Yılbaşı kutlamak günah mı, dinden çıkarır mı? Yılbaşı kutlamak ile ilgili hadisler nelerdir, kutlamak ne kadar günah? Yılbaşı kutlamanın dini boyutu ile ilgili merak ettiğiniz sorulara sizler için yanıt verdik.

Yılbaşı, tüm din ve milletler için içinde bulunan yıldan yeni bir yıla geçmeyi ifade eder. Her takvimde farklı bir yılbaşı tarihi vardır. Dünya genelinde ise Miladi takvim kabul edildiği için 31 Aralık gecesi yılbaşına geçiş olarak kutlanmaktadır. Yılbaşı kavramı her din içinde yer aldığından dolayı ''yılbaşı kutlamak günahtır'' gibi genel geçer bir ifade çok doğru sayılmaz. İslam dini emirleri ve belirli kuralları olan bir dindir. Bazı şeyler bu dini kabul edenler için yasaklanmış ve günah olarak nitelendirilmiş. Yılbaşında yapılan kadın-erkek karışık etkinlikler, alkol alınımı veya piyango gibi haram oyunların yaygın olması nedeniyle bu tarz olaylar günah sayılmaktadır. Ancak İslam dininin geneline bakacak olursak bu davranışlar normal zamanlarda da günah sayılmış ve yasaklanmış. Bu gece yaygın bir şekilde yapılan kişilerin birbirini arayıp sorması, birbirine karşı iyi dileklerde bulunması dinen sakıncalı değildir. Yılbaşı günü ve gecesi yapılması gereken İslam dinine uygun davranışlar ve tutumlar içinde olmaktır.

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı?

Yılbaşı kutlamak bazı kişilerce günah sayılırken birçok kişi tarafından da günah görülmemektedir. Aslına bakacak olursak günah olan Noel'i kutlamaktır. Çünkü Noel Hristiyanların bayramıdır, ancak yılbaşının bir milleti veya dini yoktur. Herkes dinine uygun bir şekilde yılbaşını kutlayabilir. Ayrıca Muharrem Ayı'nın 1'i de Hicri takvime göre İslam dünyasının yılbaşıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu dini emir ve görevlere göre hareket etmektir. Hindi kesmek, ağaç süslemek, Noel Baba, piyango gibi Hristiyanlıkla anılan ve haram olan şeylerden uzak durulmalı.

Yılbaşı Kutlamak Dinden Çıkarır Mı?

Halk arasında yer alan görüşlerden biri de yılbaşını kutlayan kişilerin dinden çıkacağı düşüncesidir. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Bu düşüncenin ana temelini Noel ve yılbaşının birbiriyle karıştırılmasıdır. Fakat Noel ve yılbaşı aynı şey değildir. Noel Hristiyanların bayramı, yılbaşı ise dini bir gün değil adettir. Yılbaşını dine uygun bir şekilde geçirmezseniz Allah katında hoş karşılanmaz ve hanenize günah kazandırmış olursunuz.

Yılbaşı Kutlamak İle İlgili Hadisler Nelerdir?

Yılbaşını kutlamakla ilgili karşınıza bazı hadisler çıkabilir. Ancak ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğünde hadislerin ana teması İslam dininin dışındaki dinlerin kültürlerine uymamak yatar. Yani yılbaşı şeklinde bir sınırlama yapılmaz. En bilinen hadis ''Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.'' (Ebu Davud, Libas 4) . Ayrıca '' Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır.'' hadisine baktığımızda da aslında genel olarak ifadeler yer almaktadır.

Yılbaşı Kutlamak Ne Kadar Günahtır?

Bir davranışı ve olayı değerlendirirken günah seviyesini ya da sevap derecesini bizler bilemeyiz. Allah inancı olan herkes bu ifadelerin Allah tarafından değerlendirildiğini bilir. Bu nedenle ''yılbaşı kutlamak ne kadar günahtır?'' gibi bir soru ve verilen cevaplar çok da doğru değildir. Ayrıca bu özel günde kişilerin birbirine iyi dileklerini bildiren mesajlar yazmasının ne sakıncası olabilir ki?