Besin Zehirlenmelerinde İlk Yardım

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Besin Zehirlenmeleri - Besin Zehirlenmeleri ve İlk Yardım - Besin Zehirlenmelerinde Ne yapılmalı

Besin zehirlenmeleri ivedi ilk yardımı gerektiren önemli konulardan biridir. Besin zehirlenmesi olgusunun ortaya çıkması için yenilen besinlerin açık ve belli bir bozukluğun olması her zaman gerekli değildir. Bir besinden yiyen herkeste de zehirlenme belirtilerinin bulunması gerekmez. Birçok kişi aynı besinden yediği halde, yalnız bir ya da birkaç kişi zehirlenebilir. Sıkça besin zehirlenmesi yapan gıda unsurları şunlardır. Konserveler, beklemiş ve bayatlamış yiyecekler, kremalı pastalar, dondurmalar, kirli sularla yıkanmış sebze ve meyvelerdir.

Besin zehirlenmesinde, gıda unsuru alındıktan hemen sonra ya da 30-40 dakika sonra mide bulantısı, kusma görülür. Besin alımından uzun bir süre geçmişse ishal ortaya çıkar. Zehirlenme yapan maddeye bağlı olarak görme bozuklukları ve sinir felçleri (botilismus gibi) ortaya çıkabilir. İlk yardım olarak hastaya bol tuzlu su içirilerek kusturulur, fazla hareket ederek efor sarf etmesi önlenir, hasta titremeyecek kadar sıcak tutulur, zehirlenme yaptığından kuşku duyulan gıda unsuruyla birlikte, sağlık kuruluşuna sevk edilir.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst Alt