Ötüken Türkler İçin Önemi Kısaca

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
15
İtibar
0
Coin
252,565
Ötüken’in Türkler için önemi nedir kısaca bilgi

Ötüken, Orta Asya’da kurulan ilk Türk devleti olan Hun devletinin başkentliğini yapmıştır. Burası, ilk Türk devletinin başkenti olduğundan dolayı Türkler tarafından önemli bir yerdir. Ötüken kaybedildikten sonra Hun devleti parçalanmıştır.

Eski Türklerin ve Moğolların en eski inançları olan Tengricilikte Toprak Anaya Ötüken adı verilmektedir. Ötüken, Göktürk Kağanlığı döneminde önemli bir yere sahip olmuştur.

Ötüken denilen yer, ormanlarla kaplı eski bir dağdır. Burası eski Türkler için kutsal sayılır. Orhun yazıtlarında Ötüken dağı Türk memleketinin yüreği olarak geçmektedir. Ötüken bölgesi şuan Rusya ve Moğolistan arasında bir konum almaktadır.

Ötüken bölgesi, bozkırlarda yaşayan Türk orduları için ihtiyaçlarını karşıladığı ve ordu eksiklerinin giderildiği bir yerdi. Yani burası şimdiki askeri üs şeklinde kullanılıyordu.

Ayrıca Ötüken, ikinci büyük devlet olarak bilinen Göktürk devletinin de başkentliğini yapmıştır.

Tüm bu nedenler için Ötüken bölgesi Türkler için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Benzer konular

• Soru
İlk Türk Devletinin Başkenti Neresidir? Türk tarihindeki önemli bir sorudur. İlk Türk Devletinin başkenti, tarihi ve kültürel önemiyle merak edilen bir konudur. Bu başkent, Türk milletinin köklerini ve tarihini anlamak için büyük bir öneme sahiptir. İlk Türk Devletinin Başkenti Neresidir? sorusu...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Anadolu'ya niçin uygarlıklar beşiği denilmektedir? Anadolu'ya uygarlıkların beşiği denmesinin sebebi, tarih boyunca çok fazla uygarlıklar kurulmuştur. Dünya'daki en eski uygarlıklar Anadolu'da kurulmuştur. Anadolu, göç ve ticaret yollarının üzerinde bulunması, Asya ile Avrupayı birbirine...
Cevaplar
0
Görüntüleme
70
  • Soru
Talas Savaşının Türkler için önemi hakkında kısaca bilgi, Abbasi Devleti ve bu devlete destek veren Türk boyları ile Çin arasında geçen Talas Savaşı, 751 yılında gerçekleşmiştir. O dönemlerde, hareketlerini Batı yönüne doğru çeviren Çin, Orta Asya Bölgesinde bulunan Türkler için büyük tehlike...
Cevaplar
0
Görüntüleme
29
  • Soru
Eski Türklerde Yönetim Nasıldı ? Tanrı buyurduğu için,kendim devletli olduğum üçün,kağan oturdum.Kağan oturup aç,fakir milleti hep toplattım.Fakir milleti zengin kıldım.Az milleti çok kıldım.Yoksa,bu sözümde yalan var mı?Türk beyleri,milleti,bunu işitin! Türk milletini toplayıp il tutacağını...
Cevaplar
0
Görüntüleme
24
  • Soru
Anadolu'ya niçin uygarlıklar beşiği denilmektedir? Anadolu'ya uygarlıkların beşiği denmesinin sebebi, tarih boyunca çok fazla uygarlıklar kurulmuştur. Dünya'daki en eski uygarlıklar Anadolu'da kurulmuştur. Anadolu, göç ve ticaret yollarının üzerinde bulunması, Asya ile Avrupayı birbirine...
Cevaplar
0
Görüntüleme
54
Üst Alt