Topkapı Sarayı nerede, ne zaman yapıldı, kim yaptırdı? Topkapı Sarayı bayramda açık mı, çevresinde gezilecek yerler nerelerdir? Topkapı Sarayı giriş ücreti ne kadar, hangi günler açık, hangi saatler açık? Topkapı Sarayı içinde fotoğraf çekmek yasak mı? Topkapı Sarayı içindeki eserler nelerdir, öğrencilere ücretsiz mi? Topkapı Sarayı ile ilgili merak edilen sorularınızı cevapladık.

İstanbul’un Sarayburnu semtinde yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun dört yüz yıllık idaresinin sürdürüldüğü Topkapı Sarayı, günümüzde müze olarak sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir Osmanlı padişahlarının yaşamlarını sürdürdüğü bir alan olan Topkapı Sarayı, Mimar Sinan, Acem Ali, Davut Ağa ve Sarkis Balyan’ın bir eseri olarak bilinmektedir. Osmanlı döneminde dört binden fazla insanın yaşamını sürdürdüğü bu yapı, 300 bin metrekarelik bir alan içerisine inşa edilmiştir. 1985’te UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tecili alan Topkapı Sarayı İstanbul’da gezilip görülmesi gereken alanlar arasında neredeyse ilk sırada yer alır. Tarihe ve mimariye yakından ilgi gösteren herkesin sıklıkla ziyaret ettiği ve ziyaret etmesi geren Topkapı Sarayı hakkında önceden bilinmesi gerekenler ise şu şekilde…

Topkapı Sarayı Nerede?

Osmanlı zamanında yönetim için kullanılan ve aynı zamanda saray eşrafına ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı’nın nerede konumlandığı sıklıkla merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı olarak bilinen ve günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi olarak adlandırılan Topkapı Sarayı’nın bulunduğu il İstanbul iken, ilçesi ise Fatih’tir. İstanbul’un Fatih ilçesinin Sarayburnu semtinde yer alan Topkapı Sarayı aynı zamanda Cankurtaran’da yer alır.

Topkapı Sarayı Ne Zaman Yapıldı?

Osmanlı zamanının can damarı olarak nitelendirilen Topkapı Sarayı’nın ne zaman yapıldığı konusunda bilinen net bir bilgi vardır. Topkapı Sarayı’nın inşasına başlanan tarih konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte yapıldığı ve kullanıma açıldığı tarih 1460 yılı olarak bilinmektedir.

Topkapı Sarayını Kim Yaptırdı?

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı 1460 yılında yaptırılmıştır. Topkapı Sarayı’nı o gün ki şartlarda ikamet adresi olarak büyükçe bir ev halinde yaptıran padişah Fatih Sultan Mehmet’tir. Bu sarayın daha sonradan müzeye çevrilmesi dönemi ise Abdülmecit dönemine denk gelmiştir.

Topkapı Sarayı Bayramda Açık Mı?

Evet. Ziyaretçiler tarafından özellikle bayram tatilleri değerlendirilmek istendiğinde gidilmesi gereken bir alan olan Topkapı Sarayı’nın bayramda açık olup olmadığı sıklıkla araştırılmaktadır. Topkapı Sarayı bayramda da açık olan bir yerdir. Fakat bayramın ilk günü açık değildir. Bayramın ikinci, üçüncü ve diğer günlerinde de Topkapı Sarayı’na gidilebilir.

Topkapı Sarayı Çevresinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Hazır Topkapı Sarayı’na gitmişken Topkapı Sarayı’nın civarında gezilecek yerlerin var olup olmadığı merak edilmektedir. Topkapı Sarayı’nın civarında yer alan ve görülmeye değer yerler arasında ise ‘İstanbul Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Müzesi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi gibi yerler ön plandadır.

Topkapı Sarayı İçinde Fotoğraf Çekmek Yasak Mı?

Evet. Topkapı Sarayı içerisinde fotoğraf çekilmesi yasaktır. Bu yasağın temel nedeni ise özellikle sarayda yer alan Kutsal Emanetler’in fotoğraf ışığından zarar görmemesi için fotoğraf çekimi yasaklanmıştır. Ayrıca saray içerisinde ki gezi esnasında bir tıkanıklık olmaması ve dolaşımın serbestçe sağlanması için duraksamalara müsaade etmemek amacı ile fotoğraf çekimlerini yasaklandığı belirtilmektedir.

Topkapı Sarayı Hangi Günler Açık?

Topkapı Sarayı’nın hangi günlerde açık olduğu merak edilen ve sıklıkla araştırılan konular arasında yerini alır. Topkapı Sarayı’nın açık olduğu günler haftanın altı günüdür. Topkapı Sarayı yalnızca Salı günlerinde kapalıdır.

Topkapı Sarayı Hangi Saatler Açık?

Yalnızca Salı günleri kapalı olan Topkapı Sarayı Müzesi’nin açık olduğu zaman dilimi nettir. Topkapı Sarayı Müzesi’nin ziyarete açık olduğu saat aralığı ise sabah saat 09.00 saatleri ile akşam saat 17.00 arasındadır. Topkapı Sarayı’na gidilecekse bu zaman dilimine özen gösterilmesi önerilir.

Topkapı Sarayı İçindeki Eserler Nelerdir?

Topkapı Sarayı pek çok yaşanmışlığında yer aldığı bir saray olarak bilinmektedir. Şu anda da müze olarak kullanılan Topkapı Sarayı Müzesi’nde birbirinden eşsiz eserler sergilenmektedir. Topkapı Sarayı Müzesi’nde yer alan eserler arasında doğal taşlar, Osmanlı camları, Osmanlı porselenleri, saray gümüşleri, silahlar, kutsal emanetler yer almaktadır.

Topkapı Sarayı Öğrencilere Ücretsiz Mi?

Topkapı Sarayı Müzesi öğrenciler için ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilen bir alandır. Fakat öğrencilerin ücretsiz olarak gezide bulunabilmeleri için on sekiz yaş altında olması gerekliliği bilinir.