Domuz gribi hakkında doktorlar ne diyor?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Kafaları karıştıran ve uzun surede boyle devam edecek gibi gorunen domuz gribi paniği hakkında ceşitli doktorlar ceşitli yorumlarda bulundu
PROF DR SERHAT UNAL Bağışıklık sistemizayıfa oneririm
DOMUZ gribi binde 115 olduruyor Şu haliyle mevsimsel gribe gore daha az tehlikeli gibi duşunulmemeli Bir virusun tehlikesini, ne kadar sıklıkta gorulduğu ve ne kadar cok oldurucu olduğu belirler Domuz gribi az olduruyor ama cok sık goruluyor Virusun cok hızlı yayılması halinde kısa surede, başta sağlık calışanları olmak uzere cok kişiye bulaşmasıyla ciddi iş gucu kaybına, tedavi icin ekonomik zarara, eğitim sisteminde aksamalara yol acacaktır Domuz gribi aşısını da aynı mevsimsel aşı da olduğu gibi, '65 yaş ustu bağışıklık sistemi zayıflamış olanlara, karaciğer, bobrek, kalp yetmezliği cekenlere, kanser tedavisi gorenlere' yapılmasını oneriyoruz Yumurtaya alerjisi olanlar yaptırmamalı Mevsimsel aşı olanlar aynı zamanda domuz gribi aşısı da yaptırabilirler

DOC DR ONDER ERGONUL Soğukkanlı olun DSO'yu dinleyin
BİR sağlık calışanı olarak bu aşıyı vurulmam gerekiyorsa vurulurum, hastalarıma da tavsiye ediyorum Muhtemel bir salgında sağlık calışanları aktif calışmak zorunda Uc gunluk iş guc kaybı sıkıntı yaratacağından, bu hizmetlerin aksamaması icin aşı olmak isterim Evet kafa karışıklığı var, ancak soğukkanlı olmayı oneriyorum Cunku Dunya Sağlık Orgutu'nu rehber alıyorum Bu kurumun belirlediği risk gruplarına tavsiye ediyorum Kamuoyunda DSO'ye ve ilac firmalarına yonelik eleştiriler var Şu ana kadar gorduğumuz bilimsel verilerin icinde olumsuz bir şey yok Kahve sohbeti yapar gibi karşı cıkılması kafaları karıştırıyor Hastalıkla ilgili paniğe yol acacak acıklamalar yapılması da doğru gormuyorum Bilimsel araştırmaların azlığı ifadesi, kobay olacağız gibi soylemler de yanlış

PROF DR AHMET R KUCUKUSTA Cok yeni, yan etkileri şupheli
OTUZ seneden beri uygulanmakta olan grip aşılarının etkinliği bile ciddi şekilde tartışılırken, henuz cok yeni uretilen bir aşının ne derece etkili olacağını bilmek mumkun değil Her sene olağan gripten 250 bin 500 bin insan olurken, domuz gribinden bu gune kadar olen insan sayısı sadece 4 bin 500 Aşının cok kısa surede uretilmiş olması ve katkı maddeleriyle ilgili yan etki ihtimalleri de hesaba katılmalı Grip aşısına veya domuz gribi aşısına karşı değilim Ben gerekliliği, etkinliği kesin olarak bilinmeyen ve yan etkileri konusunda şupheler olan aşılara karşıyım Olağan grip aşısını da etkinliği konusundaki kesinliği hakkında emin olmamakla birlikte ağır kalp, şeker, bobrek, KOAH hastalarına, bazı kan hastalığı ve bağışıklık yetersizliği olanlara tavsiye ediyorum

PROF DR MUSTAFA BAKIR Tehlikeyi gormek lazım, yaptırılmalı
BİR hekim olarak kendim de domuz gribi aşısını vurulacağım, cocuklarıma da yaptıracağım Domuz gribi mevsimsel gribe oranla 510 kat daha fazla olume yol acıyor Eğer kronik hastalığı varsa kişide olum oranları daha da yukseliyor Biz Dunya Sağlık Orgutu'nu ornek alıyoruz DSO, daha once dunya medyasında cıkan haberlerin yanlış olduğunu acıkladı Karşı cıkanlar once DSO'nun sitesine girip oradaki bilgileri okusun Sadece antikor geliştiriyor demek yalan soylemektir Butun dunyada ulkeler aşıyı harıl harıl yaparken, bunları tartışmak yanlış Bu aşıda kullanılan adjuvanlar, 50 yıldır cocuklara kullanılan aşılarla benzer maddeler iceriyor Yakın tehlikeyi gormek lazım Ben bu yuzden hastalarıma vurulmalarını tavsiye ediyorum

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.