Günlük temizlikte en çok kullandığımız teknolojilerden biri çamaşır makinesidir. Peki spor ayakkabı, yün yorgan, şişme mont, kaz tüyü mont çamaşır makinesinde yıkanır mı? Crocs, post pelüş halı, skechers ayakkabı makinede yıkanır mı? Detayları yazımızda.
Çamaşır makineleri kısa sürede çok eşya yıkama kapasitesi ile günlük hayattaki temizliğimizin olmazsa olmazıdır. Kıyafetlerimiz kadar ayakkabılarımızı da yıkamak için kullanıyoruz. En çok kullandığımız spor ayakkabılarımız çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilmektedir. 30 derecelik bir ısı ve spor ayakkabılar için özel üretilmiş ayakkabı fileleri ile güvenle ayakkabılarınızı makineye atabilirsiniz.

Yün Yorgan Makinede Yıkanır Mı?​

Özellikle yeni teknolojiyle üretilen çamaşır makinelerinde birçok farklı yıkama modu bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de yün yorgan seçeneğidir. Yün yorganlarınızı tercihen 7 kilo ve üstü makinelerde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Fakat makinenizde yün yorgan modu yoksa sıcaklığı 30 dereceye ayarlamalısınız.

Şişme Mont Makinede Yıkanır Mı?​

Şişme montlar çamaşır makinelerinde yıkanabilir. Fakat bu tavsiye edilen bir yıkama çeşidi değildir. Kuru temizleme ya da elde yıkama gibi seçeneklere yönelmeniz, kıyafetinizin uzun ömürlü olması için tercih edilen ideal yöntemdir.

Kaz Tüyü Mont Makinede Yıkanır Mı?​

Bazı özellikli ve hassas kumaşlar bulunmaktadır. Kaz tüyü montta bunların arasında yer almaktadır. Böyle özellikli kumaşların iç kısımlarındaki bulunan etikette, yıkama talimatları bulunur. Eğer etiketteki talimatla özellikle bir yıkama çeşidi belirtilmemişse çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
Kaz tüyü mont yıkanırken, ürüne ek olan kapüşonunu çıkartıp, montun fermuarını kapatarak yıkamanız daha iyi olacaktır. Böylelikle renk solması ve tüylenme gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.
30 derecede, hassas yıkama seçeneğinde yıkayabilirsiniz. Eğer makinenizde böyle özellikle bulunmuyorsa, kumaşı kesinlikle riske atmayarak elde yıkayabilirsiniz.

Crocs Makinede Yıkanır Mı?​

Hafif, iz bırakmayan ve ortopedik olarak üretilen terliklerdir. Genellikle doktor ve hemşirelerin kullandığı, uzun süre ayakta kalarak iş yapmak durumunda olan kimselerin ayaklarını rahatlatan hava alan, şık ve sevimli terliklere denilmektedir.
Yüksek sıcaklıklarda kesinlikle yıkanmamalıdır. Yıkama talimatı olarak çamaşır makineleri önerilmemektedir. Crocs yapım malzemesinden dolayı kesinlikle yüksek sıcaklık ve ısıya maruz bırakılmamalıdır. Crocs üretildiği malzemenin özelliğinden dolayı, özellikle güneş ışığında deforme olabilmektedir.

Post Peluş Halı Makinede Yıkanır Mı?​

Evimizin dekorasyonunu tamamlayan, tek parça halinde bütün bir şıklık sağlayan post peluş halıların nasıl yıkanabileceği merak konusudur.
Peluş halılarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Bunun size vereceğimiz yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikle halılarınızı kesinlikle ağartıcı kullanmadan, 30 derecelik bir makine ısısında mümkünse hassas yıkamada yıkamalısınız.
Makineden çıkan halınızı kesinlikle döverek, çırparak, kurutmayınız. Balkonda ve ya çamaşır ipine asarak kendi kendine kurumasını beklemelisiniz. Bu şekilde peluş halınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamış olursunuz.

Skechers Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?​

Üstün derecede nefes alabilen ve yaylı taban hissi ile havada yürüyormuş hissi uyandıran en sevilen ve en rahat ayakkabılardan biri olan skecherslar, kesinlikle makinede yıkanmamalıdır. Belli bir rutin ile temizlenmesi gereken skechers ayakkabılar makinelerin yıkama programları için uygun malzemeyle üretilen ayakkabılar değildir.
Skechers ayakkabılar özel bir bez ve ayakkabı fırçası ile kimyasal olmayan temizleyiciler ile elde temizlenmelidir. Ve kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır.