Melik-i Acem Türbesi'ne defnedilmiştir.

Şehzade Bayezid Kaç Çocuğu Vardı?

Şehzade Bayezid ve Fatma Haseki Sultan’ın Şehzade Orhan, Şehzade Osman, Şehzade Abdullah, Şehzade Mahmud, Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Ayşe Sultan, Hatice Sultan, Hanzade Sultan isminde çocukları vardır. Oğulları da onunla birlikte babasının adamları tarafından boğularak öldürülmüştür.

Şehzade Bayezid Nasıl Öldü?

Annesi Hürrem Sultan'ın koruması ile kendisini babasının tahtın varisi olarak görmeye başlamış fakat annesi vefat ettikten sonra güçsüz kalmıştır. Ablası Mihrimah Sultan Şehzade Bayezid'e destek olmuştur. Ancak Babasının Şehzade Selim'i desteklemesiyle kendisine taraftar toplamaya çalışmıştır. Babası ise henüz hayatayken kardeşi Şehzade Selim ile başlattığı taht mücadelesinde yenik düşmüş ve sığındığı İran Şahı'nın sarayında babasının adamları tarafından oğulları ile beraber boğularak öldürülmüştür.