pilot tanımı ve görevleri

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
pilotun tanımı ve gorevleri nelerdir

TANIM
Yolcu veya yuk taşıyan hava taşıtını (helikopter ve ucağı) kullanan kişidir

GOREVLER
Ucuş programında belirtilen gorevin ozelliğine gore gerekli hazırlıkları yapar harita ve raporları inceleyerek ucuş planı hazırlar Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar iniş meydanı ve yedek meydanların ozelliklerini raporlardan inceler Ucuştan belli bir sure once hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler kısıtlayıcı faktorlere gore ucuş planını gozden gecirir ve ucuş planını ilgili birime verir Kalkış saatinden once ucağın yanına gelerek ucuş ekibini kontrol eder teknik donanımların ucuşa hazır olup olmadığını inceler Ucağın yuklenmesini kontrol eder Kalkış zamanına uygun olarak ucuş kulesinden telsizle izin alıp motoru calıştırır ve butun teknik kontrolleri yapar Kalkış rota alcalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular İniş sonu ucağı park edip emniyete aldıktan sonra gorevini tamamlamış olur

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Ucak pilotu ise ucaklar (jet yolcu vb) Helikopter pilotu ise helikopterler Ucak veya helikopterin icindeki donanımlar (ucuş cihazları lovye telsiz iniş takımları vb) Teknik yayınlar hava durumu ve havaalanına ilişkin raporlar

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER
Pilot olmak isteyenlerin; Normalin ustunde genel akademik yeteneğe sahip Mekaniğe karşı ilgi duyan ve bu alanda başarılı Uyarıcıları cabuk algılayıp hemen tepki verebilen El ve gozu eşgudumle kullanabilen Bedence cok sağlam ve dayanıklı Soğukkanlı ve dikkatli Sabırlı sorumluluk sahibi ve kurallara aynen uyan Yukseklik korkusu olmayan kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Pilotlar ucuş oncesinde bilgi almak amacıyla ucuş ofislerinde ucuş sırasında ise ucak idare kabininde gorev yaparlar Ozellikle ucuşta gurultulu bir ortam soz konusudur Pilot calışırken ucuş muhendisleriyleteknisyenlerle hosteslerle hava trafik kontrolorleri ve meteoroloji gorevlileri ile iletişim halindedir

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Anadolu Universitesi Pilotaj Eğitimi programını bitirenler Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı ve Sivil Havacılık Genel Mudurluğu'ne bağlı kuruluşlarda veya ozel havacılık şirketlerinde gorev alabilirler Pilotlar yuk ve yolcu taşıyan ucaklar yanında ilaclama veya keşif gibi amaclarla kullanılan ucakları ve helikopterleri de idare ederler Ozel havacılık şirketlerinde ve yabancı hava yolu şirketlerinde gorev alabilirler Turk Kuşu pilotları ise pilot oğretmenliği yapar ve zirai ilaclama işinde calışırlar

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Ulkemizde pilotluk eğitimi; Hava Harp Okulu Kara Harp Okulu Turk Hava Yolları Turk Hava Kurumu Anadolu Universitesi Sivil Havacılık Yuksek Okulu ve ozel havacılık şirketlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
a) Hava Harp Okulu; Turk Hava Kuvvetleri'nin subay kaynağını oluşturur Okula her yıl Hava Pilot Adayı Subayyetiştirilmek uzere komutanlık tarafından saptanan miktarda kız ve erkek oğrenci alınmaktadır Okul yatılı ve parasızdır okula girişten mezun oluncaya kadar oğrencilerin yeme yatma giyim ve her turlu eğitimoğretim masrafları devlet tarafından karşılanır Oğrencilere ayrıca sınıflarına gore harclık verilir Hava Harp Okulu oğrencilerini Universite Oğrenci Secme Sınavı (OSS) puanına gore almaktadır b) Kara Harp Okulunda dort yıllık lisans duzeyinde bir eğitimle; Kara Kuvvetlerine butun sınıflarda (Deniz Piyade ve Deniz İstihkam sınıfında Hava İstihkam sınıfında Jandarma sınıfında) subay yetiştirilmektedir Kara Harp Okulu yatılı ve parasızdır Okula girişten mezun oluncaya kadar oğrencilerin yeme yatma giyim ve her turlu eğitimoğretim masrafları devlet tarafından karşılanır Oğrencilere ayrıca sınıflarına gore harclık verilir Kara Harp Okulu oğrencilerini Universite Oğrenci Secme Sınavı (OSS) puanına gore almaktadır

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ
Kara ve Hava Harp Okullarında lisans eğitiminin suresi 4 yıldır Pilot adayı oğrenciler bu sure icerisinde ucuş eğitimine de tabi tutulmaktadırlar Turk Hava Yolları'nda ve Turk Hava Kurumu'nda 4 yıllık universite mezunu oğrencilere yaklaşık 15 yıl suren ucuş eğitimi yaptırılmaktadır Anadolu Universitesi Sivil Havacılık Yuksekokulundaki eğitim suresi 4 yıldır Pilot yetiştirilmesine yonelik programlarda; Havacılık Tıbbı Trafik Kontrolorluğu Kuralları Hava Alanı KoşullarıYapısı Motorlar Ucak Elektriği Hava İngilizcesi Meteoroloji Ucak Teorisi Ucak Tesisat ve Techizatı konularında eğitim verilmektedir

MESLEKTE İLERLEME
Yardımcı pilotluktan ikinci pilotluk ve kaptan pilotluğa yukselirler (ucuş ve calışma suresine bağlı olarak) Pilotluk gorevini tamamlayanlar havacılık şirketlerinde veya kurumlarında idari gorev yapabilirler

BENZER MESLEKLER:
Gemi kaptanlığı ucak muhendisliği

BURS KREDİ VE UCRET DURUMU
Askeri okullar yatılı ve parasız eğitim yapmaktadır Okula girişten mezun oluncaya kadar oğrencilerin yemeyatma giyim ve her turlu eğitimoğretim masrafları devlet tarafından karşılanır Oğrencilere ayrıca sınıflarına gore harclık verilir Anadolu Universitesi Sivil Havacılık Yuksekokulunda ise oğrenciler burs alabilir Kredi Yurtlar Kurumu'nun vermiş olduğu oğrenci kredisinden yararlanabilirler Turk Hava Yolları'nda oğrencilere harclık verilmektedir Turk Hava Kurumu'nda ise Amator Ticari Kıdemli Ticari Hava Yolları Nakliye Pilot Lisansları alabilmek icin oğrenciler her ucuş eğitiminin saatine dolar kuru uzerinden ucret odemek zorundadırlar Askeri pilot yaklaşık asgari ucretin 10 katı THY pilotu 20 katı THK pilotu ise 4 katı net ucret almaktadır

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Turkiye İş Kurumu İl Mudurlukleri

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.