Yeni üretilmiş mobilyalar taze üretimden kaynaklı olarak ağaç, sunta ya da boya kokusu yapabilir. Evin her yerine yayılan bu koku rahatsız edici olabilir. Yeni mobilya kokusu nasıl giderilir, boya kokusu nasıl giderilir, bebeğe zarar verir mi? Yeni mobilya ne ile temizlenir, kokusu ne zaman gider, zehirler mi, neden kokar? Ayrıntıları yazımızda.
Evinize yeni taşınırken ya da dekorasyonunuzu yenilemek için yeni koltuklar aldığınızda evin içerisine dolan yoğun bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. Bu koku genellikle mobilyaların yeni üretilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer mobilyanızın kumaşının koktuğunu düşünüyorsanız kumaş spreyi ile kokuyu uzaklaştırabilirsiniz.
Yeni mobilyanın kokusu evden uzaklaşana kadar bulunduğu odayı devamlı olarak havalandırmayı unutmayın. Ayrıca, koltukların kokusunu doğal karışımlarla da yok edebilirsiniz.
Karbonat: Karbonatı eşyaların üzerine serpiştirerek 1 gece boyunca bekleyebilirsiniz. Daha sonrasında temiz bir bez ve ılık suyla güzelce sildiğiniz zaman kokunun uzaklaştığını fark edeceksiniz.
Beyaz Sirke: Bir kova suyun içerisine yarısı kadar beyaz sirke ekleyin ve mobilyalarınızı bu karışım ile silin.
Bayat Ekmek: Kulağa farklı gelse de bayatlamış ekmeği 1 gece boyunca yeni alınan mobilyaların odasında bekletirseniz beyaz ekmek yeni mobilya kokusunu içine hapseder.

Yeni Mobilya Boya Kokusu Nasıl Giderilir?​

Yeni mobilyalar yeni imalat olmalarından ya da sunta, boya gibi malzemelerin koku vermesinden dolayı rahatsızlık yaratabilir. Yeni mobilyadaki boya kokusunun giderilmesi için doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Kokuyu gidermek için en sık kullanılan yöntemlerden biri süttür. Kaynamış sütü mobilyaların bulunduğu odaya koyarsanız süt kokuyu içine hapsedecektir. Ayrıca mum kokusu da işe yarayacaktır.

Yeni Mobilya Kokusu Bebeğe Zarar Verir Mi?​

Mobilyalar ahşap malzemeden dolayı özellikle ilk yapıldıklarında formaldehite adı verilen bir madde salgılamaktadırlar. Havalandırılan bir evde çok fazla etkinliğini sürdürmese de bebek olan bir evde böyle bir maddenin salınması tehlikeli olabilir. Bebeğin solunumuna nadir de olsa, etki edebilir.

Yeni Mobilya Ne İle Temizlenir?​

Mobilyalar için özel olarak üretilmiş yüzey temizleyici deterjan ve spreyler bulunmaktadır. Yeni mobilya kokusu için bu tip ürünlerden destek alabilirsiniz. Ancak doğal ürünlerle temizlemek isterseniz su ve beyaz sirke karışımı, karbonat ve yılda 2 defa olacak şekilde zeytinyağı ile temizleyebilirsiniz.

Yeni Mobilya Kokusu Ne Zaman Gider?​

Yeni mobilyalarınızı evinize yerleştirdikten sonra, yapmanız gereken en önemli şey evinizi düzenli aralıklarla havalandırmanızdır. Hatta mobilyaların kokusu çıkana kadar pencerelerinizi açık bırakmanız en doğrusu olacaktır. Havalandırmanıza bağlı olarak yeni mobilya birkaç gün sonra yok olacaktır. Ayrıca kokunun hızlı bir şekilde çıkması ya da keskin ve ağır kokuyu bastırmak için oda spreyi kullanabilirsiniz.

Yeni Mobilya Kokusu Zehirler Mi?​

Ahşap kokusu genel olarak doğal bir malzemeden çıktığı için zararsızdır. Koku gidene kadar evinizde bir süre için baskın bir koku şeklinde yayılacaktır. Ancak yapılan malzemeden kaynaklı olarak formaldehit adı verilen baskın bir koku ortaya çıkabilir. Bu madde çok nadir de olsa rahatsızlık verebilir. Ancak zehirleyecek kadar güçlü bir etkisi yoktur.

Yeni Mobilya Neden Kokar?​

Ev dekorasyonumuzun ana parçaları mobilyalar şık görüntüleri ve fonksiyonel özellikleriyle yaşamımız için en gerekli ürünlerden biridir. Yeni satın aldığımız mobilyalar evimize kurulduklarında yeni ve taze olmalarından kaynaklı etrafa rahatsız edici koku yayabilir. Bu koku genel olarak kullanılan ağaç ve yapay tahta (sunta) kaynaklı oluşmaktadır.