Hasan Nail Canat kimdir?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
HASAN NAİL CANAT

25 Ekim 1943 yılında Kayseri'de doğan Hasan Nail Canat, Kayseri İmam Hatip Lisesi oğrencisi iken okul musamerelerinde arkadaşları ile kucuk caplı oyunlar sahneye koyarak sanat hayatına ilk adımını attı Mezun olduktan sonra Kayseri Hava İkmal ana tamir fabrikasında calışırken sanatla ilgisini devam ettirmek istediği zaman her seferinde babası karşı cıkıyor; 'Tiyatrocu mu olacaksın, soytarı mı olacaksın' diyerek Hasan Nail Canat'ı engellemeye calışıyordu O yıllarda 'Yalnızlar Rıhtımı' isimli şiir kitabı yayınlandı Fakat şiir kitabı Hasan Nail Canat'ın tiyatroya olan aşkını daha cok pekiştirdi 1964 yılında Rusya'nın Bolşevik ihtilalinde Turk kokenli insanlara yapmış olduğu zulumden etkilenerek 'Moskof Sehpası' isimli ilk eserini yazan Hasan Nail Canat, buyuk bir heyecanla profesyonel tiyatro hayatına başlamış oldu 78 inanclı, şuurlu, fedakar genc ile birlikte Anadolu turnesine cıktı 'Moskof Sehpası' o yıllarda cok buyuk ilgi gordu ve 1200 kez sahnelendi Hasan Nail Canat bu başarısı sayesinde muhafazakar kesimin buyuk ilgi ve alakasına mazhar oldu 'Soytarı mı olacaksın' diyen babası, Kayseri Muftusu'nun daveti uzerine Kayseri Din Gorevlileri Derneği'nin organize ettiği 'Moskof Sehpası' isimli oyunu izlemeye geldi Oyun sona erdikten sonra 'Oğlum, oyununu heyecanla seyrettim Yanılmışım Artık seni ozgur bırakıyorum Sanatını Allah yolunda kullandığın muddetce yolun acık olsun' diyerek Hasan Nail Canat'a dua etti Bu duanın bereketi ile Hasan Nail Canat, artık sanata kendisini tamamen adadı

Ustad Necip Fazıl Kısakurek'in sohbetlerine katılarak Allah yolunda sanatını kullanmanın puf noktalarını, mesaj kaygılarını, yol haritasını en ince ayrıntılarına kadar oğrenip sırası ile; 'Gunahkar Baba', 'Dilsiz Şeytan', 'Bir Avuc Ateş', 'Afganistan Dramı', 'Bir Demet Genclik', 'Ebabil Kuşları', 'Bana Mahşeri Anlat', 'Sokak Kızı Elif', 'Super Bekci', 'Mindrella', 'Cimcime Tavşan', 'Aynalar Yolumu Kesti' isimli eserleri hem yazarak hem yoneterek hem de oynayarak sanatını icra etti Ayrıca 'Şeytan Ussu Haber Merkezi', 'Efendi Hayrettin Superstar', 'Kara Geceler Efendim', 'İnsanlar ve Soytarılar', 'Başkasının Olumu', 'Demedim mi?' ve 'Metropol ve Kadın' isimli başkalarının yazmış olduğu tiyatro eserlerinde de başrolde oynadı

URETKEN BİR SANATCIYDI

12 Eylul 1980 ihtilalinden sonra mecburi olarak tiyatro hayatına ara veren Hasan Nail Canat, maddi acıdan cok buyuk sıkıntılar cekmesine rağmen uretken bir sanatcı olduğunu 'Bir Kucuk Osmancık Vardı', 'Nur Dağındaki Cocuk', 'Yaralı Serce', 'Gunahkar Baba', 'Yasemen', 'Kırımlı Murat Destanı', 'Bir Avuc Ateş', 'Gul Yarası' ve 'Kiralık Zindan' isimli romanları yazarak kanıtladı İlk romanı Milli Gazete'de tefrika halinde gunluk yayınlandıkca sevincine diyecek yoktu

'Olacak, beni goremeyenler beni okuyacak ve ne olursa olsun bu insanlara mesajımı vereceğim' diyerek 9 esere imza attı 'Moskof Sehpası' isimli ilk eserini 'Kırımlı Murat Destanı' adında kitap haline getirdi 'Bir Avuc Ateş' isimli romanı 'Cokuş' ismi ile yonetmen Mesut Ucakan tarafından beyaz perdeye aktarıldı 'Bir Kucuk Osmancık Vardı' isimli kitabı da Milli Eğitim Bakanlığı'nın '100 Temel Eser'i arasında yer almaktadır Ayrıca Hasan Nail Canat'ın 'Kiralık Zindan' adlı eseri kayıptır ve bulunamamıştır Hasan Nail Canat, rahmetli olmadan evvel yeni yayıncılığa başladığını belirttiği genc bir yayınevine 'Kiralık Zindan' isimli eserini orijinal dosya halinde sozleşme yaparak teslim etmiştir Aradan 7 yıl gecmesine rağmen ne yayıncıdan ne yayınevinden yazılı veya sozlu olarak Hasan Nail Canat'ın ailesine ulaşılmamıştır

İNANC VE AHLAK UZERİNE ESERLER YAZARDI

Şiir, roman ve tiyatro eserleri incelendiği zaman eserlerinin sadece ve sadece inanc ve ahlak uzerine olduğu acıkca belli olan Hasan Nail Canat, insanlara hayvan sevgisi ile insan sevgisi arasındaki tezatı yani kaniş kopeğini evine alıp babasını huzur evine yatıran insanın hayvan sevgisine karşı, Allah'a borcunu odemek isteyenlerin kul hakkına riayet etmemelerine karşı ve ilahlaştırılan tabulara karşı uyguluyordu

COK SAYIDA FİLM VE DİZİDE OYNADI

Hasan Nail Canat, yaklaşık 10 yıldır Altunizade Kultur Merkezi'nde Uskudar Belediyesi Tiyatrosu'nda oyunlarını sahneliyordu Geleneksel tiyatronun orneklerini sunan Hasan Nail Canat, 'Keloğlan', 'Sokak Kızı Elif', 'Mindrella', 'Super Bekci', 'Cimcime Tavşan' gibi cocuk oyunları ile 'Bir Avuc Ateş', 'Demedim mi?', 'Metropol ve Kadın' adlı oyunlarını da yetişkinler icin sahnelemişti Altunizade Kultur Merkezi'nde cocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat; 'Reis Bey', 'Minyeli Abdullah', 'Sahibini Arayan Madalya', 'Cizme', 'Surgun', 'Beşinci Boyut', 'Bize Nasıl Kıydınız?' ve 'Gulun Bittiği Yer' adlı sinema filmleri ile 'Kara Bir Gun Suleyman Nazif', 'Su Perisi Kayıklar', 'İnsanlar Yaşadıkca', 'Kaşağı', 'Musluman'ın 24 Saati', 'Musluman'ın 365 Gunu', 'Siyah Pelerinli Adam', 'Hasret', 'Kostekli Saat', 'Camgoz', 'Deli BaltaUcurum Adası', 'Evlere Şenlik', 'Bizim Ev', 'Ortaklar', 'Şark Kahvesi', 'Beyaz Savaş', 'Sır Kapısı', 'Deli Yurek', 'Ekmek Teknesi', 'Cobanın İbadeti', 'Kenan'da Bir Kuyu' ve 'Kalp Gozu' adlı TV dizilerinde rol almıştı

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.