Adet neden gecikir ? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Gebe kalma korkusu yaşayan bir çok kadın için ortak soru neden adet olmadım ? Adet gecikmesi bir çok kadının aklına hemen gebelik ihtimalini getirir Oysa adet gecikmesinin tek nedeni gebelik değildir Rahim kaynaklı sorunlar, hormonal problemler, mevsim dönüşleri ve stres adet gecikmesine neden olabilmektedir Tabi sebep ne olursa olsa adet gecikmesinde yapılması gereken 2 şey vardır Biri gebelik testi yapmak diğeri doktora görünmek Bu makale adet gecikmesi hakkın da bilgiler vermektedir Adet gecikmesi ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilirsiniz Konu Resmi

Adet gecikmesi nedenleri
Adet gecikmesi gebelik kaynaklı olabileceği gibi tıbbı nedenlerden dolayıda gerçekleşebilir Özellikle stres adet gecikmesi üzerinde çok etkilidir Kullanılan bazı ilaçlar antidepresanlar, antibiyotikler, ertesi gün hapları gecikmeye neden olabilir Bunların dışında yumurtlamanın gerçekleşmemesi , hormonal bozukluklar, rahimde yara, kist,miyom gibi durumlar gecikmeye neden olabilir

Cevapsız bir dönemin en yaygın 11 nedeni aşağıda özetlenebilir:
Gebelik
Stres
hastalık

Ağırlık Aşırı egzersiz
Emzirme
ilaç
Hormonal dengesizlik
Tiroid bozukluğu
Perimenopoz

Adet gecikince ne zaman test yapmalıyım?
Adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığını netleştirmek için gebelik tsti yapılmalı Döneminizde yani beklenen adet tarihinizde bri kaç günlük gecikme yaşarsanız test yapın Erken yapılan testler sizi yanıltabilir Bu yüzden hekimlerin önerdiği tarihte test yapmak en uygunudur

Gebelik testim negatif adet olmadım ne yapmalıyım ?
Bu durum da yapmanız gereken en kısa zaman da kadın doğum uzmanına görünmek Yapılacak usg ve vajinal muayene , hormon tetkitleri durumunuz hakkın da bilgi verebilir
Antibiyotik kullanıyordum adetim bundan dolayı gecikmiş olabilirmi ?
Bazı antibiyotikler adet dögüsünü etkileyebilir , adetin gecikmesine neden olabilir

Doğum kontrol hapını bıraktım adetim gelmedi nedeni nedir? Uzun süre doğum kontrol hapı kullandıysanız ve , doğum kontrol hapını bıraktıysanız dönemlerinizin normale dönmesi hemen gerçekleşmez Döngününüzün normale dönmesi 6 aya kadar sürebilir
Obezite adet düzensizliğine yol açarmı ?
Çok aşırı zayıf olmak gibi aşırı kiloya sahip olmakta adet düzenini etkileyebilir Uygun bir diyet programı ile bu durumu ekarte edebilirsiniz
Kronik hastalıklar, polikistik over sendromu, erken menopoz , tiroid sorunları da adet gecikmesine neden olabilmektedir Geciken menstrüasyon birçok olası nedeni olan yaygın bir sorundur ve gebelik kesinlikle tek faktör değildir Stres çok büyük bir katkıda bulunan faktör olabilir, bunun yanında beslenme yetersizliği ya da aşırı egzersiz suçlu olabilir
Adet gecikmesinin tedavisi altta yatan nedene bağlıdır Anoreksiya nevroza veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar cevapsız dönemler yaşayabilir Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar menstruasyon döngüsünü de etkileyebilir Çoğu kadın, 4555 yaş arasında menopoza başlar Şayet erken menopoz söz konusu ise adetiniz gecikebilirAşırı aktif veya yetersiz tiroid bezi de geç veya kaçırılmış dönemlerin nedeni olabilir Tiroid vücudun metabolizmasını düzenler, bu nedenle hormon seviyeleri de etkilenebilir Adet gecikmesi yaşıyorsanız en kısa zaman da hekime görününBazı durumlarda, düzenli adet döngüsüne erişmenin cevabı daha sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına odaklanmaktır

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst Alt