İstiklal Marşı'nın Anlamı

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
İstiklal Marşı'nın Anlamı Nedir

İstiklal Marşı'nın Anlamı ve Acıklaması

İSTİKLAL MARŞI ACIKLAMASI

İstiklal Marşının Kıta Kıta Anlamı

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir, o benim milletimindir ancak!

İstiklal bağımsızlık demektir Bayrak da bir milletin bağımsızlığının semboludur Şair Turk milletine sesleniyor Onun korkmaması gerektiğini soyleyerek, Turk milletinin hangi zor şartlar altında olursa olsun Turk bayrağını dalgalandıracağını soyluyor Şair bu topraklar uzerinde Turk ulusunun varlığına işaret eden bir ev, ocak yaşayan tek Turk bulundukca İstiklalin sembolu sancağımızın sonsuza kadar var olacağını ve goklerde dalgalanacağını belirtiyor Cunku o bayrak, milletimizin hur olduğunu ispatlayan bir simgedir ve bize aittir Ayrıca bu dortlukte bir benzetme yapılmıştır Bayrak bir yıldıza benzetilmiştir Yine bu dortlukte şafak, sancak ve ocak arasında hapsinin kırmızı olması acısından bir renk ilgisi vardır Har insanın gokte bir yıldızı vardır Eğer o yıldız parlarsa o insanın şanslı ve talihli olacağı eğer donuksa hasta olacağı anlaşılır Eğer o yıldız kayarsa o insanda olur Bayrağımız da milletimizin yıldızıdır İst Marşının yazıldığı sırada her ne kadar donuk idiyse sonra yine parlamaya devam edecektir Şairin buna guveni vardır Hic kimse nasıl gokteki yıldıza erişemezse; hicbir duşman da bayrağımıza el suremez Milletimiz kahraman, guclu, onurlu ve calışkandır Boyle bir milletin bayrağı da asla sonmeyecektir

Catma, kurban olayım, cehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal

Burada bayrağa sesleniyor Bayrak bir insan gibi duşunulmuştur Kaşlarını catan bir sevgiliye benzetilmiştir İst Marşının yazıldığı zamanlarda yurt duşman işgalindeydi Bağımsızlığımızın sembolu olan bayrak bu durumdan hoşnut olmadığı icin kaşlarını catıyor Ezelden beri hur yaşamış ve bayrağını daima goklerde dalgalandırmış olan bu Turk milletine bayrağımın eğer gulmezse yani dalgalanmazsa, onun icin doktuğumuz kanlar helal olmaz Cunku Hakka tapan milletimizin bağımsızlık hakkıdır

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım;
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim, bendimi ciğner, aşarım
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım

Şair, bu kıtada Turk milletinin adına konuşuyor Ben tarih boyunca hur yaşadım, hur yaşıyorum Bunu ancak cılgın bir kişiliğe sahip olanlar(Bize saldıracak olan duşmanlar) engellemeye calışır Onumdeki engelleri aşar yok ederim Turk ulusunun en onemli ozelliği olan hurriyetine bağlılığını vurguluyor Bağımsızlığın milletimizin hakkı olduğunu soyluyor Turk milletini kukremiş bir sele benzetiyor ve onune cıkan herkesi ezip gececeğini soyluyor

Garbın afakını sarmışsa celik zırhlı duvar
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl boyle bir imanı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Bu dortlukte şair bir karşılaştırma yapmıştır Batının ufuklarını en modern savaş arac ve gerecleriyle donatan ordularına karşı, bizim silahları olmasa da tek silahı goğsundeki iman gucu olan askerlerimiz vardır Şair kazanma hırsının ve inanclı olmanın daha onemli olduğunu vurguluyor
Yine bu dortlukte medeniyet bir canavara benzetiliyor Ulusun diyerek işgalcileri, medeniyet iddiasında bulunanları vahşi canavara benzetiyor Bu canavarın ulumasından korkmamak gerektiğini dile getiriyor ( O Turk milletini yıldırmak, savaş gucunu yok etmek icin bağırıp dursun Boyle guclu bir imanı tek dişli bir canavara benzeyen ve kendilerini medeniyetin temsilcisi sayan batı ulkeleri yok edemez)

Arkadaş, yurduma alcakları uğratma sakın;
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana va'dettiği gunler Hakk'ın,
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

Goğsunu duşmana siper eden kahraman askere hitap eden şair geleceğe buyuk bir umit ve inancla bakıyor Şair, arkadaş sozuyle Turk milletinin gencliğine ve butun fertlerine sesleniyor Eğer bir gun ulkemize duşmanlar saldırırsa kendi govdeni siper ederek onların utanmasızca saldırılarını durdur Vatan sevgisi imandandır Bu yuzden Hakk (Allah) vatanını savunanlara zaferi vaat etmiştir Bu zafer cok yakındadır Sen yeter ki fedakarca savaş

67: vatanın kutsallığından soz edilmektedir Dış gorunuş itibarıyla vatan bir toprak parcası gibi duşunulebilir Ancak bu toprak parcasını kutsal kılan vatan haline getiren binlerce şahidin onda gomulu olmasıdır

Bastığın yerleri 'toprak' diyerek gecme, tanı!
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı
Verme, dunyaları alsan da bu cennet vatanı

Vatanın kutsallığından bahsediyor Bu topraklar icin binlerce şehit verdiğimizi, bu toprağın alelade bir toprak olmadığını her karışının şehit kanlarıyla sulandığını bu cennet vatanı hicbir şeye değişmemek gerektiğini anlatıyor Yoksa atalarımızın kemikleri sızlayacaktır (Sen o şehitlerin evladı olarak gecmişlini ve tarihini oğren ve ona gore hareket et ki ataların rahat uyusunlar Eğer canın pahasına olsa bu cennet kadar guzel vatanı korursan onlara layık bir evlat olduğunu ispat etmiş olursun)

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Cennet vatan benzetmesi tekrarlanmış Bu vatan uğruna canını feda etmeyecek Turk yoktur Bir karış toprakta bile binlerce şehit vardır Toprağı sıksan belki şehit kanları fışkıracaktır Ben de bu kadar guzel ve değerli bir vatandan ayrı kalmamak icin canımı sevdiklerimi ve butun varlığımı vermeye hazırım Yeter ki Huda vatanımdan ayrı bırakmasın ( Vatan toprakları şehit kanlarıyla sulanmıştır Şair canını, sevdiklerini ve tum varlığını kaybetmeye razıdır Yalnızca Allah!tan istediği vatanından ayrı duşmemektir)

89: Turk tarihinde vatan, millet, din, istiklal kavramları bir arada soylene gelmiştir

RUhumun senden İlahi, şudur ancak emeli:
Değmesin ma' bedimin goğsune namahrem eli!
Bu ezanlarki şehadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

Şair şehitlerin adına konuşuyor Son isteğinin topraklarımıza duşmanların girmemesi olduğunu soyluyor Vatanımız uzerinde okunan ezanlar, İslamiyetin yaşandığına ve Allahın varlığının bir olduğuna şahitlik eder Bu durumun surdurulebilmesi icin ezanların sonsuza kadar vatanın toprakları uzerinde okunması gerekir İlahi (Ey Allahım) seslenişi var Dini motiflerden soz edilmektedir Camilere duşmanlar saldırmasın, ezanlar hicbir zaman susmasın diyor

O zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım
Her cerihamdan, İlahi, boşanıp kanlı yaşım;
Fışkırır rUhı mucerred gibi yerden na'şım;
O zaman yukselerek arşa değer belki başım!

Şehitlerin adına konuşuyor Şair vatanı icin şehit olduğunu duşlemiştir O zaman ifadesiyle anlatılmak istenen zaferin kazanıldığı gundur Duşman yurttan atılıp hurriyetimize kavuştuğumuzda şair eğer olduyse ve mezar taşı varsa onun yerine coşkuyla (duyduğu mutlulukta dolayı kendinden gecercesine) şukur secdesi edecektir (Allaha şukurlerini sunar) secde etmek şukur ifadesidir Savaşta aldığı yaralardan boşanan kanlar mutluluk gozyaşlarına karışır Şairin mutluluk gozyaşları gibi yaralarından kanlar boşalacaktır ve yine zaferin kazanıldığı gun, ruhu serbest kalacak ve goklere yukselecektir ve başı arşa deyecektir Bir mutluluğu ifade etmek icin mutluluktan ucmak ifadesini kullanırız Burada boyle bir paralellik var (Vatan hurriyetine kavuştuğu gun rahatlayan ruhu bedeninden ayrılarak gokyuzunun en yuksek katına ulaşır ve Allaha kavuşur) coşku ile şukur secdesi yapmak anlatılıyor

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal;
Hakkıdır, hur yaşamış, bayrağımın hurriyet,
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal!

Burada bayrağa bir sesleniş var Artık savaşı kazandığımız icin sende hurriyetin sana verdiği eski şanını aldın Şimdi onunde guzel gunler var ve hur olarak gonlunce dalgalanabilirsin Bundan sonra ne sana ne milletimize aşağılanma ve yok olma tehlikesi olmayacaktır Zaten bu gune kadar hur yaşayan bir milletin ve Allaha inanan bir topluluğun esir yaşaması mumkun değildirŞafak kelimesi son bolumde de kullanılmıştır ve guneşin doğuşunu kastetmektedir Artık karanlık gunler bitmiş aydınlık gunler gelmiştir Sonsuza dek Turk milletine izmihlal yoktur Her zaman hur yaşamış bayrağımın hurriyet hakkıdır

Son bolumde anlatılan zafer gunleridir Şair milletimize izmihlal yok diyor Yani Turk milleti her zaman hur ve bağımsız yaşayacaktır)

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.