Şehzade Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın ilk oğludur. 1521 yılında İstanbul’da doğan Şehzade Mehmet, 1543 yılında Manisa Sarayı’nda vefat etmiştir. Şehzade Mehmet’in ölüm nedeni, Şehzade Mehmet’in mezar yeri, Şehzade Mehmet’in doğum tarihi ve ölüm tarihi ile ilgili merak edilen tüm soruları sizin için bir araya getirdik.

Şehzade Mehmet'in gerçek ölüm nedeni ile kesin ve net bilgilere ulaşılamamıştır. Bununla birlikte Şehzade Mehmet’in ölümü ile ilgili birçok farklı görüş vardır. Bazı araştırmacılar, Şehzade Mehmet’in eceli ile öldüğünü düşünürken, bazı araştırmacılara göre ise çiçek hastalığı nedeni ile vefat etmiştir.

Şehzade Mehmet Mezarı Nerede?

Şehzade Mehmet'in mezarı, İstanbul'da bulunmaktadır. Şehzade Mehmet’in mezarının bulunduğu yer ise Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet için yaptırdığı Şehzadebaşı Camii'dir. Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mehmet’in ölümünden kısa bir süre sonra Mimar Sinan’a oğlu için bir türbe ve bir cami yapmasını istemiştir. Klasik Osmanlı türbe mimarisi ile yapılan bu görkemli yapı, 1543 ve 1548 yılları arasında yapılmıştır. Külliyenin içinde cami ve türbenin yanı sıra medrese, sıbyan mektebi ve imaret tabhane gibi yapılar da yer almaktadır.

Şehzade Mehmet Mezarında Neden Taht Var?

Şehzade Mehmet’in mezarı İstanbul’da Şehzadebaşı Camii'sinde bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mehmet’in ölümünden sonra bu camiyi yaptırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman çok sevdiği oğlu için Mimar Sinan'a 1543 ile 1548 yılları arasında İstanbul’da Şehzadebaşı Camii'ni yaptırmıştır. Caminin inşası bittikten sonra ise Şehzade Mehmet’in mezarının bulunduğu konuma yakın bir yerin üst kısmına küçük bir taht koydurmuştur. Şehzade Mehmet’in beklenmedik ölümü ile sarsılan

Şehzade Mehmet'i Kim Öldürdü?

Şehzade Mehmet’in ölümü ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Bu sebeple Şehzade Mehmet’in öldürüldüğüne dair bir kanıt yoktur. Şehzade Mehmet’in ölümü hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda Şehzade Mehmet’in çiçek hastalığından öldüğüne dair bilgiler bulunmaktadır. Buna karşılık bazı kaynaklarda Şehzade Mehmet’in eceliyle öldüğüne dair bilgiler yer almaktadır.

Şehzade Mehmet Doğum Tarihi Nedir?

Şehzade Mehmet 31 Ekim 1521 tarihinde doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın ilk oğlu olan Şehzade Mehmet’in doğum yeri İstanbul’dur.

Şehzade Mehmet Ölüm Tarihi Nedir?

Şehzade Mehmet’in ölüm tarihi 7 Kasım 1543’tür. Şehzade Mehmet, Manisa Sarayı’nda vefat etmiştir.

Şehzade Mehmet Çocuğu Var Mıydı?

Şehzade Mehmet’in çocuğu vardır. Şehzade Mehmet'in Hümaşah Sultan adında bir kız çocuğu vardır. Şehzade Mehmet’in mezarının bulunduğu türbenin en baş kısmında Şehzade Mehmet, orta kısımda ise kızı Hümaşah Sultan yatmaktadır. Bunun yanı sıra en son kısımda ise küçük kardeşi olan Şehzade Cihangir yatmaktadır.

Şehzade Mehmet Kaç Yaşında Öldü?

Şehzade Mehmet 22 yaşında ölmüştür. Şehzade Mehmet, 1521 yılında doğmuş, 1543 yılında ise vefat etmiştir.