Hz. Yusufun Kısaca Hayatı

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

zeberus

Yeni Üye
Tepkime
1
İtibar
0
Coin
11
Hz Yusuf hayatı
Hz Yusufun hayatı kısa
Hz Yusuf kimdir
Hz Yusuf hakkında bilgi

Kuran'da adı gecen Beni İsrail peygamberlerinden biri

Hz YUsuf Kuran'da adi gecen peygamberlerden birisi olup, Yakub Peygamberin oğludur Nesebi Hz İbrahim'e kadar varır (Kamil Miras, Tecrit Tercumesi, IX, 139)

Kur'anı Kerim'de kendi adını taşıyan bir sUre vardır Tamamı 111 ayet olan bu sUrenin 98 ayeti (4101) Hz YUsuf'tan bahseder Bu ayetlerde anlatıldığına gore Hz YUsuf'un hayat hikayesi ozetle şoyledir:

Hz YUsuf'un on bir tane erkek kardeşi vardı YUsuf fevkalade guzel ve son derece zeki idi Babaları Hz Yakub en cok YUsuf'u seviyordu Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyorlardı

YUsuf (as) bir gece ruyasında on bir yıldızn, Guneş ve ayin kendisine secde ettiklerini gordu Bu ruyayı babasına anlattı Babası ruyanın, Hz YUsuf'un buyuk bir adam olacağına işaret olduğunu anladı ve YUsuf'a ruyasını ağabeylerine anlatmamasını tembihledi Ancak, ağabeyleri bundan haberdar oldular ve YUsuf'u oldurup bir yere atmayı planladılar Babalarından izin alarak, gezip eğlenmek bahanesiyle YUsuf'u alıp kırlara,goturduler Onu bir kuyuya attılar, gomleğini da kana bula*****, YUsuf'u kurt kaptıdiye babalarına yalan soylediler

Kuyunun yanından gecmekten olan bir kafile YUsuf'u buldu ve kole olarak satmak uzere alıp, Mısır'a goturduler Orada az bir fiyatla onu Aziz (maliye bakanı)'e sattılar

Azz'in hanımı YUsuf'a goz koydu Onu kendisiyle beraber olmaya cagırdı YUsuf (as) bunu kabul etmeyince, ona iftira edip kocasına şikayet etti ve hapse attırdı

Hz YUsuf senelerce hapiste kaldı Orada hukumdarın şerbetcisi ve aşcısı ile tanıştı Onların gordukleri ruyaların yorumunu yaptı Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise oldureceğini soyledi Sonunda dediği cıktı Hz YUsuf, kurtulana, kendisini efendisinin yanında anmasını istedi

Hukumdar bir gece ruyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gordu Bu ruyanın yorumunu yaptırmak istedi Hz YUsuf'un ruya yorumu yaptığını orgendi ve onu hapisten cıkarıp, ruyasını anlattı Hz YUsuf, yedi sene bolluk olacağını, peşinden gelen yedi senenin ise kıtlıkla gececeğini soyledi Bunun uzerine hukumdar, Hz YUsuf'u maliye bakanlığına getirdi YUsuf (as) bolluk yıllarında butun ambarları zahire ile doldurttu; kıtlık yılları gelince bu zahireyi halka dağıtmaya başladı Ayni kıtlık, Hz YUsuf un babasının memleketi olan Ken'an diyarında da yaşandı

YUsuf (as)'un kardeşleri de zahire almak icin iki kez Ken'an ilinden Mısır'a geldi Sonunda YUsuf (as) kardeşlerine kendini tanıttı ve onları affettiğini belirterek, Bugun azarlanacak değilsiniz, Allah sizi bağışlar, o merhametlilerin merhametlisidir(YUsuf, 92) dedi YUsuf (as), babası, annesi ve kardeşlerinin tamamını Mısır'a davet etti

Ailesi Mısır'a vardığında YUsuf (as) anne ve babasını tahta oturttu; diğer on bir kardeşi ise Hz YUsuf'un onunde eğildiler O zaman YUsuf (as); Babacığım, işte bu vaktiyle gorduğum ruyanın cıkışıdır; Rabbim onu gercekleştirdi şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni hapisten cıkaran, sizi colden getiren Rabbim, bana pek cok iyiliklerde bulundu Doğrusu Rabbim, dilediğine lutufkardır O şuphesiz, bilendir, hakimdir(YUsuf,100) dedi Bu şekilde İsrail oğulları, Filistin'den Mısır'a gelip yerleşmiş oldu Bir sure sonra Yakub (as) vefat etti YUsuf (as), Allah Teala'ya soyle munacatta bulundu: Rabbim, bana hukumdarlık verdin, ruyaların yorumunu oğrettin Ey goklerin ve yerin yaratanı! Dunya ve ahirette koruyanım sensin! Benim canımı, Musluman olarak al! Ve beni iyilere kat!(YUsuf, 101) YUsuf (as)'un hayat hikayesi Kur'anı Kerim'de Ahsenu'lKasas, Kıssaların en guzeliunvanını aldı Pek cok olayları iceren bu hayat hikayesi icin Allah Teala soyle buyurdu: Andolsun ki, YUsuf ve kardeşlerinin olayında, soranlara nice ibretler vardır(YUsuf, 7)

YUsuf (as)'un defnedildiği yer, rivayetlere gore, İbrahim (as)'in medfun bulunduğu Kudus yakınlarında Halilu'rRahman kasabasındadır

Alıntı

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst Alt