4. Sınıf Veli Toplantı Tutanağı

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
4 Sınıf Veli Toplantısı Tutanağı

4 Sınıf Veli Toplantı Tutanağı Orneği

İlkoğretim Okulu Mudurluğune

2019 2019 Eğitim Ve Oğretim Yılının İkinci Donem Birinci Veli Toplantısı 13102019 Carşamba Gunu Saat 1130 İle 1230 Saatleri Arasında Okulumuz Cok Amaclı Salonunda Aşağıdaki Gundeme Gore Yapılacaktır

Bilgi Ve Gereğini Arz Ederim

12 10 2019

4A Sınıfı Oğretmeni

Gundem

1 Toplantının Acılışı Ve Saygı Duruşu

2 Toplantı Tutanağını Yazacak Velinin Secimi

3 Toplantı Gundeminin Okunması, Yeni Gundem Maddelerinin Belirlenmesi

4 Acılış Konuşması

5 I Yarıyılın Değerlendirilmesi

6 Ders Arac Ve Gereclerinin Ozenli Kullanımı

7 Ders Arac Ve Gereclerinin Eksiksiz Olarak Sınıfa Getirilmesi

8 Oğrencilerin Evde Calışma Teknikleri

9 Başarı Değerlendirme Sınav Takvimi

10 Okul Ve Sınıf Kuralları

11 Beslenme Temizlik Kıyafet

12 Oğrencilere Kitap Okuma Alışkanlığının Kazandırılması

13 Okulun Ekonomik Sorunlarının Konuşulması

14 Dilek Ve Temenniler

15 Kapanış

Uygundur

12 10 2019

İlkoğretim Okulu Muduru

İlkoğretim Okulu Sınıfı Veli Toplantı Tutanağı

Toplantı Yeri : Cok Amaclı Salon
Toplantı Tarihi : 13102019
Toplantı Saati : 1130

Gundem Maddeleri:

1 İstiklal Marşının Okunması, Acılış Ve Yoklama
2 Oğrenci Velileriyle Tanışma, Veli Temsilcisinin Secilmesi
3 Oğrencilerin Sağlık, Temizlik, Beslenme Alışkanlıklarının Goruşulmesi
4 Oğrencilerin Ve Sınıfın Başarılarıyla İlgili Bilgi Verilmesi
5 Oğrencilerin DevamDevamsızlıklarının Goruşulmesi
6 Uygulanmakta Olan Yeni Programın Ceşitli Yonleriyle Ele Alınması (Ekonomik Boyutu Da Bu Kapsamda Ele Alınacaktır)
7 Oğrencilerin AracGerec Ve Kaynak İhtiyaclarının Goruşulmesi
8 Sınıf Kitaplığında Eksikliklerin Giderilmesi Ve Kitaplığın Zenginleştirilmesi Konusunda Velilerin Bilgilendirilmesi
9 Oğrencilerin Akademik Başarısında OkulOğrenci Veli İşbirliğinin Oneminin Vurgulanması Ve Ortak Bir Anlayış Benimsenmesi
10 Performans Ve Proje Odevlerinin Yapılması, Velilerin Oğrencilerin Ders Sunumlarına Katılımı
11 Evde Ders Calışma Ortamlarının Hazırlanması
12 Oğrencilerin KılıkKıyafet, Temizlik Ve Beslenme Durumlarının Goruşulmesi
13 Dilek Ve Temenniler

Tutanak

1 Sınıf Oğretmeni , Oğrenci Velilerine Hoş Geldiniz Diyerek Toplantıyı Actı İstiklal Marşının Okunmasının Ardından; İmza Almak Suretiyle Toplantıya Gelen Veliler Tespit Edildi Elli Velinin Toplantıya Katıldığı Goruldu

2 Gundem Maddeleri Okundu Veli Temsilcisi Olarak, , Secildi

3 Haftalık Temizlikleri, Gunluk El, Yuz, Diş Temizlikleri Ve Elbise Temizliklerinin Genel Olarak Onemi Anlatıldı Bu Yaşlarda Kazanacağı Davranışların Tum Hayatlarını Etkileyeceği Hatırlatılarak Tavsiyelerde Bulunuldu Velilerde Bu Tavsiyelere Uyacaklarını Soylediler Oğrencilerin Oluşan Sağlık Sorunlarına Hemen Mudahale Edilmesi Gerektiği Yoksa Bu Sorunların İleride Cozume Kavuşturulamayacak Şekilde Buyuyebileceği Hatırlatıldı Sabah Kahvaltısının Onemi Uzerinde Durularak Velilerden Kesinlikle Cocuklarına Kahvaltı Hazırlamaları İstendi Okula Getirebilecekleri Beslenmelerde İlk Hafta Verilen Menuye Sadık Kalmaları İstendi Cocuğun Mumkun Olduğunca Evde Hazırlanan Doğal Yiyecekleri Tuketmesinin Hem Sağlıklı Beslenme Hem De Bilincli Tuketici Bireyler Yetiştirilmesi Adına Yararlı Olacağı Hatırlatıldı Butun Veliler Bu Goruşlere Katıldıkları Soylediler
Gunde En Az 2 Defa Diş Fırcalanması Gerektiği Belirtilerek Bunun Bir Alışkanlık Olması Gerektiği Sınıf Oğretmeni Tarafından Belirtildi Haftada En Az 2 Defa Banyo Yapılması Gerektiği Soylendi Hasta Olan Oğrencilerin Okula Gonderilmemesi Gerektiği Aksi Takdirde Okulda İyileşemeyeceği, Dikkatini Derse Toplayamayacağı Ve Diğer Arkadaşlarını Da Psikolojik Olarak Etkileyeceği Anlatıldı Domuz Gribi Hakkında Bilgi Verildi Hastalığın Nasıl Bulaştığı, Belirtileri, Korunmak İcin Neler Yapılabileceği, Tedavi Sureci, Ev Ve Eşya Temizliğinde Yapılması Gerekenler, Yetişkin Ve Cocuklarda Acil Mudahale Gerektiren Durumlar Detaylı Bir Şekilde Anlatıldı

4 Okulda Yapılan Calışmaların Mutlaka Evde Tekrar Edilmesi Gerektiğini Belirterek, Oğrenilenlerin Tekrarlanmasının Bilginin Kalıcılığı Uzerindeki Onemini Anlattı
Plansız Ve Programsız Calışmalar Oğrenciyi Derslerden Uzaklaştırır, Bu Bakımdan Ozellikle Evde Cocuklarımızı Planlı Ve Programlı Calışmaya Yoneltmemiz Gerekmektedir Verilen Odevlerin Oğrenciyle Birlikte Yapılması Ancak Velinin Sadece Yardımcı Olması Odev Yapmaması Belirtildi Okulda Oğrenilen Bilgilerin Evde Duzenli Olarak Tekrarının Yapılması Oğrenmeyi Ve Anlamayı Hızlandırır İşte Burada Gorev Velilerimize Duşmektedir; Bu Tekrarın Veya Verilen Odevlerin Yapılmasının Takibi, Denetlenmesinin Yapılması Oğrenmenin Kalıcılığı Acısından Onemlidir Bu Yuzden Duzenli Olarak Kontroller Yapılmalı, İlgilenilmelidir Bu Kontrollerin Oğrenciyi Baskı Altında Tutan, Bıktırıcı Tutum Ve Sozlerden Uzak Olması Gerekmektedir Aksi Takdirde Bunlar Oğrenciyi Ders Ve Okuldan Uzaklaştırır, Soğutur Dedi Her Şeyin Ders Olmadığı Davranışların Daha Onemli Olduğu Israrla Anlatılmaya Calışıldı Oğrencilerde Gorulen Yalan Soyleme Alışkanlığının; Birlikte Hareket Edildiği Takdirde En Aza İndirileceği Soylendi

5 Oğrencilerin Okula Gelmelerine Mani Bir Durum Olmadıkca Derslerden Geri Kalmamaları Konusunda Velilere Bilgi Verildi Oğrencinin Hasta Olması Durumunda Kesinlikle Okula Gonderilmemesi Gerektiği Vurgulandı Bu Gibi Durumlarda Oğrenci Daha Da Hasta Olmakta Hatta Durumu Kotuye Gitmektedir Bu Gibi Durumlara Daha Dikkatli Olunması İstendi

6 Eğitim Oğretim Deki Yeni Programlar Hakkında Velilere Bilgiler Verildi Yeni Programın Getirdiği Yenilikler Ve Bu Yeniliklerde Velilerin Yapması Gerekenler Acıklandı

7 Kitap Okumanın Onemi Sınıf Oğretmeni Tarafından Velilere Anlatıldı Kucuk Yaşlarda Kazanılacak Okuma Alışkanlığı İleride Onların İyi Birer Okuyucu Olmalarını Sağlayacaktır Boylece Anlama Yetenekleri De Gelişecektir Denildi Kitaplığın Zenginleştirilmesi Gerektiği Belirtildi Bu Amacla Sınıf Kitaplığına Farklı Turde Hikaye Kitabı Seti Alınması Gerektiği Soylendi

8 Sınıf Kitaplığımız İcin Alınması Gereken Hikaye Kitapları Hakkında Bilgi Verildi Bu Konuda Sınıf Temsilcilerimizin Yardımı İle Bir Kitap Alınması Kararlaştırıldı

9 Veli Oğrenciye Nasıl Yardımcı Olmalı:

A) Oğrenci Soru Sorduğunda Direk Sorunun Cevabını Vermeyiniz Soru İle İlgili Sorular Sorun Onlara Cevap Alın Ve Hangi Yontemle Bulunabileceği Kendisi Tarafından Belirlenmeli Boylece Soruyu İyi Okuyup Anlamasını Sağlarsınız
B) Sence Ne Yapmalıyız Ben Bilmiyorum Diyerek Once Onun Tahmini Alınmalıdır Eğer Cevap Alamıyorsunuz Farklı Şekillerde Cozumler Onerin Bakalım Doğru Yonteme Kendisi Karar Verebilecek Mi? Bakalım Sizin Verdiğiniz İlk Seceneğimi Yoksa Mantıklı Olanı Mı Tercih Edecek?
C) Anlamadığı Temel Bir Konu İse Lutfen Hemen Oğretmene Yonlendirin
D) Odevlerini Mutlaka Kontrol Edin Mumkunse Birlikte Kontrol Edin
E) Yanlış Cevapla Uzerinde Tartışın
F) Benim Cocuğum Nasılsa Dersini Yapıyor Diyerek Asla Başıboş Bırakmayın Kontrolsuz Ve Denetlenmeyen Bilgi Yanlış Oğrenilirse Duzeltilmesi Hem Vakit Alır Hem De İşimizi Zorlaştırır

Oğrenciler Nasıl Ders Calışmalı Ve Odev Hazırlıkları Hakkında Bilgi Verildi Oğrencilerin Televizyon İle Bilgisayarla Boşa Vakit Gecirilmemesi İstendi Bunları Artık Denetleyebileceğinizi Ona Sezdirin Takip Edildiğini Anlarsa Daha Temkinli Davranacaktır Oğrenci Once Okulda Yapılan Ornekleri Evde Tekrar Edecek Hatta Matematik Dersinde Yapılan Alıştırmaların Benzerleri Oğrenciler Tarafından İsim Ve Sayıları Değiştirilerek Evde Bir Calışma Defterine Yazıp Cozmeleri Bilgilerin Pekişmesi Acısından Onemlidir Her Gun Mutlaka 1 Saat Kitap Okunacak Vakit Kalırsa Test Soruları Cozulecek Sonra Bir Sonraki Gunku Odeve Hazırlık İcin Araştırma Yapılacak Bunun İcin İmkanınız Olcusunde Bilgisayar, Ansiklopedi Ve Gazete Ve Kaynak Kitaplardan Faydalanabilirler Yapılan Calışma Ve Fotokopiler Zamanında Okula Gelecek Ders Konusu Gectikten Sonra Gelen Odevin Ne Oğrenciye Ne De Sınıfa Bir Faydası Vardır Hayat Bilgisindeki Etkinliklerin Bazılarının Aile Bireyleri İle Birlikte Yapılması Gerekli Cocuk Hem Odevini Yapmalı Hem De Bir Sonraki Gune Hazırlı Bir Şekilde Konu İle İlgili Fikir Alış Verişi Yapılarak Gelmelidir

10 Performans Gorevlerimizi Sınıfta Yapıyoruz Oğrenciler Araştırmalarını Onceden Yapıyorlar Ve Araştırmaları Sonucunda Sınıfımızda Performans Gorevimizi Tamamlıyoruz Proje Calışmamızı Oğrencilerle Birlikte Belirleyeceğiz Calışmalarda Oğrencilerimize Sadece Rehberlik Edelim, Onların Yerine Odevleri Yapmayalım Dedi

11 Oluşturulan Sınıf Kitaplığımızdaki Kitapların Yeterli Olduğu Ancak Okumayı Sevdirmek İcin Bunları Zaman İcinde Guncellemek Gerektiği Soylendi Oğrencilerin Okuma Seviyelerini İlerletmeleri İcin Yeni Kaynaklara İhtiyacları Olduğu Bunun Da Hikaye Ve Masal Kitapları İle Sağlanabileceği Anlatıldı Ozellikle Tatil Doneminde Oğrencilerin Bu Hikayelerle Okumayı Sevebilecekleri Ve Geliştirebilecekleri Uzerinde Durularak Velilere Bol Bol Hikaye Kitabı Almaları, Ayrıca Sınıfta Da Sınıf Kitaplığının Geliştirilebilmesi İcin Desteklerine İhtiyacımız Olduğu Anlatıldı Sınıf Oğretmeni Duyarlılıklarından Dolayı Tum Velilere Teşekkur Etti
Kullanılabilecek Yardımcı Kaynaklar Konusuna Gecildi Bu Oğretim Yılında Da Gecen Yıl Olduğu Gibi Ders Kitaplarının Devletimiz Tarafından Ucretsiz Olarak Dağıtıldığı Soylendi Bu Nedenle Ayrıca Bir Kitap Veya Dergiye İhtiyacımız Olmadığı Belirtildi

12 Oğrencilerimiz Okul Formalarının Uzerine Kesinlikle Fazladan Bir Şey Giymeyecekler Saclar Kısa Ve Temiz, Kızların İse Uzunsa Sacları Acık Değil Mumkunse Taralı Ve Orulmuş Olsun Cocukların Tırnakları Kısa Ve Temiz Olmalı Bir De Mumkunse Cantalarında Kuru Mendil Ve Islak Mendil Olması Temizlik Acısından Gerekli Olduğu Vurgulandı Brovesiz Ve Armasız Oğrencinin Olmaması İstendi
Yoklama Defterinden Oğrencilerin Devam Durumları Velilere Aktarıldı Fazla Devamsızlık Olmadığı Ancak Okulun Başı Olarak Daha 1 Haftada 23 Gun Gelinmemesinin İleri Aşamalarda Gunlerde Problemler Yaratacağı Ozellikle Vurgulandı Devamsızlık Yapan Oğrencilerinin Başarısının Duşeceği, Derslerden Geri Kalacağı, Oğrenciyi Olumsuz Etkileyeceği Onemi Vurgulanarak Anlatıldı Oğrencilerin Donem Boyunca Cok Ozel Durum Gerekmediği Surece Devamsızlık Yapmamaları Konusunda, Derse Zamanında Gelme Konusunda Gerekenlerin Yapılması İstendi Derslerinin Olumsuz Yonde Etkilemesi Hatırlatılarak Akşam Yatma Vakitlerinin Ayarlanması, Sabah Erken Kalkması Ve Ev İle Okul Arası Yolda Oyalanmamaları, Erkenden Okulun Onune Gelip Saatlerce Okulun Kapısında Beklememeleri Bunun Yerine Evde Ders Calışmalarının Sağlanması Yonunde Uyarıldı Okula Devamın Mutlak Sağlanması Konusunda Tum Velilere Azami Hassasiyet Gosterilmesi İstendi

Cocukları Yetişkinlerden Ayıran En Onemli Ozellik, Devamlı Bir Buyume Ve Gelişme Sureci İcinde Olmalarıdır Buyume Ve Gelişme; Beslenme, Genetik Yapı, Cinsiyet, Cevresel Etmenler, SosyoEkonomik Durum, Kultur Ve Gelenekler Gibi Ceşitli Etmenlerin Etkisi Altındadır Bu Etmenler Arasında En Onemlisi De Kuşkusuz Beslenmedir Buyume Ve Gelişme Cocuğun Temel Sağlık Gostergelerindendir Kalıtsal Ozellikleri Ve Cevresel Etmenleri Kontrol Etmemiz, Her Zaman Mumkun Olmasa Da Bilincli Bir Beslenme İle Daha Sağlıklı, Mutlu, Verimli Ve Uzun Bir Yaşama; Cocukluktan Başlayan Doğru Beslenme Alışkanlıkları Kazanarak, Adımımızı Atabiliriz

Okul Cağındaki Cocuk Ve Genclerin, Hızlı Buyume Ve Gelişme Nedeniyle, Pek Cok Besin Oğesine Olan Gereksinimi Yaşamının Diğer Donemlerine Oranla Daha Fazladır Bu Donemde İyi Beslenme Alışkanlığı Kazanmak Ve Besin Oğeleri Yonunden Zengin Bir Diyet Tuketmek Cok Onemlidir; Cunku Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Cocukluk, Sağlıklı Cocukluk İse; Sağlıklı Yetişkinlik Demektir

Cocuk Ve Genclerin, Genellikle Hatalı Beslenme Alışkanlıklarına Sahip Oldukları Bilinmektedir Oğun Atlama, Şeker, Tuz Ve Yağ İceriği Yuksek Yiyecekİcecek Tuketimi Bu Uygulamaların Başında Yer Almaktadır Cocukluk Donemindeki Bu Hatalı Beslenme Uygulamaları Kalp Hastalıkları, Yuksek Tansiyon Ve Şişmanlık Gibi Hastalıklar İcin Temel Risk Faktoru Oluşturmaktadır Gerek Ailede Gerekse Okulda Yetersiz Beslenme Bilgisinin Verilmesi Yanı Sıra, Besin Endustrisinde Ozellikle Bu Yaş Gruplarına Yonelik Reklamlar, Kampanyalar, Hatalı Beslenme Alışkanlıklarının Kazanılmasının Nedeni Olmaktadır Boylece Erken Yaşlarda Kazanılan Alışkanlıkların İleriki Yaşlarda Değiştirilmesinde Zorluklarla Karşılaşılmaktadır Yetersiz Ve Dengesiz Beslenmeye Bağlı Sağlık Sorunları:

Okul Cocuklarına Onerilen Besinlerin Yetersiz Dengesiz Veya Fazla Tuketilmesi Sonucunda İstenmeyen Bazı Sağlık Sorunları Ortaya Cıkmaktadır
Bu Sorunlar:
Buyume Ve Gelişme Geri Kalır Bu Gerilik Buyume Donemi Bitinceye Kadar Telafi Edilmezse, Erişkinliğe Yansır Ve Bu Cocuklar Boyca Kısa, Zayıf Ve Gucsuz Birer Yetişkin Olurlar
Enfeksiyon Hastalıkları Sık Ve Ağır Seyreder
Ergenlik Doneminde Kemik Yoğunluğu En Ust Duzeye Erişmektedir Bu Donemde Kalsiyumun Yetersiz Tuketimi, İleriki Yaşlarda Gorulen Osteoporoz İcin Risk Faktoru Oluşturmaktadır Osteoporozdan Korunmak İcin Duzenli Egzersiz Yapılmalı Ve Yeterli Kalsiyum Tuketilmelidir
Şişmanlık Onemli Bir Sorun Olarak Ortaya Cıkar Cocukluk Donemindeki Şişmanlık İleri Yaşlara Yansır Ve Yuksek Tansiyon, Kan Yağlarında Artış, KalpDamar Hastalıkları, Şeker Hastalığı Gibi Kronik Hastalıklara Zemin Hazırlar Aynı Zamanda Bu Cocuk Ve Genclerin Uygun Olmayan Zayıflama Diyetleri İle Sağlıkları Bozulur
Diş Sağlığı Olumsuz Yonde Etkilenir Ozellikle Yemek Aralarında Ya Da Oğunlerde Sık Yenilen Şekerleme, Gofret, Cikolata, Kek Turu Yiyecekler İle Boş Enerji Kaynağı Olan Gazoz Ve Kolalı İcecekler Diş Curumelerine Neden Olmaktadır
Uygulanacak Beslenme Eğitiminde Şunlara Dikkat Edilmelidir
Sabah Kahvaltısını Mutlaka Yaptırın
Her Oğunde 4 Temel Besin Grubundan Yiyecek Tuketmesine Ozen Gosterin
Gunde En Az 2 Su Bardağı Sut İcme Alışkanlığını Edindirin
Gunde En Az 5 Kez Sebze Ve Meyve Tuketsin
Gunde En Az 810 Bardak Sıvı Tuketsin
Gunde En Az 2 Kez Dişini Fırcalasın(Sabah Ve Yatmadan Once )
Yemekleri Yavaş Ve İyi Ciğneyerek Yesin
Temiz Ve Mikropsuz Besin Tuketsin, Ciğ Sebze Ve Meyveleri Bol Su İle Yıkamadan Yemesin Acıkta Satılan Yiyecekleri Satın Almasın
Yağda Kızartılmış Ve Yağlı Besinlerden Uzak Dursun
Cay Ve Kahve Gibi İcecekleri Yemeklerden Bir Saat Once Veya Sonra Tuketsin
Oğun Aralarında Şekerli Besinleri Tuketmekten Kacınsın, Bu Besinleri Yediği Ve İctiği Zaman Dişlerini Fırcalasın Ya Da Ağzını Bol Su İle Calkalasın
Ellerini Yemekten Once Mutlaka Yıkasın, Unutmayın Ki Kirli Eller Pek Cok Hastalık Mikrobu Taşımaktadır
Yemek Yerken Ayrı Catal, Kaşık, Bıcak, Tabak Ve Bardak Kullansın
Duzenli Guneşlenerek Yeterli D Vitamini Almaya Ozen Gosterisin
Onerilen Ağırlıkta Olup Olmadığına Dikkat Edin Ve İzleyin

13 Velilere İstek Ve Onerileri Soruldu Veli, Oğretmen Ve Okul Uyumunun Ve İşbirliğinin Oğrenci Başarısında Temel Olduğu Belirtildi Oğretmenle Surekli İletişim İcinde Olunması Gerektiği, Verdiğim Telefon Numaralarından Tarafıma Ulaşılabileceği Acıklandı Oğrencinin Yaşadığı Her Şeyle İlgili Bilgilerin Oğretmene Verilmesi Gerektiği Anlatıldı Tek Tek Oğrenci Hakkında Kısa Bilgi Verildi
Toplantıya Katılan Veliler Teşekkur Edilerek, Başarılı Bir Eğitim ve oğretim yılı gecirilmesi dileğiyle toplantı sona erdi

Alıntıdır

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.