Anonim Şirketi Nasıl Kurulur 2020?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

theking

Yeni Üye
Tepkime
1
İtibar
0
Coin
167,609
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Anonim Şirketi Nasıl Kurulur 2020? Anonim şirketi kurmak için öncelikle şirket türü belirlenmeli, ardından ticaret siciline kayıt yaptırılmalıdır. Şirketin sermaye yapısı ve ortaklık yapısı belirlenmeli, ana sözleşme hazırlanmalıdır. Şirketin yönetim organları ve temsil yetkisi düzenlenmeli, yönetim kurulu üyeleri belirlenmelidir. Ardından vergi dairesine başvuru yapılmalı, vergi numarası alınmalıdır. Şirketin banka hesapları açılmalı, muhtasar beyannamesi verilmelidir. Son olarak, şirketin kuruluş işlemleri tamamlanmalı ve ticari faaliyetler başlatılmalıdır. Anonim şirketi kurma süreci, 2020 yılında da geçerli olan kurallara göre gerçekleştirilmelidir.
İçindekiler

Anonim şirketi kurmak, birçok girişimcinin hayalidir. 2020 yılında Anonim Şirketi Nasıl Kurulur? sorusu da oldukça popülerdir. İşte Anonim Şirketi kurma süreci hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Anonim Şirketi Nedir?

Anonim şirket, sermaye paylarına bölünmüş bir şirket türüdür. Şirketin sorumluluğu, sermaye paylarıyla sınırlıdır ve pay sahipleri, şirketin borçlarından dolayı kişisel olarak sorumlu değildir.

2. Anonim Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Anonim şirket kurmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında en önemlileri şunlardır:
En az 5 ortak: Anonim şirketin en az 5 ortağı olmalıdır.
Minimum sermaye: Yeni kurulan anonim şirketin minimum sermayesi 50.000 TL olmalıdır.
Esas sözleşme: Şirketin esas sözleşmesi hazırlanmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır.
Şirket merkezi: Şirketin merkezi belirlenmeli ve ticaret siciline kaydedilmelidir.

3. Anonim Şirket Kurma Süreci Nasıl İşler?

Anonim şirket kurma süreci aşağıdaki adımları içermektedir:
Ortaklar arasında anlaşma: Ortaklar arasında şirketin kuruluşuna ilişkin anlaşma sağlanmalıdır.
Esas sözleşme hazırlığı: Şirketin esas sözleşmesi hazırlanmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır.
Şirketin ticaret siciline kaydı: Esas sözleşme ve diğer belgelerle birlikte şirketin ticaret siciline kaydı yapılmalıdır.
Vergi kaydı ve diğer izinler: Şirketin vergi kaydı ve diğer gerekli izinler alınmalıdır.
Şirketin faaliyete geçmesi: Tüm işlemler tamamlandıktan sonra şirket faaliyete geçebilir.

4. Anonim Şirketin Avantajları Nelerdir?

Anonim şirketin birçok avantajı vardır. Bunlar arasında:
Sermaye paylarına bölünme: Şirketin sorumluluğu, sermaye paylarıyla sınırlıdır.
Anonimlik: Şirketin pay sahipleri anonim kalabilir ve gizlilik sağlanabilir.
Sermaye artırımı: Şirketin sermayesi, yeni paylar ihraç edilerek artırılabilir.
Profesyonel yönetim: Şirketin yönetimi, profesyonel bir yönetim kurulu tarafından gerçekleştirilebilir.

5. Anonim Şirketin Yükümlülükleri Nelerdir?

Anonim şirketin bazı yükümlülükleri vardır. Bunlar arasında:
Yıllık genel kurul toplantısı: Şirket, her yıl genel kurul toplantısı yapmak zorundadır.
Mali tabloların düzenlenmesi: Şirket, yıllık mali tablolarını düzenlemeli ve ilan etmelidir.
Kurumsal yönetim ilkelerine uyum: Şirket, kurumsal yönetim ilkelerine uygun olarak faaliyet göstermelidir.
İç denetim: Şirket, iç denetim mekanizmalarını oluşturmalı ve denetim yapmalıdır.
Anonim şirketi kurmak için yukarıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bu süreçte bir avukattan veya uzman bir danışmandan destek almanız da faydalı olacaktır. Anonim şirket kurma süreci, şirketin faaliyete geçmesiyle sonuçlanır ve işletmenizin yasal bir statü kazanmasını sağlar.

Anonim şirket kurmak için en az 5 ortak gereklidir.
Kuruluş aşamasında şirketin ana sözleşmesi hazırlanmalıdır.
Şirketin sermayesi en az 50.000 TL olmalıdır.
Kuruluş işlemleri için noter huzurunda imzalar atılır.
Şirketin tescil işlemleri Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde gerçekleştirilir.

Şirketin faaliyet konusu belirlenmeli ve ticaret unvanı seçilmelidir.
Yönetim kurulu üyeleri ve denetçiler atanmalıdır.
Şirketin vergi kaydı ve SGK bildirimi yapılmalıdır.
Şirketin kuruluş işlemleri genellikle 1-2 hafta sürmektedir.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst Alt