Topal Osman Ağa gündem konularına ek olarak merak edilen ve araştırılan isimler arasında yer buldu. Topal Osman Ağa Kurtuluş Savaşı’nda Doğu Karadeniz’de tabur komutanı olarak görev aldı. Topal Osman Ağa kim olduğu ve hakkında bilinmeyenler tarih meraklıları tarafından araştırılmaya başlandı.

Topal Osman Ağa; 1883 yılında Giresun’da dünyaya geldi. Kurtuluş Savaşı’nda Doğu Karadeniz’de faaliyet göstermekte olan mahalli milis güçlerinin reisi ve muhafız taburu komutanı olarak görev gösterdi. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı olarak bilinmektedir. Ayrıca babası askerlik bedelini ödemiş olmasına rağmen gönüllü bir birlik oluşturarak savaşa katılmış ve savaşta göstermiş olduğu başarılardan ötürü yarbaylık rütbesine kadar yükselmiştir. Balkan Harbi’nde Osmanlı Ordusu’na gönüllü şekilde katılmış ve Çatalca cephesinde savaşmıştır. Bu savaş esnasında sağ diz kapağından yaralanmış ve topal kalmıştır. Bu sebeple Topal lakabı almıştır.

Topal Osman Ağa Ne Zaman Öldü?

Çepniler’den Topal Osman Ağa, 1883 yılında Giresun’da dünyaya gelmiştir. Babası fındık tüccarı Feridunzade Hacı Mehmet Efendi’dir. Gençliğinde aile işlerinde aktif olarak görev alan Osman Ağa, bir kereste fabrikasına ortak olmuş ve evlendikten sonra iki oğlu olmuştur. Babası askerlik bedelini ödemiş olmasına rağmen gönüllü birlik ile savaşa katılmıştır. Katıldığı Çatalca cephesinde diz kapağından yaralanarak topal kalmıştır. Kalan ömrü boyunca Topal Osman Ağa olarak anılmış ve 2 Nisan 1923 tarihinde Ankara’da ölmüştür.

Topal Osman Ağa Alevi Mi?

Topal Osman Ağa’nın hayatı hakkında bilinmeyenler tarih kaynakları aracılığı ile yakın mercek altına alınıyor. Topal Osman Ağa Alevi olup olmadığı kendisi hakkında yaygın araştırılan sorular arasında yer buldu. Topal Osman Ağa’nın Giresunlu olduğu bilinse de Alevi olup olmadığına dair net bilgilere sahip değiliz.

Topal Osman Ağa Kimi Öldürdü?

Topal Osman Ağa hakkında ortaya atılan iddialar ile birlikte bilinmeyen detaylar tarih kaynaklarının tozlu sayfalarından günümüze kadar taşınmayı başardı. Topal Osman Ağa’nın kimi öldürdüğü şimdilerde merak edilen ve araştırma konusu olmuş sorular arasında yer buldu. Topal Osman Ağa 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da aniden ortadan kaybolan milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Topal Osman Ağa Mezarı Nerede?

Topal Osman Ağa; Papazın Bağı’ndaki baskın olayı sonrası yaralı olarak ele geçirilmiş ancak İsmail Hakkı Tekçe tarafından başı gövdesinden ayrılmak sureti ile kesilerek öldürüldü ve bilahare Çankaya yakınlarına gömüldü. Ancak Ali Şükrü Bey’in ölümünden sorumlu tutulup idam kararı verilince Çankaya’da gömüldüğü yerden çıkarılıp Meclis’in kapısına ayağından asılmıştır. Daha sonra kardeşlerinin Mustafa Kemal’den ricası üzerinde mezarı Giresun’a Kurban Dede mezarı yakınında bulunan Giresun Kalesi’ne defnedildi.

Topal Osman Ağa Neden Öldü?

Topal Osman Ağa 1923 yılında Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in cinayetinin azmettiricisi olarak suçlanmış ve karar verilince hakkında tevkif kararı alınmıştır. Çıkan çatışmalar sonucunda yaralı olarak ele geçirilmiş ancak İsmail Hakkı Tekçe tarafından başı gövdesinden ayrılarak öldürülmüştür

Topal Osman Ağa’yı Kim Öldürdü?

Topal Osman Ağa’yı kimin öldürdüğü de bu konu hakkında sık araştırılan sorular arasında yer bulmuştur. Topal Osman Ağa Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettirici olarak suçlanınca çıkan çatışmalar sonucunda İsmail Hakkı Tekçe tarafından başı gövdesinden ayrılmak suretiyle öldürüldü.