Ütü kıyafetlerimizin daha temiz ve güzel görünmesi için gerekli bir ihtiyaçtır. Bu konu hakkında merak edilenleri araştırdık. Ütü yaparken sarı leke neden olur, sigorta neden atar, neden su akıtır, yumuşatıcı koymak ne işe yarar? Ütü yaparken çamaşırların güzel kokması için ne yapılır, elektriklenme neden olur, kaç kalori harcanır?
Ütü yaparken sarı lekenin olması ütünün içindeki suyun akıtması ve uzun süre ütünün elbise üzerinde kalması neticesinde sarı lekeler oluşabilir. Bu lekelenin gitmesi için ütünün alt kısmını yanık lekelerinden temizlemeniz gerekir. Temizledikten sonraki işlemlerde artık sarı leke meydana gelmeyecektir. Ütünün içindeki suyunun da her türü yaptıktan sonra değiştirmeniz önemlidir.

Ütü Yaparken Sigorta Neden Atar?​

Ütü yaparken sigortanın atmasının nedenlerinden biri ütünün fazla elektirik harcaması ve sigorta atmasına neden olabilir. Diğer bir engel ise ütünün fazla voltajlı bir elektirik yakması buna neden olacaktır. Eğer ütü yapıyorsanız o anlarda bazı elektrikli araç ve gereçleri kapatmanızı öneriyoruz. Bu sayede ütünüzü uzun süre sigorta atmadan yapmış olursunuz.

Ütü Yaparken Neden Su Akıtır?​

Ütü yaparken su akıtmasının nedeni ütünün su bölgesinde bir sızıntı oluşmuş olabilir. Bu yüzden belirli şekilde ütünün yapımında su akıtması normal olacaktır. Fazla su koymanızdan dolayı da su akıtabilir. Ütünüze belirli bir oranda su koyarak su akıtmasını engellersiniz.

Ütü Yaparken Yumuşatıcı Koymak Ne İşe Yarar?​

Ütü yaptığınız anlarda ütü suyunun içine belli bir ölçüde yumuşatıcı koyduğunuzda çamaşırların daha güzel kokmasını sağlamış olursunuz. Eğer makineden çıkan çamaşırlar kokmuyorsa bu yöntem son derece mantıklı düşünülmüş ve çamaşırların uzun süre kokmasını sağlayan bir uygulama olmaktadır. Hangi yumuşatıcı deterjanını kullanıyorsanız koyarak çamaşırların daha ferah kokmasını sağlarsınız.

Ütü Yaparken Çamaşırların Güzel Kokması İçin Ne Yapılır?​

Ütü yaparken çamaşırlar güzel kokması için suyunun içine güzel kokan yağlardan ve yumuşatıcılardan koyabilirsiniz. Bu sayede çamaşırların daha ferah ve güzel kokmasını sağlar. Özellikle lavanta kokusunun o eşsiz yayılan kokusu sayesinde çamaşırlarınız bir parfüm gibi kokabilir. Fakat günümüzde çamaşırlar için üretilmiş olan yumuşatıcılar bu işlemi görmektedir.

Ütü Yaparken Elektriklenme Neden Olur?​

Ütü yaparken elektriklenmenin fazla olması ütünün fazla elektirik vermesinden kaynaklanabilir. Çamaşırla da temas etmesi halinde elektirik akışı fazla olacaktır. Bu yüzden ütü yaptığınız anar içinde bazı elektrikli cihazları kapatın elektrik akışının bol olduğu bir devreye denk gelebilir ve bu elektriklenmeden payınızı alabilirsiniz. Bu kontrollü şekilde hareketin olması neticesinde elektriklenme gibi bir sorun artık başınıza gelmemiş olacaktır.

Ütü Yaparken Kaç Kalori Harcanır?​

Günlük ütü yapma süreci çok nadirdir. V hanımlarına göre haftanın bir günü yarım tam günü geçmeyecek şekilde tüm ev halkının ütüleri tamamlanmış olur. Bu da yaklaşık 200 kaloriyi geçmeyecek bir kalori kaybıyla bize geri döner. Eğer sıcak da varsa ütünün buharından ötürü bu 300 aşan bir kalori hesabı ile bizlere geri dönüş sonucu vermektedir