Şehzade Cihangir nasıl biriydi, Şehzade Cihangir neden öldü, Şehzade Cihangirin eşi kimdir tarzı sorularınız cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şehzade Cihangir Hürrem Sultan’ın dördüncü oğlu olarak İstanbul Topkapı Sarayında 1531 senesinde dünyaya geldi. Cihangir doğuştan hem kamburdu hem de birkaç tane değişik rahatsızlığı vardı. Babası Sultan Süleyman kambur olması sebebiyle oğluna cihanı sırtında taşıyan manasına gelen Cihangir ismini vermiştir. Şehzade Cihangir diğer Şehzadeler gibi bütün eğitimlerini sarayda almıştır ancak rahatsızlığı nedeniyle babası onu sancağa hiç çıkarmamış ve hep yanında tutmuştur. Babası onu her zaman çok sevip ona ayrıcalık göstermiş hata bir dönem Amasya Valisi olması için ona teklif sunmuş ancak hastalıkları sebebiyle Şehzade Cihangir bunu kabul etmemiştir. Şehzade’nin hiç zaman bir haremi veya eşi olmamıştır. Cihangir her zaman hat sanatıyla ilgilenip bir şair olmuştur. Öz kardeşleri Şehzade Cihangir’in kambur olması nedeniyle her zaman dalga geçmiş ancak Mahidevran’dan olan abiyi Şehzade Mustafa her zaman onu çok sevip koruyup kollamıştır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra psikolojisi iyice bozulan Şehzade Cihangir babasıyla Halep’e gittiği sırada henüz 24 yaşındayken yaşamını yitirmiştir. Babası oğlunun vefatından sonra Mimar Sinan’a onun ismini taşıyan Şehzadebaşı Camii’ni yaptırmış hata ilerleyen yıllarda Camii’nin bulunduğu semtin adı Cihangir olmuştur.

Şehzade Cihangir Neden Öldü?

1553 senesinde yapılan Nahçıvan Seferi'nde abiyi Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden olumsuz etkilenen Şehzade Cihangir, bir zaman sonra akli dengesini kaybetti ve bir süre sonrada rahatsızlandır; kısa bir zaman sonrada 27 Kasım 1553 senesinde sefer esnasında Halep'te yaşamını yitirdi. Ancak bazı kaynaklara göre Şehzade Cihangirin vefat sebebinin verem olduğu iddia ediliyor.

Şehzade Cihangir Nasıl Öldü?

Şehzade Cihangir zaten her zaman depresif bir ruh haline sahip olduğu bilinmektedir. Abisi Şehzade Mustafa’nın vefatından da son derece etkilenip abinin ölümünün sorumlusu babası olarak gördüğü içinde ağır bir depresyona giren Şehzade Cihangir üzüntü ve kederden bir süre sonra henüz daha 24 yaşındayken 1553 senesin ağustos ayında Halep’te yaşamını yitirdi. Bazı kaynaklara göre ise Şehzade Cihangir’in ölüm nedenin üzüntü ve kederden değil veremden olduğu iddia ediliyor.

Şehzade Cihangirin Hastalığı Neydi?

Doğuştan kambur rahatsızlığı bulunan Şehzade Cihangir’e babası Sultan Süleyman bütün cihanı sırtında taşıyan Cihangir ismini vermiştir.

Şehzade Cihangirin Doğum Tarihi Nedir?

Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın beşinci oğullu olarak dünyaya gelen Şehzade Cihangir, 9 Aralık 1531 senesinde Topkapı Sarayı İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Şehzade Cihangir Gerçekten de Kambur Mudur?

Evet, Hürrem Sultan ve Sultan Süleyman’ın oğulları Şehzade Cihangir doğuştan kamburdur ve bu nedenle babası ona hem cihanı sırtında taşıyan anlamını taşıyan cihangir adını vermiş hem de onu sancağa çıkartmayarak hep yanında tutmuştur.

Şehzade Cihangir’in Eşi Var Mıdır?

Hürrem Sultan ve Sultan Süleyman’ın küçük oğlu olan Şehzade Cihangir henüz 24 yaşında yaşamını yitirmiştir ve hiç kimseyle izdivaç gerçekleştirmemiştir. Hiçbir zaman bir haremi olmamıştır

Şehzade Cihangir’in Çocuğu Var Mı?

Henüz 24 yaşında hayatını kaybeden Şehzade Cihangir’in çocuğu yoktur.

Şehzade Cihangir’in Ölüm Tarihi Nedir?

Şehzade Cihangir babasıyla Halep’te bulunduğu sırada henüz 24 yaşındayken, 1553 Yılında 18 Ağustos’ta vefat etmiştir.

Şehzade Cihangir Nerede Yatıyor?

Şehzade Cihangir'in kabri İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde abi Şehzade Mehmed'in yanı başında bulunmaktadır.