Ek Puan Hangi Liselere Verilecek?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
15
İtibar
0
Coin
252,565
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Ek Puan Hangi Liselere Verilecek? sorusu, öğrencilerin tercih sürecinde merak ettiği bir konudur. Ek puan, öğrencilerin sınav başarısını yükseltmek için kullanılan bir avantajdır. Ancak, ek puan sadece belirli liselerde geçerlidir. Öğrencilerin ek puan alabilmek için öncelikle hangi liselerin bu avantajı sağladığını bilmeleri gerekmektedir. Liseler, öğrencilerin akademik yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre farklılık gösterir. Öğrenciler, ek puan alabilmek için öncelikle tercih edecekleri liselerin başarı puanlarını araştırmalıdır. Bu sayede, ek puan alabilecekleri liseleri belirleyebilir ve tercih sürecinde daha bilinçli hareket edebilirler. Tercihlerini doğru yaparak, öğrenciler gelecekleri için önemli bir adım atmış olurlar.
İçindekiler

Ek Puan Hangi Liselere Verilecek?​

Ek puan, üniversiteye giriş sınavlarına katılan öğrencilere ekstra puanlar sağlayan bir sistemdir. Ek puan, bazı özel durumları olan öğrencilere tanınır ve bu öğrencilerin tercih ettikleri liselere yerleşmelerini sağlar. Peki, hangi liselere ek puan verilmektedir?
Sporcu öğrenciler: Sporcu öğrenciler, milli takımlarda veya Türkiye genelinde yapılan spor müsabakalarında başarılı olan öğrencilerdir. Bu öğrencilere ek puan verilerek, spor dalına uygun liselere yerleşmeleri sağlanır.
Engelli öğrenciler: Fiziksel veya zihinsel engeli olan öğrencilere de ek puan verilir. Engelli öğrenciler, engellerine uygun olan liselere yerleştirilir ve eğitimlerine devam ederler.
Yatılılık alan öğrenciler: Yatılı okullarda eğitim almak isteyen öğrencilere de ek puan verilmektedir. Bu öğrenciler, yatılı okullarda barınma imkanı bulabilirler.
Türkçe Olimpiyatlarına katılan öğrenciler: Türkçe Olimpiyatlarına katılan öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, Türkçe alanında başarılı olduklarını gösterirler ve Türkçe eğitimi veren liselere yerleşebilirler.
Yabancı uyruklu öğrenciler: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, Türk eğitim sistemine uyum sağlamak ve Türkçe öğrenmek için desteklenirler.
Meslek liseleri: Meslek liselerine ek puan verilir. Bu puanlar, meslek alanına ilgi duyan öğrencilerin bu liselere yerleşmelerini kolaylaştırır.
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersine iyi olan öğrenciler: Din kültürü ve ahlak bilgisi dersine başarılı olan öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, din eğitimi ağırlıklı liselere yerleştirilirler.
Proje yarışmalarında başarılı olan öğrenciler: Bilim, matematik, teknoloji veya sosyal bilimler alanında proje yarışmalarında başarılı olan öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, ilgili alanlarda eğitim alabilecekleri liselere yerleştirilirler.
Kan bağışı yapan öğrenciler: Kan bağışında bulunan öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, sağlık alanında eğitim alabilecekleri liselere yerleştirilirler.
Yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler: Müzik, resim, tiyatro gibi alanlarda yetenek sınavlarında başarılı olan öğrencilere de ek puan verilir. Bu öğrenciler, ilgili alanlarda eğitim alabilecekleri liselere yerleştirilirler.
Öğretmen çocukları: Öğretmen çocuklarına da ek puan verilir. Bu öğrenciler, öğretmenlerin çalıştığı okullarda eğitim alabilirler.
Öğrenci velisi öğretmen olanlar: Öğrenci velisi olarak öğretmen olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, velilerinin çalıştığı okullarda eğitim alabilirler.
Öğrenci velisi şehit veya gazi olanlar: Öğrenci velisi olarak şehit veya gazi olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, şehit veya gazi ailelerine özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi engelli olanlar: Öğrenci velisi olarak engelli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, engelli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi vefat etmiş olanlar: Öğrenci velisi olarak vefat etmiş olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, vefat etmiş velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi görevli olarak yurtdışında bulunanlar: Öğrenci velisi olarak yurtdışında görevli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, yurtdışındaki görevli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi görevli olarak Türkiye’de bulunanlar: Öğrenci velisi olarak Türkiye’de görevli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, Türkiye’deki görevli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi emekli olanlar: Öğrenci velisi olarak emekli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, emekli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi işitme engelli olanlar: Öğrenci velisi olarak işitme engelli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, işitme engelli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Öğrenci velisi görme engelli olanlar: Öğrenci velisi olarak görme engelli olanlara da ek puan verilir. Bu öğrenciler, görme engelli velilere özel olarak ayrılan kontenjanlardan yerleştirilirler.
Bu şekilde, çeşitli özel durumları olan öğrencilere ek puan verilerek tercih ettikleri liselere yerleşmeleri sağlanır. Ek puan verilen durumlar ve kontenjanlar her yıl değişebilir, bu nedenle öğrencilerin güncel bilgilere Milli Eğitim Bakanlığı veya ilgili okulların resmi internet sitelerinden ulaşmaları önemlidir.

Ek Puan Hangi Liselere Verilecek?​

Ek Puan hangi liselere verilecek?
Ek puan ile öğrenciler, meslek liselerine yerleşebilir.
Ek puan, liseye geçiş sınavında başarılı olamayan öğrencilere verilir.
Anadolu liseleri de ek puan ile tercih yapılabilir.
Ek puan sayesinde öğrenciler, fen liselerine yerleşme şansı elde eder.

Ek puan ile öğrenciler, sosyal bilimler liselerine yerleşebilir.
Ek puan almak için öğrenciler, sınavda belirli bir puanın altında kalmalıdır.
Ek puan, lise tercihleri sırasında kullanılabilir.
Ek puan ile öğrenciler, güzel sanatlar liselerine kabul edilebilir.
Ek puan, liselere geçiş sürecinde avantaj sağlar.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.